Fizička aktivnost majki tokom trudnoće utiče pozitivno na održavanje optimalne telesne težine dece, rezultati su istraživanja naučnika sa Univerziteta Vašington, nedavno objavljenog u naučnom časopisu Science Advances. Naime, ispostavilo se da vežbanje u drugom stanju podstiče razvijanje mrkog masnog tkiva kod beba.
Glavna uloga ovog tkiva je održavanje normalne telesne temperature produkcijom toplote, naročito kod beba, jer je njihova telesna površina nesrazmerno velika u odnosu na masu. Mrkog masnog tikiva kod odraslih ima vrlo malo, a često se naziva ,,dobrim’’ masnim tkivom, za razliku od belog, koje je odgovorno za gojaznost, teže se troši i označava se kao ,,loše’’.
Istraživanje je sprovedeno na miševima, a ispostavilo se da je kod potomstva ženki koje su bile fizički aktivne udeo mrkog masnog tkiva gledano na ukupnu telesnu masu bio veći, ali i da se lakše sagorevalo belo masno tkivo u odnosu kod potomstva majki koje su bile neaktivne. Značaj rezultata studije se ogleda i u tome što je ovom prilikom prvi put ispitivan uticaj vežbanja tokom trudnoće kod majki u dobroj fizičkoj formi. Dosad se razmatrao uticaj fizičke aktivnosti kod trudnica prekomerene telesne težine, a pokazalo se da umanjuje šanse za razvijanje metaboličkih poremećaja kod dece.
Zaključak ukazuje da i u slučaju kada su majke zdrave i u formi, vežbanje ima vrlo korisne pozitivne efekte po potomstvo. Čak i u slučaju kada su deca ženki koje su bile aktivne unosila više hrane u odnosu na drugu grupu, manje su se gojila, a uočila se i bolja tolerancija glukoze. Vežbanje tokom trudnoće dovelo je do povišenog lučenja hormona apelina, kako kod majki, tako i kod potomstva. Ovaj hormon stimuliše izgradnju mrkog masnog tkiva, ali i zdravo funcionisanje metabolizma, a autori istraživanja smatraju da bi ovaj mehanizam mogao da se iskoristi u razvoju lekova za terapiju gojaznosti.