Gojenje u menopauzi je sasvim prirodna pojava, a kako žena stari održavanje uobičajene težine postaje sve teže. Foto: Shutterstock
Gojenje u menopauzi je sasvim prirodna pojava, a kako žena stari održavanje uobičajene težine postaje sve teže. U stvari, mnoge žene dobijaju na težini u periodu od perimenopauze do ulaska u menopauzu. Međutim, stručnjaci navode da povećanje telesne težine u menopauzi nije neizbežno i može se sprečiti pravilnom i zdravom ishranom, kao i aktivnim načinom života.
Hormonske promene u menopauzi mogu da povećaju verovatnoću da će žena pre dobiti na težini oko stomaka nego oko kukova i na butinama. Ali, hormonske promene same po sebi ne moraju nužno da dovedu do gojenja u menopauzi. Povećanje telesne težine obično je povezano sa starenjem, kao i sa načinom života i genetskim faktorima. Na primer, mišićna masa obično se smanjuje s godinama, dok se masnoće na telu povećavaju. Gubitak mišićne mase usporava brzinu kojom žensko telo koristi kalorije, odnosno usporava metabolizam. Taj proces može da učini izazovnijim održavanje zdrave težine. Ako žena nastavi da jede kao i obično, i ne poveća fizičku aktivnost, verovatno će se ugojiti.
Genetski faktori takođe mogu da budu razlog gojenja u menopauzi. Ako roditelji ili drugi bliski rođaci imaju „višak“ oko stomaka, verovatno će i naslednici imati isti problem. Drugi faktori, kao što su nedostatak vežbanja, nezdrava ishrana i nedovoljno sna, mogu da doprinesu gojenju u menopauzi. Takođe, kada ljudi ne spavaju dovoljno, dešava se da stalno nešto grickaju i tako unose više kalorija.
Povećanje telesne težine u menopauzi može da ima ozbiljne posledice po zdravlje žene. Prekomerna težina, posebno oko srednjeg dela, povećava rizik od mnogih problema:
Činjenica je da dosta žena nije upoznato sa izazovima koje nosi menopauza, a jedna od sistemskih grešaka je što se ne govori dovoljno o menopauzi, niti se žene dovoljno edukuju o promenama kroz koje će njihova tela proći. Zbog toga mnoge dolaze u situaciju koja ih i iznenadi ali i zabrine kada se ugoje. Nekoliko zabluda i činjenica o gojenju u menopauzi mogli bi da pomognu ženi da bolje razume šta joj se događa i da joj olakša donošenje odluka kako da se fizički i psihički oseća što bolje.
Zaboravite uvredljive komentare da ste se opustili ili još gore zapustili. Činjenica je da se mnoge žene udebljaju oko 1,5 kilograma godišnje u periodu između 40. i 50. godine, pa i nešto kasnije, u 6. deceniji života. Stručnjaci navode da se to dešava zbog nekoliko procesa, a pre svega zbog toga što se metabolizam prirodno usporava s godinama. Takođe, žena počinje da gubi mišćnu masu, a mišići sagorevaju više kalorija nego salo. Osim toga, niži nivo estrogena može da dovede do intenzivnijeg nakupljanja masnog tkiva u predelu trbuha.
Debljanje počinje u perimenopauzi, u godinama koje vode do menopauze (koja zvanično počinje da se računa kada žena 12 meseci zaredom nema menstruaciju). Treba imato u vidu da taj prelaz u menopauzu može da potraje čak i do 10 godina.
Da li je ovo zabluda ili nije zavisi od težine žene – ako je imala idealnu težinu, nekoliko kilograma nije problem, ali, ako je žena već imala višak kilograma i dobila je dodatne kilograme, to bi već mogao da bude problem jer se tako povećava rizik od bolesti koje se javljaju u starijoj životnoj dobi poput dijabetesa tipa 2, bolesti srca i raka. Dodatna težina takođe može da pogorša valunge.
Iako je gojenje normalno u srednjim godinama, postoje neki koraci koje žena može da preduzme kako bi usporila taj proces, zaustavila ga ili skinula kilograme koje je dobila. Neki od tih koraka su: