Kronova bolest je, pored ulceroznog kolitisa, najčešća zapaljenska bolest creva za koju još uvek ne postoji lek. Najčešće se javlja u tankom i debelom crevu, ali u nekim slučajevima može da zahvati i ceo digestivni trakt, od anusa do usne šupljine. I njeni simptomi su različiti – mogu biti blagi i trajati dugo, ali u slučaju težih mogu znatno da utiču na svakodnevne aktivnosti, pa i da dovedu do komplikacija opasnih po život. Kod žena, međutim, može da razvije i neke simptome koji za ovu bolest uopšte nisu tipični, što može dodatno da oteža put do dijagnostike i terapije.
Pojavom Kronove bolesti, digestivni trakt ulazi u disfunkciju, postaje otečen, nadražen i osetljiv. Najčešći simptomi koji se javljaju kod svih obolelih, bez obzira na pol, uključuju:
A ovo su simptomi koji mogu da se jave samo kod žena:
Probavne smetnje i gubitak apetita mogu da dovedu do neravnomerne raspodele i varenja hranljivih materija, a u kombinaciji sa upalom digestivnog trakta, sve ovo može da utiče na nivo hormona i ometa njihovu funkciju. Sve što utiče na hormonski disbalans, može da prouzrokuje i promene u dužini i intenzitetu menstrualnog ciklusa. Pored toga, može uzrokovati i bolne menstruacije.
Stres zbog pojave simptoma takođe može da utiče na nivo hormona i na njihov rad.
Upala i iritacija u digestivnom traktu može da utiče i na pravilno apsorbovanje gvožđa a njegov nizak nivo u krvi je najčešći uzrok anemije. Kronova bolest može dodatno da pogorša stanje zbog:
Najčešći simptom anemije je hronični umor a ostali simptomi mogu da uključuju i:
Prema navodima Crohn’s & Colitis Foundation, od 30 do 60 odsto osoba sa Kronovom bolešću ima nižu gustinu kostiju od prosečne što se najčešće manifestuje osteoporozom i to pretežno kod žena. Ako imate Kronovu bolest, možda i povećan rizik od visokog nivoa citokina u krvi. Citokini mogu da povećaju zapaljenski odgovor vašeg tela, kao i da poremete tempo formiranja nove koštane mase, što povećava rizik od osteoporoze.
Ostali faktori koji mogu da povećaju rizik od osteoporoze kod Kronove bolesti su:
Jedna studija iz 2019. godine donela je zaključke da upala tkiva koja oblaže stomak može da smanjiti nivo vaše plodnosti ako imate aktivnu Kronovu bolest ili ste nedavno operisani. Iskazane stope subfertilnosti i izostanka ovulacije povezane su sa blokadom jajovoda i adhezijom stomaka (pojava ožiljnog tkiva). Abdominalne adhezije su delovi ožiljnog tkiva koji se mogu stvoriti između tkiva i organa na stomaku nakon hirurških intervencija.
Bol tokom seksa poznat je kao dispareunija i češće se javlja kod žena nego kod muškaraca. Do ove pojave može da dođe zbog aktivne Kronove bolesti u delu digestivnog trakta koji okružuje vaginu ili anus. Takođe, do bola može da dođe i zbog rektovaginalne fistule (kada se između rektuma i vagine formira abnormalni kanal). Zbog toga može da dođe do bola tokom seksualnog odnosa, bola u vagini ili na području između anusa i vagine, poznatog kao perineum.
Moguća je i pojava čestih vaginalnih infekcija, jer stolica i gasovi mogu da procure iz creva u prostor vagine.
Nažalost, za Kronovu bolest do sada nije pronađen lek a u glavne ciljeve terapije zbog olakšavanja stanja spadaju lečenje simptoma i sprečavanje komplikacija kao što su fistule i blokada creva.
Veliki značaj trebalo bi da imaju preventivni pregledi a izuzetno je važno je da o svom gastrointestinalnom, ginekološkom problemu ili njihovoj kombinaciji, što pre razgovarate sa svojim lekarima.