Naslovna / Prirodna medicina

Refleksologija nastoji da obezbedi protok „ći“ energije i tako omogući bolje zdravlje, može li da kontroliše bol ili anksioznost

Priredio/la: D. T.|13:00 - 16. 12. 2024.

Preporuka je da se uvek o dopunskim terapijama posavetujemo sa izabranim lekarom, posebno ako imamo neku hroničnu bolest

refleksologija Refleksologija je neinvazivna i kod većine osoba izaziva osećaj prijatnosti Foto: Shutterstock

Refleksologija je praksa koja veruje da su ruke, stopala i uši povezane sa određenim organima i tkivima u telu. Smatra se da pritisak na određeni deo uha, šake ili stopala može da umiri bol, poboljša raspoloženje i deluje na simptome anksioznosti. Refleksologija se najviše primenjuje na stopalima, a većina osoba se oseća prijatno nakon masaže stopala. I pored svega navedenog, još uvek ne postoji dovoljno kvalitetnih istraživanja koja bi mogla da preporuče refleksologiju kao način kontrole simptoma određenih bolesti.

Kako dolazi do blokade energije i bolesti?

Postoji nekoliko teorija o poreklu refleksologije; većina osoba veruje da je ona utemeljena u kineskoj narodnoj medicini, koja tvrdi da je ljudsko telo ispunjeno energijom koja se zove „ći“ i najčešće se manifestuje kao osećaj toplote ili hladnoće tela. Smatra se da u stanjima stresa dolazi do blokade protoka „ći“ i kasnije razvoja bolesti. Osobe koje se bave refleksologijom nastoje da omoguće nesmetani protok ove energije i tako obezbede bolje zdravlje.

Šta je refleksologija?

Pritiskom na različite delove tela – preciznije tačke na stopalima, rukama i ušima – refleksolozi nastoje da obnove energiju u delovima tela koji su pogođeni tegobama.

Refleksologija je u suštini jedan vid masaže, gde se najčešće stiskanjem i gnječenjem deluje na refleksne zone. U pitanju je drevna praksa, a pretpostavlja se da potiče iz indijske i kineske kulture.

Delovanje na bol i anksioznost

Nema mnogo studija koje ispituju delovanje refleksologije, malobrojna istraživanja su usmerena na učinak ove prakse na smanjenje nivoa stresa i kontrolu simptoma anksioznosti. Ispituje se i delovanje refleksologije na bol.

Pojedine osobe veruju da im refleksologija pomaže da se, na primer, lakše izleče od infekcija, ojačaju imuni sistem, ublaže bol u leđima, regulišu probavu, smanje bol kod artritisa i ukočenost.

Uglavnom se primenjuje dozirani pritisak palcem na refleksne tačke stopala, a veruje se da se na taj način deluje na moguće blokade energije. Smatra se da se normalizuje krvotok i protok limfe.

Nije jasno kako refleksologija može da umanji osećaj bola?

Studija rađena pre 10 godina navela je da refleksologija može da reguliše visok krvni pritisak, ali se smatra da je potrebno više dobrih istraživanja kako bi se procenilo delovanje ove prakse na zdravlje. Refleksologija se ponekad savetuje kao terapija koja može, slično kao i masaža, da nas opusti i smanji nivo stresa.

Ispitivano je i delovanje refleksologije na simptome predmenstrualnog sindroma, kao što su nadutost u stomaku, mučnina i učestale promene raspoloženja. Smatra se da su žene koje su koristile refleksologiju umanjile simptome predmenstrualnog sindroma. Ipak, nije još do kraja jasno na koji način, kojim mehanizmima delovanja, refleksologija može da smanji osećaj bola.

Delovanje na simptome anksioznost

Dosadašnje studije beleže najviše koristi od refleksologije na umirivanje simptoma anksioznosti, kao što su jaka napetost, zabrinutost, nemir, osećaj ubrzanog rada srca, nedostatak daha. Onkološki pacijenti su bili opušteniji i manje anksiozni nakon primene refleksologije, takođe i pacijenti koji su pretrpeli operaciju srca.

Refleksologija je neinvazivna i kod većine osoba izaziva osećaj prijatnosti, pa se ponekad savetuje i pacijentima koji se leče od ozbiljnih bolesti. Slično kao i kod masaže, potrebne su mere opreza i konsultacije sa zdravstvenim radnikom ako imamo trombozu, upalu vena, promene na stopalima, gljivičnu infekciju, atletsko stopalo, rane na rukama ili stopalima, ili ako lako dobijamo modrice. Preporuka je da se uvek o dopunskim terapijama posavetujemo sa izabranim lekarom, posebno ako imamo neku hroničnu bolest. Poseban oprez savetuje se i trudnicama.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo