S dolaskom proleća stižu i polen, spore plesni i drugi prolećni alergeni zbog kojih se osećamo loše. Ništa bolje osećanje nemamo ni zbog prolećnih prehlada. Prolećni virusi ili alergija – problemi i simptomi su slični, pa ova dva stanja teško da možemo sami da razlikujemo. Pogrešna dijagnoza prolećne prehlade kada imamo respiratorne alergije može produžiti našu patnju.
Prolećna prehlada
Odrasli dobiju oko dve do tri prehlade godišnje, a deca ih imaju mnogo više. Uobičajena virusna infekcija utiče na gornji respiratorni sistem, uključujući nos, sinuse i grlo. Simptomi koje možemo da doživimo sa prehladom uključuju:
- bol u grlu
- zapušen nos
- kijanje
- kašljanje
- bolove u telu
- glavobolje
- umor
- nisku temperaturu
Simptomi prehlade javljaju se postepeno, pogoršavaju se za dan ili dva i nestaju u roku od nedelju dana.
Odmor i tečnost su primarni tretman za prehladu. Lekovi protiv prehlade bez recepta (OTC) takođe mogu ublažiti simptome. Međutim, ne postoji antivirusni lek koji nam može pomoći da brže ozdravimo ili da u potpunosti sprečimo simptome.
Iako smatramo da su zimski meseci sezona prehlada, možemo da se razbolimo u bilo koje doba godine, uključujući i proleće.
Respiratorne alergije
Respiratorne alergije ekološke su alergije koje utiču na nos, sinuse i grlo. Polen je najčešći uzrok prolećnih alergija. Polen je veoma fina praškasta supstanca koju u vazduh ispuštaju drveće, trava i korov, a unosi se prilikom udisanja.
Većina ljudi nema problema sa udisanjem polena. Međutim, kod onih alergičnih na polen, imuni sistem prepoznaje ga kao štetnu supstancu, izazivajući oslobađanje hemikalija koje izazivaju alergijsku reakciju i simptome kao što su:
- kijanje
- svrab ili suzenje očiju
- nadraženo grlo
- kašljanje
- zapušen nos ili curenje iz nosa
- postnazalno kapanje
- umor
- sinusna glavobolja
Simptomi se mogu poboljšati ili pogoršati u zavisnosti od nivoa polena u vazduhu. Međutim, može da se desi da se nedeljama ne osećate dobro. Simptomi respiratorne alergije mogu trajati šest ili više nedelja, a nestaju kada biljke prestanu da proizvode polen.
Prehlada u odnosu na alergiju
I alergije i virusi mogu da izazovu kijanje, začepljenost i curenje iz nosa, ali postoje neki znaci koji mogu pomoći da se razlikuju. Na primer, temperatura i umor obično su povezani sa infekcijom i mogu se javiti tokom cele godine. Kod alergija obično nema temperature, a vrhunac dostižu u proleće i jesen.
S obzirom na to da imaju slične simptome, teško je da znamo da li imamo prolećnu prehladu ili alergije samo na osnovu toga kako se osećamo. Međutim, postoje ključne razlike između ove dve respiratorne bolesti.
Kao prvo, simptomi prehlade prolaze prilično brzo, dok simptomi alergije traju nedeljama. Takođe, veća je verovatnoća da ćemo imati temperaturu sa prolećnom prehladom nego sa alergijom.
Simptomi alergije takođe obično dolaze i prolaze, tako da nedeljama možemo da se osećamo loše. Sa prolećnom prehladom taj osećaj možemo da imamo nekoliko dana, ali bi trebalo da budemo sasvim dobro u roku od nedelju dana ili malo duže.
Uzimanje lekova protiv prehlade kada imate alergije možda neće pomoći da se osećate bolje.
Lečenje sezonskih alergija
Ako znamo da imamo alergiju, naći ćemo načine da ograničimo izloženost alergenima koji mogu da dovedu do nastavljanja ili pogoršanja simptoma:
- ograničenje izlaganja na otvorenom u vreme kada je polen najintenzivniji (obično rano ujutro i kasno popodne)
- prozori u kući i automobilu treba da budu zatvoreni kako bi se na minimum svela izloženost polenu
- korišćenje prečišćivača vazduha za smanjenje alergena u zatvorenom prostoru
- često pranje ruku i lica da bi se uklonili alergeni, kao i promena odeće, posebno nakon povratka iz spoljašnje sredine
- često pranje posteljine i odeće da bi se smanjilo nakupljanje polena
Za simptome koji traju uprkos navedenim merama, lekar može da preporuči OTC antihistamine ili intranazalne steroide za ublažavanje simptoma.
Lečenje virusne infekcije
Ako sve ukazuje na to da je u pitanju virusna infekcija, a ne alergija, treba se usmeriti na ublažavanje simptoma:
- potrebno je dovoljno odmora kako bismo pomogli telu da se oporavi
- održavanje hidriranosti vodom, bujonom ili toplim čajem
- upotreba ovlaživača vazduha sa hladnom maglom da bi se ublažila zapušenost
- korišćenje nazalnih fizioloških sprejeva ili kapi za pročišćavanje sluzi
- lekovi za snižavanje temperature
Kada treba da odemo kod lekara
Bilo da je u pitanju prehlada ili alergija, kod lekara bi trebalo bi otići ako sledeći simptomi traju duže od nedelju dana:
- otežano disanje ili piskanje
- stalna temperatura (traje više od nekoliko dana)
- simptomi koji se pogoršavaju ili traju umesto da se poboljšaju
- jak bol u sinusima ili pritisak
- znaci infekcije uha (bol u uhu, nervoza ili problem sa sluhom)
Lekar može utvrditi uzrok simptoma i dati preporuke za lečenje koje će nam pomoći da se osećamo bolje.
Ako lekar sumnja na alergije, preporučiće testiranje na alergije. Na osnovu toga može da pronađe tačan izvor simptoma i da napravi plan koji ograničava kontakt sa alergenom i tretmane za ublažavanje simptoma.
Za suzbijanje alergije,ja sam mome ocu prošle godine kupila agarikus kapsule,sanovita.Nakon izvesnog vremena stanje mu se pobšalo,što bi rekao naš narod bolje sprečiti nego lečiti.