Naslovna / Ishrana

Kafa pre 9 sati podiže nivo stresa: Evo kako da je pijete pametno

Priredio/la: I. V. |11:00 - 15. 04. 2025.

Ako želimo da dobijemo neophodnu količinu kofeina ujutru – trebalo bi da napravimo plan u koje vreme se kafa pije, a to ne podrazumeva da čim ustanemo iz kreveta posegnemo za šoljicom crnog napitka

Kafa pre 9 sati Savet je da se unos kafe uvek uskladi sa padom kortizola Foto: Pexels

Kafa koja se pije pre 9 sati ujutru je ritual kojem mnogi „robuju” – ali, stručnjaci imaju nešto da nam kažu o ovoj našoj omiljenoj navici. Naime, ako želimo da dobijemo neophodnu količinu kofeina koja će nas ujutru razbuditi, da bi izvukli maksimum od kafe ili čaja, trebalo bi napraviti strategiju koja ne podrazumeva da čim ustanemo iz kreveta posegnemo za šoljicom kafe ili čaja.

Kafa pre 9 sati ujutru „sudara se” sa kortizolom

Unutrašnji telesni sat čoveka, koji pokušavamo da promenimo kada popijemo kafu, je naš cirkadijalni ritam. On određuje koliko smo pospani ili budni tokom dana oslobađanjem hormona stresa, kortizola. U nekom trenutku između 8 i 9 ujutro naše telo automatski oslobađa dozu kortizola. Dakle, šta se dešava kada dodamo kofein na sve to? Stručnjaci to objašnjavaju na sledeći nači – ako konzumiramo kofein u isto vreme kada i kada se telo „puni” kortizolom, a reč je o višem nivou kortizola, na primer, između 8 i 9 ujutru – ne samo da umanjujemo efekte kofeina, već  pomažemo svom telu da izgradi toleranciju na njega, da uopšte na njega ne reaguje.

Prava strategija: Kada i kako piti kafu?

Da bismo izvukli maksimum od prve jutarnje kafe – kako bismo se zaista razbudili, povećali koncentraciju i energiju – važno je da uskladimo vreme konzumacije sa prirodnim oscilacijama kortizola.

Evo šta stručnjaci savetuju:

Sačekajte između 9:30 i 11:30 pre nego što popijete prvu jutarnju kafu. U tom periodu nivo kortizola već počinje da opada, pa kofein može delovati punom snagom.

Sledeći „talasi” lučenja kortizola dešavaju se između 12 i 13 časova, kao i između 17:30 i 18:30. Zato je dobro da, ako imate običaj da pijete drugu ili treću kafu, to radite najmanje pola sata nakon tih skokova.

Ako baš ne možete da funkcionišete bez kafe odmah po ustajanju, možda je bolja opcija da ujutru započnete dan uz čašu vode i laganim razgibavanjem, pa kafu sačuvate za kasnije.

Kafa kao saveznik, a ne navika

Uživanje u kafi može i treba da ostane deo vašeg dana, ali kada je pijemo „u pogrešno vreme”, ona ne samo da gubi svoju moć, već i remeti naš prirodni ritam. Ako joj damo prostora da deluje kad je najefikasnija – kafa može biti moćan saveznik, a ne samo automatski odgovor na buđenje ili samo navika.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo