Pronalaženje idealne rutine za negu kože može da deluje kao beskrajna borba. Taman kada pomislimo da smo sve rešili, pojavi se neki novi problem ili briga. Pored toga, na raspolaganju je previše proizvoda za negu kože koji nas dodatno zbunjuju. Da bi nam bilo lakše, mogli bi da uključimo aminokiseline u svoju rutinu nege kože. Aminokiseline, poznate i kao „građevinski blokovi života”, igraju važnu ulogu u mnogim funkcijama tela. One takođe mogu da načine preokret u našoj rutini nege kože. Pomažu ispucaloj, suvoj ili koži koja se peruta, a istovremeno održavaju celokupno zdravlje kože.
Aminokiseline su male hemijske supstance koje se kombinuju da bi proizvele proteine. Organizam koristi ove proteine kako bi pomogao u različitim fizičkim procesima, uključujući razbijanje čestica hrane, jačanje mišića, jačanje imuniteta i popravljanje oštećenog tkiva. Ono što je najvažnije, aminokiseline pomažu u očuvanju zdrave kože.
Postoje dve vrste aminokiselina: esencijalne i neesencijalne. Neesencijalne aminokiseline može da proizvodi naš organizam, dok esencijalne aminokiseline moraju da se unesu hranom ili suplementima. Devet esencijalnih aminokiselina su histidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan i valin, navodi se u studiji objavljenoj u StatPearls. One se obično nalaze u proizvodima koji sadrže proteine životinjskog porekla kao što su riba, živina, mlečni proizvodi i jaja, ali se mogu naći i u kinoi i proizvodima od soje.
Aminokiseline igraju ključnu ulogu u zdravlju kože.
Aminokiseline, posebno glicin, prolin i lizin, neophodne su za sintezu kolagena i elastina.. Ovi proteini obezbeđuju strukturu, elastičnost i čvrstoću kože. Smanjenje proizvodnje kolagena i elastina glavni je faktor starenja. Konzumiranje hrane bogate ovim aminokiselinama može pomoći u očuvanju mladalačke kože.
– Aminokiseline podstiču rast i proliferaciju ćelija kože, pomažući u procesu zarastanja. One takođe doprinose formiranju novog tkiva, pomažući u zaceljivanju rana i smanjenju ožiljaka – objašnjava dermatolog dr Ruben Bhasin Passi.
Aminokiseline deluju kao hidratantni agensi, privlačeći i zadržavajući hidrataciju u najudaljenijim slojevima kože. Ovo je ključno, jer hronična suvoća može dovesti do problema sa kožom poput akni, iritacije kože i preranog starenja, zaključak je studije objavljene u Journal of Cosmetic Dermatology. Poboljšavajući apsorpciju vode, aminokiseline se spajaju sa drugim hidratantnim sastojcima, kao što je hijaluronska kiselina. Kao ključne komponente prirodnog hidratantnog faktora (NMF), one pomažu koži da zadrži vlagu, što za rezultat ima glatku, zdraviju kožu koja je manje sklona isušivanju i borama.
Određene aminokiseline, poput tirozina, imaju antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih štetnim UV zracima. Antioksidanti neutrališu slobodne radikale, koji mogu doprineti prevremenom starenju i oštećenju kože, pokazala je studija objavljena u Pharmacognosy Review.
– Neke aminokiseline, kao što su arginin i glutamin, imaju antiinflamatorna svojstva koja pomažu u smanjenju upale. Takođe, mogu pomoći u smirivanju stanja kože poput ekcema, psorijaze i akni, koje su često povezane sa upalom – objašnjava dr Passi.
Iako sve aminokiseline imaju ulogu u stvaranju i održavanju glatke, zdrave kože koja izgleda mlađe, neke su češće sastojci u proizvodima za negu kože od drugih:
Koristi od aminokiselina imamo kada ih unosima putem hrane. Zato treba da počnemo da konzumiramo različite namirnice bogate aminokiselinama. Proteini takođe sadrže 9 esencijalnih aminokiselina. Ovi kompletni proteini uključuju ribu, jaja, piletinu i mlečne proizvode. Veganske izvore proteina čine heljda, soja i kinoa. Drugi načini uključivanja aminokiselina u dnevnu rutinu su:
Napomena: Kada birate proizvode na bazi aminokiselina, potražite formulacije koje sadrže različite aminokiseline, uključujući:
Uključivanje aminokiselina u rutinu nege kože može pomoći u poboljšanju opšteg zdravlja kože i održavanju hidratacije.
Iako se aminokiseline uglavnom smatraju bezbednim za kožu, neke osobe mogu imati neželjene efekte, koji su obično blagi i privremeni. Neophodno je da se zna za mogućnost pojave ovih efekata:
Lokalna primena aminokiselina, posebno u visokim koncentracijama, ponekad može izazvati iritaciju kože, crvenilo ili svrab.
Neke osobe mogu biti alergične na određene aminokiseline. Ako osetite simptome kao što su osip, otok ili otežano disanje nakon upotrebe proizvoda koji sadrže aminokiseline, prekinite upotrebu i potražite medicinsku pomoć.
Konzumiranje prevelikih količina aminokiselina putem suplemenata ili obogaćene hrane može dovesti do problema sa varenjem kao što su mučnina, povraćanje ili dijareja. Sintetičke aminokiseline izazivaju akne uglavnom na leđima i grudima u svim starosnim grupama. Prekomerni unos može izazvati povećanje telesne težine, poremećaje u krvnoj slici, kao i stanje koje se zove hiperproteinemija.
Stoga se preporučuje razgovor sa lekarom pre uključivanja aminokiselina u dnevnu rutinu.