Naslovna / Deca

Nizak nivo vitamina D povezan sa sporijim zarastanjem kostiju kod dece

Priredio/la: S.St.M.|17:00 - 08. 11. 2024.

Nedavna istraživanja naglašavaju važnost vitamina D u zarastanju kostiju kod dece

vitamin D i prelomi kostiju kod dece Vitamin D ključan u promovisanju zdravlja kostiju kod dece jer pomaže u izgradnji jakih kostiju i sprečavanju preloma Foto Shutterstock

Istraživanje predstavljeno na American Academy of Pediatrics (AAP) 2024 National Conference & Exhibition naglašava ključnu ulogu vitamina D u oporavku pedijatrijskih preloma, pokazujući da nizak nivo može značajno da odloži zarastanje kostiju kod dece.

Ne samo prevencija

Studija, koju je Michael Guyot, student medicine sa Univerziteta Floride koji je učestvovao u istraživanju, analizirala je 186 slučajeva preloma ekstremiteta kod dece između 2015. i 2022. i otkrila doslednu vezu između niskog nivoa vitamina D i povećanja vremena zarastanja.

Nalazi ukazuju na to da je deci sa nehirurškim prelomima nogu i sa niskim nivoom vitamina D bilo potrebno dodatnih 20 dana za kliničko zarastanje. Pored toga, ista grupa je pokazala skoro dva meseca kašnjenja pre nego što su radiografski nalazi pokazali da prelomi zarastaju. Za prelome koji zahtevaju hirurške procedure, oporavak je klinički trajao čitav mesec duže, a pokazatelji zarastanja su trajali skoro četiri dodatna meseca.

Ovo istraživanje može pomeriti narativ u vezi sa vitaminom D, prebacujući fokus sa preventivne uloge u prelomima na isticanje njegove suštinske funkcije tokom procesa zarastanja.

Prethodne preporuke fokusirale su se na to kako adekvatna količina vitamina D pomaže u jačanju kostiju, smanjujući rizik od preloma. Međutim, ovo novo istraživanje otkrilo je potencijalne komplikacije kada su nivoi vitamina D kod deteta neadekvatni tokom oporavka.

Dr Jessica McQuerry, viši autor studije, naglasila je važnost dobro izbalansirane ishrane bogate vitaminom D za decu.

Ako prelom kod deteta ne zaraste u uobičajenom vremenskom okviru, istraživači savetuju da lekari provere nivoe vitamina D kod deteta.

Implikacije ovih nalaza protežu se izvan kliničkih postavki, naglašavajući važnost faktora ishrane i životnih navika u oporavku od povreda kostiju. McQuerry podstiče aktivnosti na otvorenom za decu kako bi promovisala zdravlje kroz vežbanje i poboljšala proizvodnju vitamina D iz sunčeve svetlosti.

– Izlazak napolje i uživanje na svežem vazduhu čini čuda za naše zdravlje, a istovremeno povećava apsorpciju vitamina D – kaže McQuerry.

Zdravlje kostiju

Vitamin D pomaže u apsorpciji kalcijuma i fosfora, dva minerala od vitalnog značaja za razvoj kostiju.

Dr Vishal Sarwahi, pedijatrijski ortopedski hirurg u Cohen Children’s Medical Center u Njujorku, kaže da je vitamin D ključan u promovisanju zdravlja kostiju kod dece jer pomaže u izgradnji jakih kostiju i sprečavanju preloma. On je objasnio da je nedostatak ove esencijalne hranljive materije povezan sa različitim zdravstvenim problemima, zbog čega je od vitalnog značaja da roditelji obezbede da njihova deca dobiju adekvatne količine putem ishrane i izlaganja sunčevoj svetlosti.

Istraživanja pokazuju da je manja verovatnoća da će deca sa adekvatnim nivoom vitamina D imati probleme sa kostima, kao što je rahitis, koji karakterišu meke i slabe kosti, što može dovesti do deformiteta i preloma. Kako kaže dr Sarwahi, koji nije učestvovao u ovoj studiji, obezbeđivanje dovoljno vitamina D za decu može pomoći u promovisanju celokupnog zdravlja skeleta dok deca rastu i sprečiti niz stanja, uključujući rahitis.

