Zelenkasti urin je u većini slučajeva bezopasna pojava i često posledica konzumiranja određenih namirnica (špargle, zelena paprika, jestive veštačke zelene boje). U nekim situacijama zelenkasti urin je znak infekcije mokraćnih puteva, poremećaja rada žuči i jetre, neželjena reakcija na upotrebu nekih lekova.
Zelenkasti urin kao reakcija lekove
Lekovi u terapiji urinarnih infekcija, multivitaminski suplementi sa visokom količinom vitamina B mogu da oboje mokraću u zelenkastu boju. Posle primene sredstva u dijagnostici – metilensko plavo, moguće je da dođe do zelene mokraće.
Sličnu reakciju izazivaju i lekovi u terapiji nekih oblika alergija, mučnine, povraćanja, posle hirurške intervencije. Lek koji se koristi u terapiji čira na želucu i gorušice (cimetidin), anestetik koji se daje tokom operacije dovodi takođe do zelene boje mokraće. Ovi lekovi sadrže hemijska jedinjenja fenole, koji se metabolišu u jetri i oslobađaju u bubrezima kao zeleni urin.
Zelenkastu boju mokraće mogu da izazovu i lekovi bez fenola, kao što su indometacin za ublažavanje simptoma artritisa i gihta, metoklopramid koji smiruje simptome refluksa kiseline, zelenkasti urin može da se očekuje i posle upotrebe nekih antidepresiva kao što je to amitriptilin.
Bakterijske infekcije, povišeni bilirubin
Bakterijske infekcije urinarnog trakta usled delovanja bakterije Pseudomonas mogu uzrokovati zelenu mokraću.
Zelenkasto žuta nijansa mokraće nekada je znak loše funkcije jetre ili žuči. Bilirubin se nalazi u žuči i nastaje tokom procesa razgradnje crvenih krvnih zrnaca, to jest, pošto se crvena krvna zrnca razbiju i putuju kroz jetru i digestivni sistem. Ova žućkasta supstanca metaboliše se u jetri i izlučuje u žuči i pomaže u procesu varenja hrane. Kada je bilirubin previsok može da se dođe do žutice koja je praćena žućkastom bojom kože i očiju.
Opstruktivna žutica je stanje koje se ispoljava žutom prebojenošću kože, sluzokože i beonjača, usled povećanja nivoa bilirubina u krvi, uzrokovane suženjem ili potpunom opstrukcijom glavnih žučnih kanala. U ovoj situaciji može da dođe do zelenkaste boje mokraće zbog prisustva biliverdina, produkta bilirubina, koji ima zelenu nijansu. Normalan nivo bilirubina je 0,3 i 1,2 (mg/dL), vrednosti iznad 1,2 mg/dL se smatraju se obično povišenim ili visokim.
Kada je potrebno da se javimo lekaru?
Ukoliko primetite zelenkasti urin savet je da pratimo situaciju do 48 sati, moguće je da je sve posledica upotrebe neke hrane, posebno ako nema drugih simptoma. U slučaju da je stanje dugotrajnije i praćeno bolom ili nelagodom pri mokrenju, neobičnim mirisom urina, potrebno je da se javimo lekaru i uradimo laboratorijske analize urina. U slučaju da primetimo tragove krvi u mokraći potrebno je odmah da potražimo stručno mišljenje.
Preporuka je i da ograničimo unos posebno industrijskih namirnica sa veštačkim bojama koje mogu da dovedu do ove nijanse urina. Savet je i da pijemo dovoljne količine vode.