Gorušica je česta posle izrazito obilnog ili začinjenog obroka i nastaje usled vraćanja kiselog želudačnog sadržaja u završni deo jednjaka. Pacijenti se žale obično na gorak i kiselkast ukus u ustima, pečenje u grlu, nadimanje, podrigivanje, pritisak i bol iza grudne kosti. Kod većine osoba gorušica je neprijatnost koja kvari uživanje u jelu i ne izaziva veće zdravstvene probleme. Može ipak u bitnoj meri da utiče na kvalitet života i zato se kontroliše pravilnom ishranom, lekovima. Pojedine vrste čajeva pravi su eliksir za stomak i mogu da pomognu kod gorušice.
Gorušica je obično neprijatnost koja se javlja posle jela, ali ona je i simptom mnogih bolesti koje se leče pod stručnim nadzorom. Gorušica je problem sa kojim se bore pacijenti koji imaju gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB) kada se želudačna kiselina redovno vraća u jednjak. Gorušica je simptom i hijatalne kile, čira na želucu, kamena u žuči, ali nekada i raka jednjaka.
Biljna jedinjenja iz čajeva mogu da uklone višak želudačne kiseline, opuste jednjak, smanje upalu i uklone osećaj kiseline iz usta. Čajevi mogu da umre sluznicu jednjaka. Nisu isti kao lekovi antacidi, ali mogu da oslobode probavni sistem od viška želudačne kiseline i tako deluju na neprijatne simptome.
Ukoliko koristimo antacide potrebno je da znamo da oni mogu da stupe u interakciju sa mnogim lekovima i smanjuju bioraspoloživost, resorpciju lekova koje pijemo. Pacijenti sa aritmijama, hipertenzijom, bubrežnim tegobama, prolivom, opstipacijom morali bi da se posavetuju sa lekarom pre upotrebe antacida. Oprez se savetuje i trudnicama i dojiljama.
Čajevi nas na izvestan način umiruju i psihički i tako nam pomažu da se opustimo, što sve ublažava stres i napetost. Povrh svega pojedine biljke sadrže prirodnu sluz koja oblaže sluzokožu jednjaka i tako stvara zaštiti sloj i omogućava odbranu od želudačne kiseline. Čajevi se piju u malim gutljajima, bez dodataka, prohlađeni sa izuzetkom belog sleza koji se ne kuva. Sluz belog sleza zaslužna je za lekovito dejstvo belog sleza, a kuvanjem se uništiva.
Beli slez (Althaea officinalis) je biljka koja se uglavnom koristi za ublažavanje simptoma respiratornih infekcija. Umiruje kašalj, olakšava disanje, ali posebno je dobar i za ublažavanje simptoma gorušice. Beli slez je bogat skrobom, pektinom, solima fosfora, enzimima, polisaharidima, šećerom, aminokiselinama i drugim vrednim sastojcima koji povoljno deluju.
Druge vrste čajeva utiču na manje lučenje kiseline, dok je delovanje belog sleza drugačije. Koren ima dosta sluzi koja sa vodom stvara svojevrstan gel, koji dobro smiruje upalu, sluz belog sleza oblaže sluzokožu jednjaka i želuca i tako štiti od iritirajućih efekata želudačne kiseline. Ovaj čaj se ne kuva, već preliva hladnom vodom. Prelijte 1-2 kašičice iseckanog korena vodom, neka odstoji 15-20 minuta. Pije se u malim gutljajima.
Čaj od đumbira (Zingiber officinale) smanjuje simptome gastrointestinalnih tegoba, kao što su refluks kiseline, nadimanje, dispepsiju, poboljšava pražnjenje želuca. Ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u smirivanju digestivnog sistema. Deluje tako što potiskuje višak kiseline i umiruje kontrakcije mišića u jednjaku. Čaj možemo da napravimo od svežeg korena đumbira, ili đumbira u prahu.
Iseckajte 3 do 4 tanke kriške svežeg đumbira, prelijte sa 250 ml vrele vode. Neka odstoji 10 minuta, pije se u malim gutljajima. Ovaj napitak efikasno neutrališe mučninu.
Kamilica (Matricaria chamomilla) je tradicionalni lek za smirivanje želudačnih tegoba. Veruje se da umiruje i telo i psihu, pa se savetuje i u stanjima anksioznosti i pojačanog stresa koji nekada mogu da budu okidači i za gorušicu. Deluje kao blagi sedativ. Pokazalo se da kamilica umiruje iritacije želuca, gorušicu, mučninu, dobra je pomoć posle povraćanja. Ima svojstva prirodnog antacida i umiruje upale u želucu i jednjaku. Jedna kašika suvih cvetova kamilice prelije se šoljom vrele vode, odstoji do 10 minuta, procedi.