Psorijaza je autoimuna bolest koja pored kože može da zahvati u najtežim slučajevima zglobove i druge organe, da snažno zbog izmenjenog izgleda kože deluje na psihu pacijenta. Većina pacijenata bolest uspešno kontroliše uz primenu lokalne i fototerapije ili ako je potrebno biološke terapije koja, kako kažu stručnjaci, iz korena menja tok ove bolesti. Najnovije istraživanje veruje da bi osobe koje se leče od psorijaze mogle da imaju koristi i od uzimanja vitamina D. Uočava se da pacijenti sa psorijazom imaju niske nivoe vitamina D.
Psorijaza i nizak nivo vitamina D
Niski nivoi vitamina D kod obolelih od psorijaze dovode se u vezu sa ozbiljnim simptomima bolesti. Veruje se da bi umereno izlaganje sunčevoj svetlosti, određen način ishrane i primena suplemenata vitamina D mogli da budu od pomoći. Vitamin D je rastvorljiv u mastima, ima ga u nekim namirnicama, kao što su riba, jaja, mlečni proizvodi, sintetiše se u telu uz pomoć UV zraka. Vitamina D ima dosta u masnoj ribi, kao što su pastrmka, losos, tunjevina, skuša, u manjim količinama u goveđoj jetri, žumancima i siru.
Vitamin D smanjuje upale
Vitamin D je ključan u kontroli metabolizma kalcijuma i fosfora u organizmu, omogućava apsorpciju kalcijuma iz creva i dalje ugrađivanje ovog minerala u kosti. Stručnjaci ističu da vitamin D smanjuje upale, deluje na gensku ekspresiju, imuni sistem, rast ćelija. Psorijaza je inflamatorna bolest, usled čega je, kako se navodi, logično da vitamin D može da utiče na tok bolesti.
Pojedina istaživanja navode da su nivoi vitamina D značajno niži kod osoba sa psorijazom u poređenju sa osobama bez ove bolesti. Ipak, nije do kraja jasno zašto. Stručnjaci se pitaju: “ da li su niski nivoi vitamina D posledica psorijaze, ili je psorijaza delimično inicirana niskim nivoima vitamina D?“ Za sada nema dovoljno jasnih dokaza i potrebna su dalja istraživanja na ovu temu.
Koje su normalne vrednosti vitamina D
Normalan nivo vitamina D je veći od 30 ng/mL, vrednosti ispod 20 ng/mL su preniske, a nedovoljne između 20 i 30 ng/mL, smatra Svetska zdravstvena organizacija. Prema preliminarnim rezultatima studije predstavljene na sastanku American Society for Nutrition, najteže kožne promene uočene su kod pacijenata sa niskim nivoom vitamina D. U istraživanju je učestvovalo 491 pacijenata sa psorijazom, a primećeno je da su bolesnici sa normalnim nivoima vitamina D imali manje komplikacija. Rezultati sugerišu da bi povećanje vitamina D kod bolesnika sa psorijazom bilo od koristi, ipak za sada nema jasnih preporuka o dozama vitamina D.
– Nešto veće količine vitamina D od preporučenih za opštu populaciju mogle bi da budu dobre za pacijente sa psorijazom. Nema još definitivne preporuke i potrebna su dalja istraživanja o vezi između psorijaze i nivoa vitamina D– kaže dermatolog dr D.Danilo Del Campo, Chicago Skin Clinic u Ilinoisu.
Vitamin D2 i vitamin D3
Vitamina D uključuje pet molekula, od kojih su vitamin D2 i D3 najbitniji za naše zdravlje. Vitamin D2 dobijamo iz biljaka, posebno pečuraka i kvasca, vitamin D3 iz namirnica životinjskog porekla – jaja, masne vrste ribe. Većinu vitamina D dobijamo preko kože putem sunčeve svetlosti. Kada je koža izložena delovanju sunca ultraljubičasti zraci pretvaraju molekul prekursora 7-dehidroholesterol u vitamin D3.
Vitamini D2 i D3 su neaktivni jetra formira molekul kalcidiol, to jest oblik vitamina D u našem telu. Kalcidiol se zatim bubrezima menja i formira se kalcitriol, aktivni oblik hormona. Kalcitriol je odgovoran za metabolizam kalcijuma, izgradnju kostiju, dobar rad imunskog sistema.
Sintetički oblici vitamina D
Prema nalazima Office of Dietary Supplements, D3 vitamin bolje i na duže vreme podiže nivo vitamina D nego vitamin D2. Lokalna primena vitamina D, često se koristi u kombinaciji sa lokalnim kortikosteroidima u tretmanu psorijaze.
– Lokalna terapija za psorijazu (kreme, losioni, masti, šamponi) sadrži sintetičke oblike vitamina D koja regulišu ciklus rasta ćelija kože, usporavaju prekomernu proizvodnju ćelija kože, smanjuju upalu – objašnjava dr Del Campo. Doktor dodaje da vitamin D reguliše imuni sistem, jer ako je on preaktivan i simptomi psorijaze su teži. Zapaža se u isto vreme da zbog izgleda kože neki pacijenti odbijaju da se i kada je potrebno izlažu suncu, zbog čega dalje padaju nivoi vitamina D.
Moraju li pacijenti sa psorijazom da kontrolišu nivoe vitamina D?
Dermatolog dr Faranak Kamangar sa Palo Alto Medical Foundation kaže da je sintetički vitamin D bezbedan, s tim što lokalna terapija ne deluje na nivoe vitamina D. Fototerapija je čest oblik lečenja psorijaze, najčešće se koristi uski spektar UVB talasa, studije pokazuju da se na ovaj način povećavaju nivoi vitamina D i ublažuju simptomi bolesti.
Deirdre Hooper iz Audubon Dermatology u Nju Orleansu savetuje svim pacijentima sa psorijazom 600 miligrama vitamina D dnevno.
– Ima smisla da osobe koje se leče od psorijaze provere nivoe vitamina D i ako su vrednosti niske da u dogovoru sa lekarom primene suplemente. Međutim, ukoliko su nivoi vitamina D u normalnom opsegu kod pacijenata sa psorijazom nije jasno kakva će biti pomoć od primene suplemenata vitamina D – kaže dr Kamangar.
Suplementacija se ne primenjuje na “svoju ruku”
Studije navode da suplementacija vitamina D nije u bitnoj meri uticaja na psorijazu posle 3, 6 i 12 meseci. Stručnjaci naglašavaju da je potrebno više studija kako bi se utvrdila u kojoj meri je efikasna suplementacija vitaminom D kod psorijaze. Nije dobro ni da su preniski, niti suviše visoki nivoi vitamina D.
Nedostatak vitamina D dovodi do hipokalcemije, hipofosfatemije, demineralizacije kostiju, spontanih preloma i bolova u kostima. Previše vitamina D može da ošteti organe i krvne sudove, da dođe do hiperkalcijemije (povišene koncentracije kalcijuma u krvi) u suviše velikim dozama vitamin D se smatra za najtoksičniji vitamin, zbog čega se preporučuje da se o svemu dogovorimo sa izabranim lekarom.