Naslovna / Zdravlje

Ako nas ujutru „vuče“ krevet i nikako ne možemo da ustanemo, rizikujemo neki od ovih zdravstvenih problema

Priredio/la: Ma.R.|9:00 - 24. 12. 2024.

Osobe koje ne spavaju dovoljno, često ostaju budne noću a zatim spavaju ujutru, sklonije su depresiji ili drugim mentalnim poremećajima, kao i nizu drugih bolesti, poput anemije

Jutarnje spavanje Netačno je da spavanje ujutru i duži ostanak u krevetu pomaže da prevaziđemo umor, malaksalost i slabost Foto: Shutterstock

Stručnjaci upozoravaju da određeni zdravstveni problemi mogu nastati ako se naviknemo na spavanje ujutru ili ako nas jednostavno „vuče“ krevet. Poremećen cirkadijalni ritam nije jedini razlog za to, a spavanje u urednom terminu jedan je od ključnih faktora dobrog zdravlja.

Ako praktikujemo jutarnje umesto noćno spavanje, mogu se razviti metabolički poremećaji

Neki ljudi namenski odlaze na spavanje ujutru kako bi se izborili sa osećajem nelagodnosti, umorom ili pospanošću, čak i nakon noćnog sna. Međutim, to može poremetiti metaboličku funkciju. Jutro je vreme kada telo treba da dobije udarnu dozu energije putem doručka. Ako spavamo u vreme kada bi trebalo da doručkujemo, metabolički sistem se narušava, a to može značajno uticati na telesnu težinu.

Tromost i dnevni umor: Kada ih uslovljava spavanje u „nevreme“

Netačno je da spavanje ujutru pomaže da prevaziđemo umor, malaksalost i slabost. U stvarnosti, navika spavanja ujutru remeti i metabolički sistem i cirkadijalni ritam tela. Energija u telu se ne raspoređuje pravilno, što dovodi do osećaja tromosti i umora tokom celog dana.

Glavobolja

Predugo spavanje, uključujući i ponovno spavanje ujutru, može izazvati glavobolje. To je posledica toka cerebrospinalne tečnosti koja nastavlja da cirkuliše u mozgu zbog produženog sna, što može izazvati nelagodnost tokom celog dana.

Povećan rizik od dijabetesa

Stručnjaci kažu da jutarnje spavanje može poremetiti metabolički sistem, što povećava rizik od dijabetesa. Haos u metaboličkom sistemu otežava telu kontrolu nivoa šećera u krvi, što može izazvati ovu bolest. Takođe, osobe sa dijabetesom su sklonije spavanju ujutru zbog smanjene proizvodnje insulina, što telo čini nesposobnim da pretvori glukozu u energiju. Bez energije, telo postaje pospano i umorno, naročito ujutru.

Viši rizik i od srčanih oboljenja

Istraživanje objavljeno u časopisu Nurses Health Study, koje je obuhvatilo 72 hiljade žena, pokazalo je da žene koje predugo spavaju ili imaju naviku spavanja do kasno ujutru imaju 38 odsto veći rizik od razvoja srčanih oboljenja. Smatra se da metabolički poremećaji značajno utiču na zdravlje srca i krvnih sudova.

Depresija

Osobe koje pate od nedostatka sna ili često ostaju budne noću a zatim spavaju ujutru, sklonije su depresiji ili drugim mentalnim poremećajima. Pored negativnog uticaja na psihičko zdravlje, to može povećati rizik od upala u telu, što potencijalno dovodi do različitih fizičkih tegoba.

Anemija

Stručnjaci navode da jutarnje spavanje može izazvati o anemiju. Ovo ne samo da čini telo tromim, već može uticati i na funkcije organa i tkiva. Česta navika spavanja ujutru takođe može izazvati poremećaje moždanih funkcija i probave. Imajući u vidu navedene činjenice, važno je izbegavati ovu naviku i osigurati dovoljno kvalitetnog noćnog sna.

Gojaznost i spavanje „kad mu nije vreme“

Kao što je prethodno pomenuto, navika spavanja ujutru može poremetiti metabolički sistem. To može povećati telesnu težinu i rizik od gojaznosti. Gojaznost je bolest novog doba i prediktor ogromnog broja bolesti, od kojih neke mogu da imaju i ozbiljne posledice.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo