Ako imate dijabetes i osećate bolove dok se krećete, to može da bude posledica problema sa tetivama, vezivnog tkiva koje povezuju vaše mišiće sa kostima. Visoki nivoi šećera u krvi, kojih možda niste ni svesni, usko su povezani sa zdravljem i funkcijom tetiva.
Tetive se nalaze celom telu, uključujući ramena, ruke, bokove, kolena i gležnjeve. One prenose silu sa vaših mišića na vaše kosti kako biste mogli da se krećete. Ako dijabetes nije pod kontrolom, vaše tetive mogu da se uvećaju (zadebljaju) i da na kraju dođe do njihovog bolnog kidanja.
Oštećenje tetiva kod dijabetesa tipa 1 i 2 događa se zbog supstanci koje se nazivaju krajnjim proizvodima glikacije (AGEs), molekula izuzetno štetnih po proteine. Glikacija predstavlja proces između proteina i glukoze koji je praćen stvaranjem velikog broja slobodnih radikala i smatra se jednim od ključnih faktora starenja i pojave degenerativnih promena. Krajnji produkti glikacije (AGEs) su proteini ili lipidi koji postaju glikolizovani kao rezultat izloženosti šećerima. Kada se „AGEs“ formiraju, oni reaguju sa drugim proteinima i stvaraju patološke veze, koje dovode do degenerativnih promena (stvrdanjavanje i ukočenosti tkiva).
Obično vaš organizam pravi AGEs produkte sporim i ustaljenim tempom. Ali kada imate dijabetes, dodatni šećer u krvi povećava brzinu njihovog stvaranja, što ometa organe čije funkcionisanje zavisi od fleksibilnosti. Tetive su napravljene od proteina kolagena – „AGEs“ reaguju sa kolagenom i tako utiču na promenu strukture tetiva i ometa njihovu ulogu. Na primer, tetive se uvećaju više nego što je to uobičajeno i u tom slučaju možda neće da izdrže vašu težinu kao nekada. Kao posledica toga može da dođe do kidanja tetiva.
Smrznuto rame: Ukočenost i bol koji se javljaju kada se zglobna kapsula koja okružuje tetive i ligamente upali i zadeblja .
Rameni zglob obavijen je zglobnom kapsulom, vezivnom tvorevinom koja je zadužena za stabilnost zgloba, a čuva rame i od spoljnih udarca. Prilikom upale kapule stvaraju se brojne priraslice u ramenu što bol i ograničen pokret i na kraju kočenja ramena. Žene sa dijabetesom imju 25 odsto šansi više da imaju ovaj problem.
Pucanje u rotatornoj manžetni: Oštećenje tetiva i mišića koji okružuju vaš rameni zglob, uključujući supraspinatus mišić.
Naime, rotatornu manžetnu ramena čini snop tetiva četiri mišića rotatora ramena (supraspinatus, infraspinatus, teres minor i subscapularis), koji obavijaju glavu humerusa (nadlakatna kost) i omogućavaju podizanje i rotaciju ruke. Povreda tetiva izaziva jak bol i ograničen pokret ruku. U mnogim slučajevima tetive se postepeno oštećuju. Kako degenerativni proces napreduje, dolazi do potpunog cepanja tetive.
Okidački prst: Prst je ukočen u savijenom položaju i ispravlja se škljocanjem, poput zvuka pritiska okidača (otud naziv). Posledica je zadebljanja tetive prsta. Prst je bolan, a u najtežim slučajevima nije ga moguće ispraviti.