Naslovna / Prirodna medicina

Suvi kašalj uglavnom je posledica pušenja: Kad mogu da pomognu prirodni preparati

Priredio/la: D. T.|17:00 - 18. 11. 2024.

Kašalj uglavnom prođe za tri nedelje, ipak postoje situacije kada je bitno da obavezno potražimo lekarsku pomoć

suvi kašalj Osim prestanka pušenja bitno je da ojačamo imunitet odgovarajućom ishranom Foto: Shutterstock

Uporni kašalj jedan je od najčešćih razloga za posetu lekaru. Suvi kašalj najčešće je rezultat prolazne iritacije grla usled delovanja suvog vazduha, tokom zime. Češće se javlja kod pušača, prepoznatljiv je simptom prehlade, ali uočava se i kod osoba koje pate od alergije ili astme. U nekim situacijama može da bude izuzetno neugodan, da utiče na obavljanje svakodnevnih poslova, da onemogućava normalan govor i remeti san. Postoje, ipak, neki jednostavni načini na koje možemo da umirimo simptome kašlja, posebno ako je on posledica pogrešnih životnih navika.

Kada je potrebno da dođemo kod lekara?

Suvi kašalj je nekada i simptom mnogo ozbiljnih zdravstvenih stanja, virusnih i bakterijskih infekcija, kao što su veliki kašalj, grip, upala pluća. U ovim situacijama obavezno je lečenje, potrebno je obavezno da dođemo kod lekara ako pored suvog kašlja imamo i visoku temperaturu, bolove u leđima.

Suv kašalj nekada je simptom bolesti štitne žlezde

Suv kašalj može da bude i jedan od simptoma uvećane štitne žlezde, koja pritiska dušnik, tako da pacijent ima osećaj gušenja. Sve ove bolesti zahtevaju terapiju lekovima. Od pomoći mogu da budu i neka lekovita sredstva iz narodne medicine, ali ona nikako ne mogu da zamene stručnu pomoć, posebno ako je suv kašalj simptom oboljenja štitne žlezde, zapalenja pluća, bronhitisa, velikog kašlja.

Kako se najjednostavnije leči suv kašalj?

Promene loših životnih navika i narodni lekovi mogu da budu od pomoći, ako je suv kašalj na primer posledica boravka u prostoriji sa suvim vazduhom ili ako smo pušač.

Najjednostavniji i najdelotvorniji način da izlečite suv kašalj je rešenost da više ne pušite. Duvanski dim i drugi štetni sastojci nikotina menjaju epitel respiratornog sistema. Na površini disajnih puteva su ćelije što luče sluz, a sama sluz disajne organe štiti od stanih čestica. Materije iz duvanskog dima utiču na ćelije koje luče sluz i ne dopuštaju im da zaštite disajne organe.

Vitamin C, čaj, med

Osim prestanka pušenja bitno je da ojačamo imunitet odgovarajućom ishranom, sa dosta vitamina C i tako pripremiti organizam za borbu sa virusima i bakterijama. Savet lekara je da pijemo što više tečnosti, koja će „osloboditi“ zarobljenu sluz, smiriti grlo i olakšati kašalj. Topla voda i čaj pića su koja se preporučuju, s druge strane bitno je da izbegavamo kofein i alkohol koji su diuretici.

Med je dobro lekovito sredstvo za smirivanje kašlja, jedno od najboljih sredstava za jačanje imuniteta, deluje protiv infekcija i prehlada ima antioksidativna dejstava, omogućava razvoj korisnih bakterija u crevima. Pojedini stručnjaci savetuju inhalaciju propolisom kao pomoć kod virusnih i bakterijskih upala pluća.

Propolis ima jako antizapaljensko delovanje, što posebno pomaže kod bronhijalne astme i alergija, a propolis se preporučuje i za smanjenje učestalosti astmatičnih napada. Veruje se i da matični mleč proređuje astmatične napade, stišava kašalj. Ne preporučuje se ipak primena meda kod dece mlađe od dve godine, jer postoji opasnost da med sadrži spore Clostridium botulinum, koje mogu da izazovu botulizam kod beba pre navršenih godinu dana.

Šta se ne savetuje, a šta se savetuje?

Lekari kažu da kašalj uglavnom prođe za tri nedelje, kao prva linija lečenja savetuju se med, limun, propolis, a ne antibiotici kako ne bi došlo da otpornosti na antimikrobne lekove.

Savetuje se konzumacija čaja od đumbira koji može da umiri bolove u grlu i kašalj. Ispiranje grla slanom vodom je takođe dobar način da se smiri suv kašalj. Preporučuje se i inhalacija uljem čajevca ili eukaliptusa, koji će pomoći u borbi protiv bakterija i virusa. Inhalacija uljem čajevca koristi se kod respiratornih infekcija. U jedan litar vrele vode dodaju se 4 kapi čajnog drveta, para se udiše dva do tri minuta.

Suvi kašalj može da smiri i crni biber, 1 kašičica mlevenog bibera pomeša se sa 1 kašičicom meda i prelije sa 2 decilitra tople vode, odstoji 10 minuta i pomeša. Sličan učinak imaće i napitak od kuvanog praziluka, koji se prokuva, procedi i pije sa zaslađenim medom. Električni osveživači vazduha, takođe, podižu koncentraciju vlage u vazduhu, sprečava sušenje grla i kašalj.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo