Naslovna / Zdravlje

Genetski uzrok raka kod dece istražuje se već 40 godina: Šta sve može biti predispozicija za karcinom

Priredio/la: I. V. |9:00 - 11. 01. 2025.

Karcinom je kod najmlađe populacije retkost, ali, naučnici navode da su maligne bolesti i dalje jedan od najčešćih uzroka smrti u ovoj starosnoj grupi

Genetski uzrok raka kod dece Genetski uzrok raka kod dece istražuje se već 40 godina Foto: Shutterstock

Genetski uzrok raka kod dece i adolescenata proučava se već četiri decenije s obzirom na to da je karcinom kod ove, najmlađe populacije – retkost. Ipak, naučnici navode da su maligne bolesti i dalje jedan od najčešćih uzroka smrti u ovoj starosnoj grupi. Preživeli od raka u detinjstvu ili adolescentskom dobu često pate od hroničnih zdravstvenih problema sa povećanom stopom morbiditeta i mortaliteta. Naučni rad na ovu temu objavljen je u Nature Reviews Cancer.

Genetska predispozicija za rak je najvažniji poznati faktor rizika za rak u detinjstvu

Najvažniji poznati faktor rizika za rak u detinjstvu je genetska predispozicija za rak. Određene varijante u genima neke osobe dovode se u vezu sa bolestima i povećavaju rizik od razvoja raka.

– Shvatanje uzroka raka kod dece i adolescenata je od suštinskog značaja kako bi karcinom u ovoj starosnoj grupi mogao još bolje da se leči, bolest još ranije otkrije ili čak spreči u budućnosti –  objašnjava prof. dr Christian Kratz, direktor Odeljenje za dečju hematologiju i onkologiju na Hannover Medical School.

Maligne bolesti kod dece i adolescenata imaju naslednu komponentu koju karakteriše složena arhitektura u kojoj mogu da budu uključene zajedničke varijante gena i retke varijante gena koje se dovode u vezu sa bolestima. Faktori životne sredine, kao što su virusne infekcije, takođe mogu da igraju važnu ulogu.

Prvi genetski uzrok raka kod dece identifikovan pre 40 godina

Prvi od mnogih sada poznatih gena predispozicije za rak (CPG) identifikovan je pre 40 godina, što dovodi do povećanog rizika od karcinoma u slučaju varijanti koje imaju veze sa naslednom bolešću. Ove nasledne bolesti nazivaju su sindrom predispozicije za rak (CPS), kao što su Li-Fraumeni sindrom ili Fankonijeva anemija. Oko 10 odsto sve dece i adolescenata sa rakom ima sindrom predispozicije za rak. Postoje i varijante gena koje izazivaju bolesti koje nastaju tokom embrionalnog razvoja i mogu da dovedu do razvoja raka tokom života. Pogođeni pojedinci razvijaju mozaičnu bolest u kojoj su prisutne i izmenjene i zdrave ćelije.

Šta je sindromi predispozicije za rak, koji se koristi kako bi se otkrio genetski uzrok raka kod dece

Sindromi predispozicije za rak (CPS) su retke genetske bolesti koje su u vezi sa povećanim rizikom od karcinoma u poređenju sa zdravim osobama. Identifikovani su kod  7 do 15 procenata dece sa karcinomom. I kod dece i kod odraslih, CPS je među najvažnijim faktorima rizika za rak i najmanje 8 odsto ljudi sa rakom pati od sindroma predispozicije za rak. Jedan od poznatijih sindroma predispozicije za rak je Li-Fraumeni sindrom (LFS) sa 16.000 obolelih pojedinaca u Nemačkoj sa prevalencijom od 1:5.000. Li-Fraumeni sindrom  dovodi se u vezu sa drastično povećanim rizikom od raznih karcinoma u detinjstvu i odraslom dobu. Za svaki od mnogih različitih CPS postavljaju se različita pitanja: Koliko je visok rizik od raka u različitim fazama života? Koje vrste raka se javljaju? Koji genetski faktori i faktori životne sredine utiču na rizik od raka obolelih? Kako se može smanjiti rizik od raka obolelih? Kako se rak može rano prepoznati kod obolelih? Koje su posebne karakteristike lečenja raka? Koje su psiho-onkološke posledice i potrebe?

Tim povodom Radna grupa za genom Međunarodnog društva za pedijatrijsku onkologiju u Evropi (SIOPE) koristila je metod za razvoj konsenzusa da postigne dogovor o četiri ključne teme: Koga testiramo? Koje gene testiramo? Šta otkrivamo? Kako ocenjujemo prednosti testiranja?

Kako bi se odgovorilo na ova pitanja, registar sindroma predispozicije za rak (www.krebs-praedisposition.de) pokrenut je 2017. Istraživanje za osobe sa CPS koristi ne samo osobama sa ovim sindromima, već i pojedincima sa sporadičnim, tj. nenaslednim tipovima raka, budući da su nasledni i sporadični karcinomi zasnovani na identičnim signalnim putevima. Na primer, Li-Fraumeni sindrom je uzrokovan naslednim varijantama u TP53, genu koji je takođe promenjen u mnogim sporadičnim tipovima raka. Istraživanje CPS je stoga od velikog značaja za istraživanje raka uopšte.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo