Toksini mogu lako da se nakupe u ljudskom organizmu što nije iznenađujuće s obzirom na to da je prosečna osoba izložena više od 700.000 toksičnih hemikalija dnevno. Toksini su supstance koje proizvode biljke, životinje ili mikroorganizmi, a koji su otrovni i štetno utiču na ljude. A šta se dešava kada se toksini nakupe u našem telu?
Ljudsko telo svakodnevno je izloženo toksinima
Naša tela stalno su izložena toksinima, kako iz spoljašnje sredine tako i iz naših sopstvenih tkiva, čineći tako telo podložnim ovim štetnim efektima. Ove supstance mogu da izazovu razne bolesti ako se ne eliminišu iz tela. Od parfema do proizvoda za čišćenje domaćinstva, od kozmetičkih proizvoda do plastičnih boca za vodu, veliki deo našeg svakodnevnog života podrazumeva izlaganje hemikalijama koje nisu dobre za zdravlje. Iako možemo da ograničimo određenu izloženost štetnim materijama, nemoguće je to u potpunosti učiniti, a njihova prekomerna količina u telu može da uzrokuje veliku štetu celokupnom zdravlju.
Kako toksini dospevaju u telo?
Toksini su štetna jedinjenja koje u telo mogu da dospeju gutanjem, udisanjem i apsorpcijom. Ove štetne materije se takođe proizvode u telu usled lošeg zdravlja creva kroz proces autointoksikacije. Toksini ulaze u telo na različite načine:
- apsorpcija preko kože direktnim kontaktom sa toksičnim materijama
- udisanje toksina kroz pluća oni se automatski unose i u krv
- konzumiranje hrane i pića takođe može da izazove nakupljanje toksina u telu.
Bez odgovarajuće medicinske nege, toksini koji su se nakupili u kostima i masnom tkivu s vremenom će dovesti do zdravstvenih problema poput ekcema, dijabetesa, gojaznosti, artritisa, digestivnih problema i depresije.
Na koji način toksične materije oštećuju telo?
Mnoge hemikalije su toksične jer kada dođu u kontakt sa ljudskim telom, nanose neku štetu. Jedan od glavnih načina na koji oštećuju naše telo je trovanje enzima, sprečavajući telo da pravilno funkcioniše. Naše telo se oslanja na enzime za svaku fiziološku funkciju, a kada toksini oštete enzime, oni sprečavaju proizvodnju hemoglobina u krvi, što može da ubrza starenje. Takođe, na taj način dolazi do nedovoljne proizvodnje energije i smanjene zaštite od oksidativng stresa, čime se povećava rizik od bolesti kao što su:
- Rak
- Hemijska pneumonija
- Parkinsonova bolest
- Kardiovaskularne bolesti.
Neki od glavnih tipova toksina su toksini životne sredine, morski i mikrobni toksine. Mikrobni toksini su oni koje proizvode bakterije i gljive. Glavni ekološki toksini su herbicidi, pesticidi i fungicidi, teški metali, industrijski gasovi i zagađivači.
Simptomi koji ukazuju da su toksini preplavili telo
Ukoliko se pitate na koji način se toksini nakupljaju u telu, dovoljno je, kao primer, navesti odlazak u restoran u gradskoj sredini. Sa svakim zalogajem, konzumiramo te štetne toksine iz konzervansa, veštačkih boja i aditiva, ali izduvnih gasova. Iako su to sve male količine koje mogu da ostanu neprimećene, problem nastaje kada dođe do nagomilavanja štetnih materija, koje počinju da „nazgrizaju“ čovekovo zdravlje.
Simptomi koji nas upozoravaju da su se u telu nakupili toksini su:
Zatvor
Stalni osećaj nedovoljnog pražnjenja creva jedan je od simptoma nakupljanja toksina u telu. Hrana koju konzumiramo takođe se sastoji od konzervansa, boja i veštačkih aroma, a njihovo nakupljanje može da uzrokuje zatvor.
Nedostatak energije
Preopterećenost tela toksinima može uzrokovati prekomeran, iscrpljujući rad bubrega i jetre kako bi se eliminisao otpad iz organizma. Takav prekomeran rad bubrega zauzvrat uzrokuje simptome umora i nedostatka energije.
Oslabljen imunitet
Stalne glavobolje, bolovi u mišićima, naprezanje, napetost… mogu da budu simptomi oslabljenog imuniteta zbog visokog nivoa toksina u organizmu. To povećava rizik od autoimunih bolesti i depresije.
Neuspeh sa skidanjem kilograma
Mršavljenje je inače težak posao, ali čak i kada bi zbog nekih procesa čovek trebalo da izgubi po koji kilogram, a to se ne dešava, to može da bude znak viška toksina u telu. Neki toksini, poput pesticida, lipofilni su, što znači da bi mogli da se skladište kao telesna mast kada se ne eliminišu iz tela. Tako se stvaraju telesne masnoće koje je teško skinuti zbog preopterećenja.
Problemi s kožom
Kaže se da naša spoljašnjost govori šta se dešava unutar nas. Ako patite od akni, rozacee, ekcema ili bilo kog drugog hroničnog problema s kožom, vrlo je verojatno da postoji toksični talog koji se probija kroz kožu. Kada se otpad ne eliminiše efikasno putem stolice i urina, telo pokušava da ga se reši kroz kožu. U ovom slučaju trebalo bi poboljšati ishranu i probavu i primeniti detoksikaciju tela kako bi se rešio problem s kožom.
Neprijatan miris tela i loš zadah
Kad je telo preplavljeno toksinima i ne može ih izbaciti, to može da se odrazi kroz neprijatan zadah i miris tela.
Takođe, među simptomima koji ukazuju na preoptrećenost tela štetnim materijama spadaju i:
- Moždana magla
- Gubitak kose
- Umor
- Krhki nokti na nogama
- Mučnina
- Gojenje
- Hronični problemi sa varenjem
- Bol u mišićima i zglobovima
- Nesanica
- Uvećano stomačno salo
- Tamni kolutovi ispod očiju.
Iako su to generalno sve kratkoročni efekti nakupljanja toksina, ne treba zaboraviti da dugoročni efekti mogu da dovedu do štetnih, čak i po život opasnih posledica.