Vežba pomaže u izgradnji i održavanju zdravog imunološkog sistema. Ali s druge strane, znamo i da je odmor neophodan i ključan za oporavak.
– Iako je fizička aktivnost važna za sveukupno zdravlje, vežbanje dok smo bolesni zahteva određeni oprez. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ako niste sigurni da li je bezbedno da vežbate – kaže dr Donald Brown, internista u Houston Methodist. Imajući ovo na umu, postoje korisne opšte smernice koje svako treba da prati – kada je verovatno u redu da vežbamo, kada bi trebalo da napravimo pauzu i kako da prilagodimo svoju rutinu ako odlučimo da vežbamo.
Da li treba da vežbamo kada smo bolesni
Bilo da je bolest obična prehlada, grip, COVID-19, uznemiren stomak, bol u uhu ili nešto drugo, prvi korak je da razmotrimo svoje simptome.
– Opšte pravilo za vežbanje dok ste bolesni jeste da ako su vaši simptomi iznad vrata, verovatno možete da nastavite sa svojom rutinom – ali smanjenim intenzitetom i kraćim trajanjem. Obavezno slušajte svoje telo i vodite računa o tome kako se osećate – objašnjava dr Brown.
To znači da je verovatno u redu da vežbamo ako imamo:
- curenje ili zapušen nos
- začepljen nos
- kijanje
- blag bol u grlu
- blagu glavobolju
- blag bol u uhu
Treba početi sa laganom do umerenom fizičkom aktivnošću. Opcije kao što su hodanje, joga ili kratke vežbe sa malim uticajem – lagano plivanje, vožnja bicikla, veslanje, trčanje, vežbe sa sopstvenom težinom – mogu pomoći protok krvi bez rizika od preopterećenja tela.
– Malo vežbanja može čak privremeno da poboljša određene simptome, kao što je začepljenost nosa. Međutim, ako se osećate lošije nakon početka vežbanja, najbolje je da prestanete – dodaje dr Brown.
Možemo li da vežbamo dok uzimamo lekove protiv prehlade
Čak i ako su simptomi blagi i iznad vrata, lekovi koje uzimamo mogu biti razlog za pauzu.
– Lekovi za multisimptomsku prehladu skoro uvek sadrže fenilefrin, oralni dekongestiv koji može uticati na rad srca i krvni pritisak. Zbog ovoga vežbanje može da deluje napornije nego inače. Najvažnija opasnost ovde jeste za ljude sa postojećim srčanim oboljenjima. Zato uvek treba razgovarati sa svojim lekarom pre uzimanja novog leka bez recepta i obratiti pažnju na sva upozorenja – naglašava dr Brown.
Drugi lekovi, poput antihistaminika, mogu izazvati pospanost, što bi moglo da oteža održavanje fokusa i koordinacije tokom vežbanja. Uvek proverite neželjene efekte leka pre vežbanja i, kada ste u nedoumici, odlučite se za odmor.
Preskočite trening ako…
Kada su simptomi ispod vrata, dr Brown kaže da je odmor najbolji lek. I ne treba zaboraviti da nekoliko preskočenih treninga ne bi trebalo značajno da utiče na naše performanse kada se ponovo budemo osećali bolje.
Treba da izbegavamo vežbanje ako imamo:
- groznicu
- bolove u telu ili jezu
- osećaj težine u grudnom košu
- uporni kašalj
- mučninu
- povraćanje
- dijareju
– Vežbanje može da pogorša kongestiju grudnog koša i gastrointestinalne simptome. A ako imate groznicu, značajan umor i otežano disanje, najbolje je da se odmorite i pružite imunološkom sistemu više vremena da obavi svoj posao – objašnjava dr Brown.
Ako osećate da ste sposobni, razmislite o dinamičkom istezanju – aktivnim pokretima koji mogu pomoći da telo ostane opušteno bez preterivanja. Primeri uključuju kružne pokrete rukama, iskorake, uvrtanje trupa i visoko podizanje kolena.
Kako da modifikujemo svoje vežbe dok smo bolesni
Ako su naši simptomi blagi i iznad vrata i odlučimo da vežbamo, treba da razmislimo o modifikacijama koje mogu da nam pomognu da ne preterujemo:
- smanjenje intenziteta: preskočite bilo kakve vežbe visokog intenziteta; odlučite se za vežbe poput hodanja, laganog trčanja ili joge
- smanjenje trajanja: ne prisiljavajte se na pun trening ako ne osećate da ste za to sposobni; razmislite o smanjenju trajanja uobičajenog treninga, možda čak za polovinu ili više
- dajte prioritet aktivnom oporavku: zapamtite da je vašem telu potreban odmor; ako osećate da ne dobijate dovoljno iz modifikovanog treninga, dodajte vežbe oporavka kao što su dinamičko istezanje, duboko disanje, valjanje valjka od pene ili tai či
– Cilj bi trebalo da vam bude da se krećete tako da se osećate dobro, bez preopterećenja svog tela. Obratite pažnju na nivo energije i prestanite sa vežbanjem ako osećate vrtoglavicu ili preterani umor – savetuje dr Brown.
Hidratacija je uvek važna, ali još više kada ste bolesni. Obavezno pijte puno vode pre, tokom i posle treninga. Iako ne bi trebalo da vežbate intenzitetom koji izaziva znojenje, pijuckajte sportsko piće ili napitak sa elektrolitom ako je potrebno, posebno ako imate dijareju.
Kad simptomi počnu da se poboljšavaju, izbegavajte da se odmah vratite u uobičajenu rutinu. Uradite to postepeno.
– Postepeno povećavajte intenzitet i trajanje, vodeći računa o tome kako se tokom tog procesa osećate. Ako primetite simptome poput preteranog umora, vrtoglavice ili nedostatka daha, smanjite napor – savetuje dr Brown. Takođe bi bilo dobro da između dva treninga, dok se oporavljate, dodate još jedan dan odmora.