Naslovna / Zdravlje

Sve infekcije koje možemo da pokupimo u javnom toaletu: Oni su rasadnici bakterija, a evo na šta treba posebno da obratimo pažnju

Priredio/la: D. T.|13:00 - 24. 01. 2025.

Prema nekim istraživanjima 95 odsto muškaraca i žena tvrdi da posle korišćenja toaleta pere ruke, dok stručnjaci navode da ovu higijensku meru primenjuje svega 67 odsto osoba

infekcije Crvene zone u javnim toaletima su i umivaonici, ručke za slavine i dozatore Foto: Shutterstock

Javni toaleti, kvake, tasteri za povlačenje vode, daske wc šolja mogu da budu stecišta najrazličitijih mikroba. Smatra se da se na wc dasci može da nađe oko 20 različitih vrsta bakterija. Sama pomisao na sve te bakterije izaziva nelagodu, ipak stručnjaci naglašavaju da je mala i skoro nikakva verovatnoća da dobijemo neku infekciju upotrebom zajedničkog toaleta. To ipak ne znači da možemo do kraja da se opustimo, higijena ruku je neophodna, a čistoća je uvek pola zdravlja.

Virusi i bakterije u javnom toaletu

Dobro je da uđemo u čist toalet, ali važno je da se potrudimo da ga ostavimo u urednom stanju i posle upotrebe. U javnim toaletima mogu se naći bakterije streptokoke, stafilokoke, E. coli, virus hepatitisa A, influence, ali ako je naš imuni sistem zdrav i imamo dobro razvijene higijenske navike nema opasnosti.

Niko nije dobio polnu bolest preko wc daske

Javni toaleti jesu dom za mnogobrojne mikrobe, ali preko toaletne daske ne možemo da dobijemo infekcije. Organizmi koji izazivaju bolesti mogu da prežive samo kratko vreme na površini daske. Kako bi došlo do infekcije bakterije moraju da prodru u telo sa daske kroz uretru ili genitalije, ili neku posekotinu, što je malo moguće.

– Prema mojim saznanjima, niko nikada nije dobio polno prenosivu bolest ili urinarnu infekciju  preko wc daske – navodi dr Abigail Salyers, American Society for Microbiology.

Virusi koji uzrokuju običnu prehladu brzo umiru i nisu pretnja.
– Čak i kada bi telo stupilo u kontakt sa određenim virusima ili bakterijama u organizam bi morale da prodru izuzetno velike količine patogena, što praktično nije moguće – kaže patolog dr Judy Daly sa University of Utah, Salt Lake City.

Crvene zone

Moguće je da neke bakterije pri ispiranju toaleta dopru u vazduh. Kako bismo se maksimalno zaštitili preporuka je da spustimo dasku pre ispiranja wc šolje, savetuju stručnjaci.

Crvene zone u javnim toaletima su i umivaonici, ručke za slavine i dozatore. Studija University of Arizona in Tucson navodi da su lavaboi najveći rezervoari bakterija u toaletima, delimično zahvaljujući akumulacijama vode koje postaju leglo za male organizme.

Zdrav imuni sistem je prva linija odbrane od infekcije na svim mestima, pa i u javnim toaletima, ali stručnjaci ističu da je pranje ruku veoma bitan dodatak. Prema nekim istraživanjima, 95 odsto muškaraca i žena tvrdi da posle korišćenja toaleta pere ruke, dok stručnjaci navode da ovu higijensku meru primenjuje svega 67 odsto osoba.

Infekcije urinarnog trakta

Bakterija ešerihija koli (Escherichia coli) je u 80 odsto slučajeva izazivač urinarnih infekcija. Često i bolno mokrenje, bol u donjem delu stomaka su najčešći simptomi koji u bitnoj meri remete kvalitet života pacijenta. U nekim situacijama moguća je povišena telesna temperatura, mučnina.

Boja mokraće može da se promeni u tamniju nijansu, a moguć je i neprijatan miris. Stanje se leči antibioticima, pojačanim unosom vode, lekovima protiv bolova. Kupanje u bakteriološki neispravnoj vodi jedan je od vodećih uzroka mokraćnih infekcija. S druge strane, doktori navode da se urinarne infekcije ne mogu preneti upotrebom zajedničkog toaleta.

Ne možemo dobiti urinarnu infekciju posle upotrebe javnog toaleta, jer uretra (mokraćna cev) ne može da dodirne toaletnu dasku. Lekari kažu da wc daska nije uobičajen način prodora bakterija u naše telo, ali i skreću pažnju da je bitno da na određeni način održavamo higijenu intimnih delova tela posle upotrebe toaleta. Kako bi se sprečio prodor bakterija u mokraćni kanal bitno je da se brišemo prema spoljnoj strani tela.

Bakterijska vaginoza

Bakterijska vaginoza je poremećaj vaginalne flore i posledica delovanja različitih bakterija.  Narušen je normalan odnos vaginalne flore, a zašto se ovo dešava nije do kraja jasno. U vagini se većinom nalaze „dobre“ bakterije i manji broj „loših“ bakterija, kada te loše bakterije odnesu prevagu nad dobrim bakterijama javlja se bakterijska vaginoza. Lekari tvrde da se ova infekcija ne dobija preko toaletnih daski ili pri dodiru sa tasterom za puštanje vode.

Gonoreja

Gonoreja je polno prenosiva bolest i posledica delovanja bakterije Neisseria gonorrhoeae. Infekcija se prenosi telesnim tečnostima tokom nezaštićenog genitalnog, analnog, oralnog seksa, vaginalnim porođajem sa majke na dete. Ne širi se poljupcem, osim ako bakterija nije zahvatila usnu duplju i grlo. Lekari kažu da infekcija gonorejom nije moguća upotrebnom zajedničkog toaleta, jer se bakterija Neisseria gonorrhoeae razmnožava u toploj i vlažnoj sredini.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo