Naglo gojenje koje je počelo tokom pandemije covid 19 Lukovi roditelji su pripisali minimalnoj fizičkoj aktivnosti, ne sluteći da je reč o tumoru mozga. Telesna težina devetogodišnjeg dečaka Luk Poga iz Velike Britanije udvostručila se u toku 16 meseci. Majka je dete odvela kod nutricioniste, kasnije zbog problema sa očima kod oftalmologa, da bi se na kraju ispostavilo da Luk ima neoperabilni gliom visokog stepena. Lekari kažu da je gliom maligni tumor mozga i da može da bude praćen najrazličitijim simptomima. Lukina borba protiv ovog tumora trajala je tri godine.
Tumor se razvija u mozgu ili leđnoj moždini
Stručnjaci navode da je gliom tumor koji nastaje iz glijalnih ćelija i razvija se u mozgu ili leđnoj moždini. Ovaj tumor mozga ima sposobnost rasta, tako da pritiska okolna tkiva i izaziva različite simptome koji zavise od lokacije tumora, njegove veličine, brzine rasta.
Većina pacijenata žali se na glavobolju, mučninu, javljaju se i problemi sa razumevanjem informacija i razmišljanjem, moguć je gubitak pamćenja, tegobe sa vidom, govorom. Kod nekih pacijenta dolazi i do promene ličnosti, razdražljivosti. Lekari kažu da postoje gliomi koji su dobroćudni i razvijaju se sporo, ali i gliomi koji se brže rastu i oni su uglavnom maligne prirode. Neki oblici tumora češći su kod odraslih, drugi kod dece. Stručnjaci gliome određuju u odnosu na brzinu rasta na tumore – niskog, srednjeg ili visokog stepena.
Za naglo gojenje pomoć je prvo potražena kod nutricioniste
Luke Poga je imao gliom visokog stepena. Naglo gojenje primoralo je Lukinu majku Sam (42) da pomoć potraži od nutricioniste. Kada se dete požalilo na bolove u oku usledio je pregled lekara oftalmologa u Barnet Hospital.
Promena oblika tela može biti znak tumora na mozgu. Kada se Luk vratio u školu posle ukidanja epidemioloških mera, svi su primetili da Luk nekada primetno mršavo dete izgleda drugačije.
Lekari nisu mogli da operišu tumor
Luk je imao probleme i sa očima stalno ih je trljao i žalio se na bolove.
– Magnetna rezonanca je otkrila neoperabilni tumor mozga. Lekari su rekli da je tumor veliki, pošto se širio nisu mogli da ga operišu. Bili smo u šoku, ja sam sam se paralizovala, nisam znala kako da reagujem. Luk je lečen kombinacijom radioterapije i hemioterapije, izgubio je na telesnoj težini – priseća se majka.
Luk se lavovski borio
Detetov vid je ipak ostao netaknut, borba protiv tumora se nastavila. Početkom 2024. godine doktori su rekli da Luk slabi, majka dodaje da se Luka lavovski borio protiv tumora i uspeo da za nekoliko meseci produži životni vek u odnosu na prve procene.
Rak je nažalost bio suviše agresivan i Luka je preminuo u Watford General Hospital 26. avgusta 2024. godine. Od iste bolesti posle nekoliko meseci preminula je još jedna devojčica iz istog mesta u Velikoj Britaniji.
10.000 koraka za istraživanja tumora mozga
U spomen na dva deteta, više od 300 učenika i nastavnika iz Summerswood Primary School u Borehamwoodu tokom februara svakog dana pešači 10.000 koraka. Na ovaj način pokušavaju da podignu svest o ovoj bolesti, ali i da skupe novac za dalja istraživanja tumora mozga. U ovom poduhvatu učestvuje u Lukova mama Sam.
– Hodanje je nešto u čemu uživam, a ovaj izazov bio je dobar način da uz fizičku aktivnost prikupimo novac kako bi stručnjaci pronašli bolje načine lečenja i na kraju i lek za ovu bolest. Veliku podršku mi je posle Lukove smrti pružio čitav školski tim, od direktorke, roditelja, nastavnika, učenika – kaže Sam.
Može li naglo gojenje da bude simptom tumora mozga?
Dr Karen Noble iz organizacije Brain Tumor Research objašnjava da naglo gojenje može da bude posledica više stanja i bolesti.
– Znaci i simptomi tumora na mozgu su kompleksni kao i sam mozak. Mogu da budu bilo koja tegoba i da se bitno razlikuju od pacijenta do pacijenta. Često se javljaju glavobolje, promene ličnosti. Moguće je da bolest bude praćena i manje uobičajenim simptomima kao što je naglo gojenje u Lukovom slučaju – kaže dr Noble.
Kada je moguće gliom je tumor koji se uklanja hirurškim zahvatom, leči hemioterapijom, zračenjem, bira se oblik terapije koji najviše odgovara individualnim potrebama pacijenta.