Rahitis

– Nedostatak vitamina D može dovesti do rahitisa, što dovodi do deformiteta kostiju, nogu, niskog rasta i većeg rizika od preloma. Savijene i deformisane noge, što rezultira promenama u nošenju težine, kasnije mogu dovesti do velikih problema kao što su artritis, otežano hodanje i povećan rizik od preloma – objašnjava dr Sarwahi.

Rahitis je najčešći kod beba i male dece između 3 i 18 meseci starosti i adolescenata između 12 i 15 godina. Međutim, nizak nivo vitamina D može uticati i na kosti odraslih.

Dr Sarwahi je primetio da „odrasli sa niskim nivoom vitamina D mogu razviti osteomalaciju, stanje sa ‘mekim’ kostima koje može izazvati bol u kostima, deformitete i povećan rizik od preloma”.

Druga stanja

Adekvatan nivo vitamina D takođe može da se bori protiv sledećih stanja:

  • kardiovaskularne bolesti: nedostatak vitamina D može biti povezan sa pedijatrijskim kardiovaskularnim oboljenjima kao što su hipertenzija, ortostatska netolerancija i Kavasakijeva bolest
  • infekcije: deca sa nedostatkom vitamina D sklonija su razvoju respiratornih infekcija; nizak nivo takođe povećava rizik od razvoja respiratornih stanja kao što su astma i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP)
  • bol i slabost: nizak nivo vitamina D može izazvati bol u mišićima i kostima i slabost mišića kod dece i odraslih
  • razdražljivost, depresija i anksioznost: nedostatak vitamina D može izazvati agresivno ponašanje, depresiju i anksioznost kod dece školskog uzrasta
  • multipla skleroza: nedostatak vitamina D u detinjstvu može doprineti riziku od multiple skleroze

Preporučeni dnevni unos vitamina D

– Američka akademija za pedijatriju (AAP) preporučuje da deca uzrasta od 1 do 18 godina dnevno unose 600 međunarodnih jedinica (IU) vitamina D. Ovo obično može da se postigne kombinacijom ishrane, suplemenata i sunčeve svetlosti – kaže dr Sarwahi.

Praćenje nivoa vitamina D posebno je važno u regionima sa ograničenim izlaganjem sunčevoj svetlosti ili tokom zime. Roditeljima se preporučuje da se konsultuju sa pedijatrima ako su zabrinuti u vezi sa statusom vitamina D svog deteta.

Dr Sarwahi ističe da naše ćelije kože proizvode vitamin D u prisustvu sunčeve svetlosti, pa podsticanje dece da se igraju napolju na suncu pomaže.

– Pored toga, mehaničko opterećenje kostiju tokom fizičke aktivnosti, kao što je igranje, održava kosti jakima. Međutim, ovo izlaganje sunčevoj svetlosti obično nije dovoljno – upozorava dr Sarwahi. On dodaje da je organizmu potrebno najmanje 1.000 IU vitamina D dnevno za dobro zdravlje kostiju počevši od 5. godine, ali je teško dobiti dovoljno putem ishrane, jer jedna čaša mleka sadrži samo oko 100 IU. Zbog toga AAP preporučuje da sva deca uzimaju suplemente vitamina D kako bi zadovoljila dnevne potrebe, rekao je on.

5 namirnica bogatih vitaminom D

Pet namirnica koje su bogate vitaminom D mogu pomoći deci da putem ishrane ispune svoje dnevne potrebe. Namirnice bogate vitaminom D su:

  1. masna riba: losos i skuša su odlični izvori vitamina D; jedna porcija može obezbediti značajan deo dnevnog preporučenog unosa
  2. obogaćene namirnice: mnogi proizvodi, uključujući mleko, sok od pomorandže i neke žitarice za doručak, obogaćeni su vitaminom D; provera etiketa roditeljima može da pomogne da odaberu najbolje opcije za svoju decu, ali treba da daju prednost celoj hrani kao što su žitarice kada god je to moguće
  3. mlečni proizvodi: mleko, sir i jogurt dobri su izvori kalcijuma i često su obogaćeni vitaminom D
  4. jaja: žumanca sadrže male količine vitamina D, što ih čini ukusnim izvorom ovog vitamina za decu
  5. pečurke: određene vrste pečuraka, posebno one izložene ultraljubičastom svetlu, mogu da obezbede biljni izvor vitamina D

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo