Naslovna / Vitamini i suplementi

Kako nedostatak vitamina D može da dovede do razvoja autoimunih bolesti

Priredio/la: I. V. |13:00 - 31. 10. 2024.

Timus ili grudna žlezda je centralni organ limfatičnog sistema i igra ključnu ulogu u imunitetu čoveka, ali bez „vitamina sunca“ dolazi do preranog starenja žlezde i „propuštanja“ imunološkog sistema

nedostatak vitamina D Adekvatan unos vitamina D posebno je važan za decu Foto: Shutterstock

Nedostatak vitamina D tokom detinjstva dovodi se u vezu sa većim rizikom od razvoja autoimunih bolesti, otkrili su istraživači sa McGill University. Naučnici su došli do saznanja da tokom detinjstva, timus pomaže u obučavanju imunih ćelija da prave razliku između sopstvenog tkiva i štetnih napadača, a nedostatak vitamina D u toj fazi života uzrokuje brže starenje timusa. Njihova studija objavljena je u časopisu Science Advances.

Ukoliko se utvrdi nedostatak vitamina D to se odražava na funkcionisanje imunog sistema

– Ostareli timus dovodi do „propuštanja“ imunološkog sistema. To znači da timus postaje manje efikasan u filtriranju imunih ćelija koje bi greškom mogle da napadnu zdrava tkiva, povećavajući rizik od autoimunih bolesti poput dijabetesa tipa 1 – objašnjava glavni autor studije John White, profesor i šef Odeljenja za fiziologiju na McGill University

Profesor White napominje da istraživači godinama znaju da vitamin D pomaže telu da apsorbuje kalcijum za jake kosti i da su novija istraživanja otkrila njegovu ključnu ulogu u regulisanju imunog sistema.

– Naši nalazi razjašnjavaju ovu vezu i mogu da dovedu do novih strategija za prevenciju autoimunih bolesti – istakao je profesor White i dodao da „iako je istraživanje sprovedeno na miševima, nalazi su relevantni za ljudsko zdravlje jer timus funkcioniše slično kod obe vrste.“

Bez timusa imunološki sistem ne može da funkcioniše

Timus ili grudna žlezda nalazi se iza grudne kosti, u gornjem delu grudnog koša, ispred uzlazne aorte – velikog krvnog suda koji dolazi iz srca. Grudna žlezda predstavlja centralni organ limfatičnog sistema i igra ključnu ulogu u imunitetu čoveka s obzirom na to da stvara imunološke ćelije. Njena primarna funkcija je sazrevanje T ćelija ili T limfocita. To su bela krvna zrnca odgovorna za borbu protiv infekcija. Osim toga, timus proizvodi niz hormona. Neki od njih, poput timulina i timozina, regulišu proizvodnju imunoloških ćelija. Timus takođe sintetiše hormone kao što su insulin i melatonin.

Bez timusa imunološki sistem ne može pravilno da funkcioniše. Studije su testirale njen značaj tako što su je uklanjale iz tela miševa,a eksperimenti su pokazali da miševi bez timusa imaju imunodeficijenciju – neuspeh imunološkog sistema u borbi protiv infekcije. Osim toga, timus potiskuje i efekte starenja, kako je pokazala studija iz 2016. godine, jer hormoni koje oslobađa sprečavaju procese starenja.

Nedostatak vitamina D treba pratiti posebno kod dece

Nalazi studije ističu važnost adekvatnog unosa vitamina D, posebno za decu. U regijama gde ljudi prestaju da dobijaju vitamin D od sunčeve svetlosti između kasne jeseni i ranog proleća, suplementacija je ključna, smatraju stručnjaci. Kada su deca u pitanju, važno je da se roditelji konsultuju sa zdravstvenim radnicima kako bi bili sigurni da mališani dobijaju dovoljne količine vitamina. 

Finska studija iz 2001. godine pratila je više od 10.000 dece. Utvrđeno je da deca koja su rano u životu dobijala vitamin D imaju do pet puta manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 1 kasnije u životu. Finska, sa svojim dugim periodima zime, bez prirodnog vitamina D, poslužila je kao idealna studija slučaja kako bi se saznalo više o brojnim ulogama hranljivih materija, smatraju naučnici.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo