Zdravlje

Erektilna disfunkcija uglavnom je posledica slabe cirkulacije, lekovi nisu svemogući, kaže dr Brkić i otkriva na koji se način leči ovaj problem

Piše: Danijela Tadić

Problemi su češći kod muškaraca sa metaboličkim bolestima, dijabetesom, povećanim holesterolom i trigliceridima, neregulisanim krvnim pritiskom, kaže urolog dr Zoran Brkić

Erektilna disfunkcija je deo procesa starenja i sa produživanjem životnog veka postaje vrlo izražen zdravstveni problem. Stručnjaci označavaju erektilnu disfunkciju kao nemogučnost postizanja i održavanja erekcije koja je neophodna za penetraciju. Erektilna disfunkcija je organski ali nekada i psihički problem. Ne može da se leči narodnim lekovima koji imaju uglavnom placebo efekat, ni farmaceutski lekovi nisu svemoćni. Savremena medicina danas nudi pacijentima terapiju udarnim talasima niskog intenziteta koja daje dobre rezultate, objašnjavaju stručnjaci.

Erektilna disfunkcija moguća je i u mlađoj životnoj dobi

Erekcija je složeni psiho neuro vaskularni proces. Krajnja osnova erekcije je vakularni proces brzog punjenja tkiva penisa krvlju.

– Ukoliko je penetracija nemoguća duže od 3 meseca smatra se, da se radi o erektilnoj disfunkciji.  Kod muškaraca starijih od 50 godina javlja se u 25 do 50 odsto slučajeva, kako u Srbiji tako i u svetu. Nažalost u svakodnevnoj praksi erektilna disfunkcija je moguća i u daleko mlađoj životnoj dobi od 50 godina. Ovaj zdravstveni i javno – zdravstveni problem, uveliko smanjuje kvalitet života muškarca, uglavnom je organske prirode i povezan sa slabom cirkulacijom krvi u kavernoznim telima penisa šta je inače osnova za postizanje erekcije. Erektilna disfunkcija može da nastane i kao psihosomatski problem gde bilo koji problem sa psihom, a uglavnom je to stres bilo koje vrste, dovodi do somatizacije odnosno gubitka erekcije – kaže za portal eKlinika specijalista urolog dr Zoran Brkić.

Kod kojih muškaraca se češće javlja ovaj problem?

Mnoge osobe sa ovim problemom pokušavaju da se na samom početku leče problem erektilne disfunkcije nardonim lekovima, koji su kako navodi dr Brkić, svedeni na placebo efekt. Farmakološka terapija napravila je revoluciju u lečenju ovog problema. Lek koji sadrži kao aktivnu supstancu sildenafil pojavio se pre 35 godina.

– Nažalost iako je farmakološka terapija dala odlične rezultate ona nije svemoguća. Nakon dužeg uzimanja ovih tableta dolazi do navikavanja organizma na njih i do prestanka njihovog dejstva. Isto tako postoje i određene kontraindikacije za uzimanje tableta za erekciju, ne mogu svi pacijent da ih koriste. Najčešči uzroci erektilne disfunkcije su organski to jest problemi sa cirkulacijom krvi u finim arteriolama kavernoznih tela penisa. Ovi problemi se zato i javljaju češće kod muškaraca sa metaboličkim bolestima, dijabetesom, povečanim holesterolom i trigliceridima, neregulisanim krvnim pritiskom i slično – napominje dr Brkić.

Foto: Arhiva dr Brkić

Udarni talasi niskog intenziteta u lečenju erektilne disfunkcije

U slučaju da tablete za erekciju slabije deluju ili uopšte ne deluju tu je konzervativna – neoperativna, nemedikamentozna metoda za lečenje ili vraćanje dobre erekcije, dodaje dr Brkić.

– Radi se u udarnim talasima niskog intenziteta. Metoda je stara oko 25 godina, jer su se prvi tretmani penisa ovom metodom obavili još 1999. godine. Već tadašnji rezultati govore o uspešnosti lečenja erektilne disfunkcije u 73 odsto slučajeva ovom metodom. Modernom tehnologijom sa novim uređajima dolazi do unapređenja izvora udarnih talasa koji se danas proizvode na osnovu elektromagnetske indukcije. Svaki pojedinačni talasni udar vrlo  je male snage i kao takav potpuno bezbolan. Radi se o tretmanu penisa preko sonde udarnim talasima niskog intenziteta koji se potpuno bezbolni – kaže dr Brkić.

Kolika je uspešnost lečenja?

Pacijent posle terapije u stanju je da se vrati svojim redovnim obavezama. Neinvazivan, potpuno bezbolan tretman traje 6 nedelja, primenjuje se jedna terapija u toku od 7 dana.

– Jednom nedeljno aplicira se oko 3.000 udara u tkivo penisa. Na ovaj način udarni talasi pojačavaju cirkulaciju u penisu i kroz celokupan tretman dovode do stvaranja nove cirkulaciju u penisu to jest stvaraju se novi krvni sudovi. Taj proces se zove neoangiogeneza. Nova cirkulacija u penisu dovodi do normalnih erekcija. Uspešnost ovakvog načina lečenja erektilne disfunkcije je 85 do 90 odsto. Ova metoda sada se postavlja između uzimanja tableta i operativne terapije erektilne disfunkcije – navodi dr Zoran Brkić.

Sagovrnik portala eKlinika navodi da su pre primene metode udarnih talasa pacijenti koji nisu reagovali na medikamentoznu terapiju imali još samo opciju operativnog lečenja ugradnjom penilnih proteza.

– Danas im je na raspolaganju ova neinvazivna metoda udarnih talasa u tretmanu erektilne disfunkcije. Nakon provedenih 6 tretmana pacijent ima dobre erekcije kroz naredne 2 do 3 godine ili trajno. Ako se ponovo pojavi problem sa erekcijom udarni tretmani mogu da se ponavljaju – dodaje dr Brkić.

Udarnim talasima mogu da se leče i Peyroneova bolest i hronični bolni sindrom male karlice

Osnovna indikacija za primenu udarnih talasa niskog intenziteta su svi oblici erektilne disfunkcije nezavisno od uzroka.

– S njom danas uspešno tretiramo i erektilnu disfunkciju nakon radikalne prostatektomije gde se prostata potpuno uklanja zbog karcinoma. Daljnja indikacija za udarne talase niskog intenziteta je i bolest gde se penis krivi takozvana Peyroneova bolest kao i jedno stanje hronične upale prostate poznato kao hronični bolni sindrom male karlice. Kontraindikacije su samo akutne upalne i maligne bolesti ove regije koja se tretira. Nuspojave ove terapije udarnim talasima gotovo da i ne postoje. Opisani su slučajevi manjih potkožnih hematoma posle aplikacije udarnih talasa, ali oni spontano prolaze kroz 1 do 2 dana – objašnjava dr Brkić.

Evropska asocijacija urologa priznaje ovu metodu lečenja

Priprema pacijenta za terapiju udarnim talasima ne postoji.  Tokom tretmana pacijent leži, sve traje 15 do 17 minuta. Sledeći tretman je za 7 dana, kaže doktor.Prema protokolu za erektilnu disfunkciju, radi se 6 tretmana sa pauzama od po 7 dana. Nakon zadnjeg tretmana proces stvaranja krvnih sudova odvija se još tokom sledećih mesec dana i nakon toga se sumiraju rezultati.

– Bilo je slučajeva da su pacijenti posle prvog ili drugog tretman dobili dobru erekciju. Ovu metodu udarnih talasa niskog intenziteta priznaje u lečenju i Evropska asocijacija urologa koja je svrstava u terapijski tretman u svoj protokol lečenja erektilne disfunkcije vaskularne prirode – naglašava dr Brkić.

Posle terapije nema nekih posebnih saveta za pacijente, osim prepruka o zadrvim načinima života u svrhu održavanja stanja koje je postignuto sa terapijom. Preporuka je zdrav život, balansirana ishrana i fizička aktivnost, zaključije dr Zoran Brkić.