Suncokret semenke mnogima su omiljena namirnica za užinu ili kao dodatak u ishrani. Suncokretovo seme je višestruko korisno u ishrani savremenog čoveka, jer smanjuje rizik od razvoja srčanih bolesti, smanjuje upale pa samim tim i pojavu hroničnih bolesti.
Suncokret potiče iz Amerike, tačnije iz Meksika i Perua. Prvo je uzgajan kao ukrasna biljka a seme je korišćeno za ishranu ptica, a ljudi su jeli jezgro iz semena. 1840. godine je prvi put dobijeno ulje iz suncokreta. Seme sadrži oko 50 procenata ulja, 20 procenata belančevina i ugljenih hidrata.
Seme suncokreta se bere sa cvetne glavice biljke suncokreta. Dok je samo seme zatvoreno u crno-belu prugastu ljusku, suncokretovo seme je belo i ima nežnu teksturu. Poznate po svom izrazitom ukusu orašastih plodova i visokoj nutritivnoj vrednosti, semenke suncokreta se mogu konzumirati sirove, pečene ili uključene u druga jela.
Mnoge studije povezuju konzumaciju semenki suncokreta sa brojnim zdravstvenim prednostima, uključujući smanjenje rizika od razvoja bolesti poput visokog krvnog pritiska ili bolesti srca. Takođe, semenke suncokreta sadrže hranljive materije koje mogu podržati vaš imuni sistem i povećati nivo energije.
Za osobe sa kratkotrajnom ili hroničnom upalom, semenke suncokreta mogu ponuditi antiinflamatorne prednosti. Seme suncokreta sadrži vitamin E, flavonoide i druga biljna jedinjenja koja mogu smanjiti upalu. Studija je pokazala da konzumiranje semenki suncokreta i drugih semenki pet ili više puta svake nedelje dovodi do nižih nivoa upale, što takođe smanjuje faktore rizika za nekoliko hroničnih bolesti.
Seme suncokreta je bogato „zdravim“ mastima, uključujući polinezasićene masti i mononezasićene masti. Porcija od tri četvrtine šolje suncokretovih semenki sadrži 14 grama masti. Studije su otkrile da je konzumacija semena – uključujući i semenke suncokreta povezana sa nižim stopama kardiovaskularnih bolesti, visokim holesterolom i visokim krvnim pritiskom.
Seme suncokreta je izvor mnogih vitamina i minerala koji mogu da podrže vaš imuni sistem i povećaju vašu sposobnost da se borite protiv virusa. To uključuje i cink i selen. Cink igra vitalnu ulogu u imunološkom sistemu, pomažući telu da održi i razvije imune ćelije. Selen takođe igra ulogu u smanjenju upale, borbi protiv infekcija i jačanju imuniteta.
Dok visoki nivoi proteina u semenkama suncokreta pomažu da povećate nivo energije, drugi hranljivi sastojci poput vitamina B i selena mogu vam pomoći da ostanete puni energije. Vitamin B1 (poznat i kao tiamin) prisutan u semenkama suncokreta može vam pomoći da pretvorite hranu u energiju, što vas može održati aktivnim tokom dana. Selen može povećati protok krvi i isporučiti više kiseonika vašem telu.
Seme suncokreta je bogato proteinima i zdravim mastima, kao i antioksidansima koji mogu da smanje rizik od razvoja ozbiljnih stanja. Takođe seme suncokreta sadrži
Četvrina šolje suvih pečenih semenki suncokreta bez soli sadrži:
Iako su semenke suncokreta bogate hranljivim materijama, takođe su i relativno visoke u kalorijama. Važno je zadržati porcije na četvrtinu šolje odjednom. Da bi usporili unos kalorija dok grickaju, mnoge osobe jedu semenke u ljusci, jer je potrebno vreme da se svaka ljuska otvori i ispljune. Međutim, imajte na umu da su ljuske često premazane solju. Ako pazite na unos soli, potražite neslane suncokretove semenke i umereno umerene porcije.
Seme suncokreta se obično prodaje unutar ljuske i jede se pečeno ili sirovo. Konzumacija oljuštenih suncokretovih semenki zahteva da ih otvorite zubima i ispljunete ljusku koja nije jestiva. Koristeći jezik, postavite školjku vertikalno ili horizontalno između kutnjaka. Razbijte ljusku zubima i odvojite seme od ljuske. Zatim ispljunite ljusku i pojedite seme.
Takođe možete jesti semenke suncokreta u raznim jelima. Evo nekoliko načina na koje možete da ih uključite u obroke: