Zdravlje

Šta sve hemoterapija može da učini telu žene koja je preživela rak dojke

Priredio/la: I. V.

Dužina hemoterapije zavisi od mnogih faktora, kao što su tip i stadijum karcinoma, reakcije na hemoterapiju, ali od neželjenih efekata

Hemoterapija je tretman koji koristi lekove kako bi se usporio ili zaustavio razvoj i širenje karcinoma. Koristi se za lečenje karcinoma, sprečavanje širenje raka (metastaza), olakšanje simptoma i poboljšanje kvaliteta života (palijativna nega), poboljšanje efekata tretmana zračenjem, smanjenje tumora pre operacije, kao i za oslobađanje tela ćelija raka koje ostaju nakon hirurškog uklanjanja tumora.

Hemoterapija izaziva trajni fizički pad energije

Dužina hemoterapije zavisi od mnogih faktora, kao što su tip i stadijum raka, reakcije na hemoterapiju i neželjenih efekata. S tim u vezi istraživači su objavili rad 28. februara u JAMA Network Open u kome se tvrdi da hemoterapija izaziva trajni fizički pad snage kod žena koje su preživele rak dojke. Naime, preživele od raka dojke lečene hemoterapijom obično trpe dugotrajniji pad svog fizičkog zdravlja, u poređenju sa ženama koje primaju hormonsku terapiju ili druge tretmane za  rak. Takođe, pacijentkinje na hemoterapiji prijavile su fizički pad energije koji se produžio više od dve godine nakon dijagnoze raka dojke. Ovaj fizički pad podrazumeva umor i smanjenu sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti poput hodanja (otežano hodanje), otežano penjanja uz stepenice ili nošenje namirnica iz prodavnice, objasnili su istraživači.

Pacijentkinje sa rakom dojke pate od obilja dugotrajnih i kasnijih zdravstvenih efekata

– Ukoliko ne primaju hemoterapiju, malo je verovatno da će imati dugotrajno pogoršanje fizičkog zdravlja. Ovo je ohrabrujuća vest za preživele od raka dojke – smatra Clara Bodelon, viši glavni naučnik istraživanja preživljavanja u American Cancer Society.

Za ovu studiju, istraživači su analizirali podatke o više od 2.500 žena kojima je dijagnostikovan rak dojke, upoređujući ih sa više od 12.800 žena koje nemaju karcinom.

– Pacijentkinje sa rakom dojke pate od obilja dugotrajnih i kasnijih zdravstvenih efekata i izložene su riziku od ranije pojave drugih bolesti i veće incidence hroničnih zdravstvenih stanja – naglasila je Bodelon.

Oko 48 odsto žena sa rakom dojke dobilo je terapiju za blokiranje hormona, 11 procenata hemoterapiju, a 25 odsto pacijentkinja su dobile obe terapije, objasnili su istraživači. Rezultati su pokazali veći fizički pad energije u roku od dve godine od dijagnoze za one preživele od raka dojke koje su dobile hormonsku terapiju, hemoterapiju ili oboje, u poređenju sa ženama koje nisu imale ovu bolest.

Žene, kojima je hemoterapija bila način lečenja, loše su osećale i posle dve godine od dijagnoze

Međutim, pad fizičke snage među pacijentkinjama na hormonskoj terapiji bio je ograničen samo na žene koje su lečene inhibitorima aromataze, otkrili su istraživači. Ti lekovi snižavaju nivoe estrogena tako što sprečavaju enzim u masnom tkivu da menja druge hormone u estrogen. Pored toga, fizički pad se produžio više od dve godine samo kod žena koje su primale hemoterapiju, navodi se u studiji.

– Ovi nalazi su važni jer bi razumevanje faktora, koji se odnose na pogoršanje njihovog fizičkog zdravlja, moglo da dovede do intervencija za poboljšanje njihovih zdravstvenih ishoda. Međutim, potrebne su dalje studije kako bi se potvrdili ovi rezultati i kako bi se bolje shvatile zdravstvene posledice ovih tretmana – istakla je Clara Bodelon, istraživač iz AMeričkog udruženja za rak.