Naslovna / Zdravlje

Zviždanje u plućima prati nekoliko bolesti respiratornih organa: Kako ovo stanje utiče na telo

Priredio/la: D. T.|18:00 - 30. 11. 2024.

Inhalacijski bronhodilatatori mogu da ublaže zviždanje u plućima, ali pre svega mora da se leči uzrok ovog problema

zviždanje u plućima Vežbe disanja, topli napici, biljni čajevi, ovlaživači i prečišćivači vazduha mogu da umire disajne puteve. Foto: Shutterstock

Zviždanje u plućima plućima posledica je suženja ili delimičnog začepljenja (opstrukcije) nekog dela disajnih puteva. Ovaj simptom uglavnom je pratilac bronhitisa ili astme, ali i drugih ne isključivo bolesti respiratornih organa. Lekari navode da je bitno da u slučaju otežanog disanja i zviždanja u plućima obavezno dođemo na pregled. Zviždanje u plućima javlja se i posle upotrebe nekih lekova, ali nekada je i znak hronične opstruktivne bolesti pluća, srčane slabosti. Moguće je da se zviždanje u plućima čuje i kod dece i onda je uglavnom posledica udisanja stranog tela. U ovoj situaciji stanje nije praćeno povišenom telesnom temperaturom, niti simptomima infekcije gornjih disajnih puteva.

Zviždanje u plućima može da oslabi telo

Suženje može da zahvatiti veće područje pluća, što se viđa kod pacijenata sa hroničnom astmom, hroničnom opstruktivnom bolešću pluća, kod teških alergija. Suženje disajnih puteva može da se javi samo na jednom delu i da bude posledica tumora ili stranog tela zaglavljenog u disajnom putu.

Zviždanje u plućima nekad može da oteža disanje i oslabi telo koje sve svoje kapacitete tada počinje da koristi za disanje. U pojedinim komplikovanim situacijama javlja se i otok lica i jezika. Moguće je da zviždanje bude i posledica alergije ili problema s plućima, srcem, glasnim žicama ili probavom. Inhalacijski bronhodilatatori mogu da ublaže zviždanje u plućima, ali pre svega mora da se leči uzrok ovog problema.

Alergije

Alergija ma grinje, dlaku kućnih ljubimaca, polen, pojedine namirnice ispoljava se i zviždanjem u plućima. Anafilaksija je ozbiljna i potencijalno opasna alergijska reakcija koja zahteva hitnu medicinsku pomoć. Posle upotrebe namirnica koje izazivaju alergiju dolazi često do svraba, peckanja, metalnog ukusa u ustima, otoka usana, jezika i ždrela. Ova ozbiljna alergijska reakcija je retka ali moguća, zahteva injekciju epinefrina (adrenalina) i hitan odlazak kod lekara.

Astma, bolesti pluća

Zviždanje u plućima čest je simptom astme hronične bolesti koja uzrokuje upalu disajnih puteva. Često je reakcija na iritante kao što su buđ, prašina, polen. Zviždanje u plućima je pratilac bolesti kao što su hronična opstruktivna bolest pluća, cistična fibroza, zapaljenje pluća koje je posledica delovanja bakterija ili virusa, aspiracija pluća kada dolazi do prodora hrane, tečnosti ili nekog predmeta u disajne puteve. Javlja se i kod inače zdravih osoba za vreme napada hroničnog bronhitisa.

Zviždanje u plućima je i znak bolesti srca

Zviždanje u plućima i otežano disanje su i simptomi kardioloških bolesti kao što je srčana insuficijencija kada srce ne funkcioniše i ne pumpa krv kako bi trebalo. Srčana insuficijencija( kongestivna srčana insuficijencija) je bolest kada srce slabije pumpa krv. Usled svega dolazi do smanjenja dotoka krvi u telo, i priliva tečnosti u pluća, jetru, stomak i donje ekstremitete. Srčana insuficijencija je ozbiljno stanje i često krajnja faza mnogih kardiovaskularnih bolesti. Obično se javljaju otoci nogu, pacijent otežano diše ako leži na ravnoj podlozi, bez visokog uzglavlja. Zvukovi koji upućuju na prisustvo vode u plućima čuju se stetoskopom.

GERB

Disfunkcija glasnih živa, koja je praćena slabijom pokretljivošću glasnih žica može da dovede do zviždanja u plućima, kao i gastrointestinalni problemi. Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) kada dolazi do povratka želudačne kiseline u jednjak, može u najtežim slučajevima da uzrokuje upalu pluća i zviždanje. GERB često prati hronično ili ponavljajuće „sviranje u plućima“. Pacijenti se žale i na gorušicu posle uzimanja određene hrane, pri naporu ili i u ležećem položaju. Prisutan je kiselkast ukus u ustima posle buđenja. Nekada se javlja i promuklost, kašalj tokom noći ili rano ujutro.

Kada je potrebno da se javimo lekaru?

Lečenje zavisi od uzroka osnovnog problema. Zviždanje u plućima i kašalj često ukazuju na opstrukciju ili upalu disajnih puteva. Ukoliko simptomi potraju i ako su praćeni otežanim disanjem, savet je da se javimo lekaru kako bi se tačno utvrdilo o čemu se radi.

Preporuka je da se obavezno javimo lekaru ako se zviždanje ponavlja, ako je otežano ili ubrzano disanje. Potrebno je da pozovemo hitnu pomoć kada dođe do promene boje kože, usana, noktiju i ako oni postanu plavkasti, posle uboda insekta ili primene nekog leka ako dođe do teškog disanje i drugih simptoma, kod gušenja hranom, ili nekim sitnim predmetom.

Izbegavanje pušenja, vežbe disanja

Pacijentima se savetuje da prestanu da puše i da izbegavaju duvanski dim, i pasivno pušenje. Vežbe disanja, topli napici, biljni čajevi, ovlaživači i prečišćivači vazduha mogu da umire disajne puteve.

Rendgenski snimak pluća može da pomogne u postavljanju dijagnoze. Ukoliko je piskanje u plućima dugotrajno, ponavlja se možda će biti potrebne i analize plućne funkcije kako bi se ustanovio nivo suženja disajnih puteva. Mogući su, ako se sumnja na astmu, i testovi  fizičkog  opterećenja.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo