Naslovna / Zdravlje

Zašto se budimo umorni? 10 faktora remeti kvalitet sna

Priredio/la: D. T.|9:00 - 19. 12. 2024.

Osobe koje duže vreme rade noćnu smenu, pored povećanog osećaja umora i pospanosti, mogu da razviju faktore rizika koji dovode do dijabetesa, gojaznosti, kardioloških bolesti, lošijeg menatalnog zdravlja

zašto se budimo umorni Nekvalitetan noći san ili nesanica mogu da utiču na nivoe kortizola Foto; Shutterstock

Budimo se umorni i pored 8 sati provedenih u krevetu, nervozni i iscrpljeni očekujemo novi radni dan. Jak osećaj umora u jutarnjim satima nekada je posledica lošeg rada jednog hormona ili /i loših navika, koje bi ipak mogle da se regulišu. Smatra se da je visok nivo kortizola, to jest, „hormona stresa“ krivac za osećaj umora posle 8 sati spavanja. Veći nivoi kortizola dovode se u vezu i sa povećanjem telesne težine, visokim krvnim pritiskom, gubitkom mišićne mase. Smatra se da koritizol utiče i na promene raspoloženja, da je faktor rizika za pojavu dijabetesa i poremećaja spavanja.

Kada je potrebno da reagujemo?

Lekari kažu da je koritizol ne samo „hormon stresa“ već i od izuzetne važnosti za održavanje vitalnih životnih funkcija. On nas razbuđuje, reguliše nivo šećera u krvi, omogućava telu odgovor na stresne situacije.

Veruje se da bi bilo dobro da proverimo hormone i posebno kortizol ako opazimo barem 3 od sledećih 10 faktora koji utiču na kvalitet sna.

  • Učestalo buđenje između 3 i 4 sata ujutru
  • Intenzivni i stresni snovi
  • Prekomerno znojenje
  • Zaokupljenost mislima pred spavanje, na primer o nekom problemu, teškoći
  • Čest bol u ramenu, vratu u jutarnjim satima
  • Osećamo se umorno, ali budni smo i u kasnim večernjim satima ili ne možemo i pored jakog umora da utonemo u san
  • Prevrćemo se sa strane na stranu u krevetu
  • Stiskamo zube i vilicu tokom noći
  • Pretoplo nam je u krevetu
  • Osećamo se iscrpljeno u jutarnjim satima i pored toga što smo spavali

Nekvalitetan noći san ili nesanica mogu da utiču na nivoe kortizola. Opstruktivna apneja i noćni rad, mogu da povećaju cirkulirajući kortizol i utiču na fluktuacije hormona na dnevnom nivou, da nas učine umornima. Pojedina istraživanja beleže, da osobe koje duže vreme rade noćnu smenu, pored povećanog osećaja umora i pospanosti, mogu da razviju faktore rizika koji dovode do dijabetesa, gojaznosti, kardioloških bolesti, lošijeg menatalnog zdravlja.

Šta da uradimo ako se budimo umorni?

Budimo se umorni ne samo zbog hormona i prejakog stresa u toku dana već i zbog nekih loših navika. Manje obilni obroci pred spavanje, izbegavanje kofeina i alkoholnih pića mogu da budu dobri oblici prevencije. Kontrola stresa i zdravi uravnoteženi obroci mogu dobro da regulišu nivo kortizola.

Povremeni ili akutni skok kortizola neće ugroziti zdravlje, ali ako nam je kortizol stalno povećan, kada smo u stanju hroničnog stresa, može da dođe do zdravstvenih problema.

Kušingov sindrom je retko oboljenje i posledica produženog dejstva povišenih vrednosti hormona kortizola. Kušingov sindrom nije bolno stanje, ali često je praćen dijabetesom, hipertenzijom, osteoporozom. Pacijenti se često žale na umor, slabost u mišićima, povećanje telesne težine, pa je bitno ako primetimo neki od ovih simptoma da potražimo i stručno mišljenje.

Budimo se umorni i zbog loše ishrane, grčki jogurti ili jedna banana jedan sat pre spavanja mogu da nam pomognu da lakše zaspimo. Mala užina sastavljena od proteina reguliše nivo šećera u krvi i poboljša kvalitet sna.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo