Proširene pore nisu zdravstveni već pre svega estetski problem, koji u nekim situacijama može jako da utiče na samopouzdanje. Najčešće se primećuju na nosu, bradi i čelu i nisu isključivo posledica akni i mitisera. Proširene pore zavise od tipa kože, osobe sa masnijim licem će češće imati ovaj problem, uzrokovane su genetikom, uočavaju se u nekim porodicama. Pore su prirodan deo kože koji omogućava lučenje sebuma i znoja, ali nekada, posebno ako su znatno proširene utiču na izgled.
Zašto se javljaju proširene pore?
Pored genetike na pojavu proširenih pora utiču i hormonske promene tokom puberteta, trudnoće, menopauze, jer pojačana produkcija sebuma može da učini pore vidljivijima.
Promene su nekada i posledica starenja kože koje je neizbežno, s tim da se ovaj proces pravilnom negom može usporiti. Koža sa starenjem gubi kolagen i elastičnost, pa su i pore izraženije.
Kolagen je protein prisutan u koži, ali i u kostima, mišićima, tetivama i ligamenata. Umanjena produkcija kolagena ne utiče samo na elastičnost kože, pojavu bora, opuštanja kože lica, već i na smanjenu gustinu kostiju koja može da dovede do osteoporoze. Usled manjka kolagena slabi i mišićni tonus, mogu da se jave i tegobe na zglobovima, bol, da dođe do smanjenje pokretljivosti.
Sunčanje i nepravilna nega
Stručnjaci kažu da nesmotreno izlaganje suncu, upotreba solarijuma oštećuju kolagen i elastin i uzrokuju stariji izgled kože, a nekada i proširene pore.
I nepravilna nega, neredovno čišćenje ili upotreba neodgovarajućih kozmetičkih proizvoda može da dovede do problema i pojave proširenih pora ili da dodatno pogorša postojeće stanje, na primer kod izrazito masne kože. Stručnjaci napominju da masni kozmetički preparati dovode do nakupljanja mrtvih ćelija i proširenih pora.
Kako se izboriti sa proširenim porama?
Prvi korak u borbi protiv proširenih pora je pravilna nega. Neophodno je redovno čišćenje lica blažim sredstvima koja neće isušiti kožu. Šminka, puder, toner, rumenilo mora da se detaljno ukloni sa lica pre spavanja.
Potrebno je uklanjanje mrtvih ćelija kože odgovarajućim pilingom, najbolje u saradnji sa dermatologom. Hemijski pilinzi na bazi alfa-hidroksi kiseline ili beta-hidroksi kiseline dobro čiste pore. Kozmetička sredstva na bazi retinoida dosta pomažu, jer podstiču obnavljanje ćelija kože i sintezu kolagena. Moraju da se pažljivo koriste, prvo u manjim količinama uz odgovarajuću dodatnu negu u vidu odgovarajućih krema i krema koje će štititi kožu od sunca.
Lagane kreme i maska od belanca
Dermatolozi osobama sa proširenim porama savetuju lagane hidratantne kreme koje smanjuju lučenje sebuma i rizik od začepljena pora. Proširene pore mogu da se tretiraju i laserom ako je potrebno, ali i nekim maskama za lice koje možemo jednostavno da sami napravimo.
Za malo masniju ili mešovitu kožu, kada su pore najuočljivije na čelu, nosu i bradi savetuje se maska od belanca. Jedno belance se čvrsto umuti i nanese na lice, drži se oko pola sata i potom ispere mlakom vodom. Posle ove domaće maske pore mogu da skupe, a koža da dube zategnutija.