Naslovna / Zdravlje

Skrivena snaga kakaoa u borbi protiv stresa: Evo koje namirnice ga pogoršavaju, a koje ublažavaju

Priredio/la: S.St.M.|19:00 - 21. 01. 2025.

Ako jedete masnu hranu kada ste pod stresom, šolja kakaoa može vam pomoći da se brže oporavite od efekata stresa, pokazuje nova studija

kakao i stres Kakao napitak može pomoći u oslobađanju od stresa, istovremeno neutralizujući negativan uticaj masne hrane kojoj se mnogi od nas prepuštaju kada su pod stresom Foto Shutterstock

Stres utiče na telo, barem privremeno, a konzumiranje masne hrane pre ili tokom stresa može dovesti do toga da organizmu treba više vremena da se oporavi. Pijenje kakaoa može nam pomoći da se brže oporavimo od fizioloških efekata stresa, uprkos hrani bogatoj mastima za kojom u takvim trenucima posežemo, navodi se u novoj studiji Univerziteta u Birmingemu objavljenoj u Food & Function. Kakao sadrži flavanol, epikatehin, koji opušta sloj endotelnih ćelija krvnih sudova, poboljšavajući njihovu funkciju i rešavajući povišen krvni pritisak, što je uobičajena reakcija na stres.

Konzumiranje kakao napitka povezano je sa boljim odgovorom na stres

Za studiju, istraživači su regrutovali 23 mladih, zdravih muškaraca i žena. Svako od njih jeo je obrok sa visokim sadržajem masti uz kakao napitak sa visokim ili niskim sadržajem epikatehina sat i po pre nego štosu bili podvrgnuti mentalnom stresnom zadatku u trajanju od 8 minuta.

Njihova vaskularna funkcija procenjivana je na početku ispitivanja, a zatim 30 i 90 minuta nakon stresnog zadatka. Pokazalo se da je grupa sa visokim sadržajem epikatehina imala brži oporavak od efekata stresa.

Mereni su i drugi efekti stresa, uključujući prefrontalnu kortikalnu oksigenaciju, protok krvi u podlaktici, krvni pritisak, kardiovaskularnu aktivnost, prečnik zajedničke karotidne arterije i protok krvi i raspoloženje. Za ova merenja nisu primećene razlike između grupa sa visokim i niskim nivoom epikatehina.

Zašto masna hrana pogoršava stres

Iako hrana sa visokim sadržajem masti može biti ukusna i umirujuća, prethodni rad istraživača ima čvrste dokaze da ako osoba želi da se oporavi od štetnih efekata stresa, zapravo je najbolje da izbegava takve namirnice. Ovo posebno važi za ljude koji imaju stresne poslove ili koji redovno doživljavaju stres.

Autor studije, dr Catarina Rendeiro, predavač nutricionističkih nauka na Univerzitetu u Birmingemu, UK, kaže:

– Veoma stresni poslovi mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti do 40 odsto u poređenju sa pojedincima koji nisu izloženi tim stresorima. Ovo je verovatno, barem delimično, zbog stalnih oštećenja vaskularne funkcije usled stresa koja verovatno postaju trajna oštećenja.

Dr Cheng-Han Chen, interventni kardiolog i medicinski direktor Structural Heart Program u MemorialCare Saddleback Medical Center u Laguna Hilsu, Kalifornija, koji nije bio uključen u studiju, naveo je moguće efekte dugotrajnog stresa za osobu koja nema vremena da se oporavi između događaja.

On je primetio da „povišeni nivoi stresa tokom dužeg vremenskog perioda mogu dovesti do hroničnog povećanja hormona stresa, upale i krvnog pritiska, što onda može dovesti do kardiovaskularnih poremećaja kao što su hipertenzija, srčani udar ili moždani udar”.

Zašto kakao flavanoli mogu ublažiti uticaj stresa

Dr Rendeiro kaže da nije sasvim jasno zašto konzumiranje masti odlaže oporavak protoka posredovane dilatacije nakon mentalnog stresa, iako postoje dokazi o povećanju nivoa triglicerida i C-reaktivnog proteina u krvi nekoliko sati nakon konzumiranja masne hrane. Njihovi povišeni nivoi smanjuju azotni oksid dobijen iz endotela, narušavajući funkciju endotela. Ovo je možda razlog zašto kakao pomaže.

Dr Michelle Routhenstein, dijetetičar za preventivnu kardiologiju i stručnjak za zdravlje srca u kompaniji EntirelyNourished, koja takođe nije bila uključena u studiju, tvrdi da kakao flavanoli „mogu pomoći u smanjenju vremena oporavka od stresa bez obzira na konzumiranje masne hrane zbog svoje sposobnosti da povećaju nivoe azotnog oksida”.

Dr Rendeiro je na sličan način primetila da epikatehin u kakau povećava „dostupnost vazodilatatora azot oksida, za koji je poznato da poboljšava vaskularnu funkciju”.

– Flavanoli su vrsta flavonoida, grupe biljnih jedinjenja poznatih po svojim antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima. Drugi izvori flavanola uključuju zeleni čaj, kore od jabuka, bobičasto voće i grožđe – objasnila je dr Routhenstein.

Takođe postoje naznake, kaže dr Rendeiro, da „čestice lipoproteina bogate trigliceridima mogu izazvati direktnu povredu vaskularnog zida. Alternativno, konzumiranje masti može indirektno izazvati disfunkciju endotela povećanjem oksidativnog stresa.”

Kakao, zeleni čaj i bobičasto voće mogu pomoći u borbi protiv stresa

Istraživači su, međutim, otkrili da kakao izgleda da nema povoljan efekat na ograničenje oksigenacije mozga usled stresa.

– Promene u krvotoku mozga izazvane stresom mogu dovesti do kognitivnih promena kao što su poteškoće u koncentraciji, poteškoće u pamćenju, otežano donošenje odluka ili čak promene raspoloženja – objasnio je dr Chen.

Uprkos tome, nalazi studije o kakaou su dobrodošli.

– Dobra vest je ta da, kada ste pod stresom, ako ne možete da ne konzumirate masnu hranu, dodavanjem zdrave hrane bogate flavanolima tom obroku, možete na minimum svesti posledice stresa i masti na vaskularnu funkciju – zaključila je dr Rendeiro.

Studija napominje da možete konzumirati 5,5 kašika neprerađenog kakaoa, 2 šolje zelenog čaja ili 300 grama bobičastog voća da biste dobili sličnu količinu korisnih flavanola kao što je korišćeno u studiji.

– Kao prvo, ne savetujemo ljude da jedu masnu hranu u kontekstu stresa, ali u situacijama u kojima se to dogodi, imate dodatnu dijetetsku strategiju koju možete koristiti da ublažite te efekte – savetuje jedan od autora.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo