Kada kupujete proteinski prah izaberite onaj koji je organski, ima najmanje sastojaka i onaj koji je testirala treća strana Foto Shutterstock
Preterivanje sa proteinima, između ostalog, može dovesti do povećanja telesne težine i oštećenja bubrega. Našem telu potrebni su proteini da bi funkcionisalo. Ali kao i sa skoro svim ostalim u životu, previše dobrih stvari zapravo uopšte nije dobro. Registrovani dijetetičar Kate Patton kaže da je moguće da neko jede previše proteina, posebno ako sledi stil ishrane sa visokim sadržajem proteina kao što je paleo dijeta. Zato treba da znamo koliko nam je proteina potrebno, šta se može dogoditi ako ih previše unosimo i kako da izbalansiramo unos da bismo ostali zdravi.
Iskreno rečeno, ovo može biti teško izvodljivo, posebno ako niste stručnjak za ishranu ili matematičar. Najlakši način jeste da koristimo kalkulator proteina u ishrani da bismo utvrdili svoje dnevne potrebe za hranljivim materijama, uključujući preporuke za proteine.
– U zavisnosti od našeg ukupnog zdravlja i koliko smo aktivni, proteini bi trebalo da čine oko 10 do 35 odsto naših dnevnih kalorija. Predlažemo da se pridržavate standardnog pravila od 0,8 grama proteina po 1 kilogramu telesne težine – Patton nam objašnjava matematiku i nauku koje stoje iza tih preporuka.
To bi ovako trebalo da izgleda – svoju težinu u kilogramima pomnožite sa 0,8 da biste utvrdili koliko grama proteina treba da jedete. To znači, na primer, da je osobi od 68 kg potrebno oko 54 grama proteina dnevno.
– Ako ste fizički aktivni, vaš unos može da bude malo veći da biste pomogli u obnavljanju i stvaranju mišića – kaže Patton.
Dakle, kako da znamo da smo preterali sa proteinima? Ako redovno jedemo više od preporučene količine proteina, verovatno smo preterali.
Možemo da budemo izloženi riziku da jedemo previše proteina ako pratimo pravila paleo ili keto dijete ili jednostavno jedemo velike količine mesa ili ako pijemo puno proteinskih suplemenata (poput šejkova ili prahova), a posebno ako upražnjavamo bilo šta od ovoga, a nismo posebno fizički aktivni.
Znaci koji ukazuju na to da jedemo previše proteina su:
Konzumiranje previše proteina u obliku crvenog mesa nosi niz rizika, uključujući srčani udar, moždani udar i određene vrste raka.
Najzdravija ishrana je uravnotežena, dobro zaokružena ishrana, ona koja uključuje proteine, naravno, ali i složene ugljene hidrate, zdrave masti i razne vitamine i minerale.
Patton ima nekoliko saveta koji se odnose na proteine, a koji će nam pomoći da postignemo pravi balans:
Konačno, ne ustručavajte se da tražite savet stručnjaka. Koliko proteina nam je potrebno zavisi od toga ko smo i kakvo je naše telo, naše godine, težina, nivo aktivnosti, pol i opšte zdravlje. Najpersonalizovanije savete o ishrani dobićemo od lekara ili registrovanog dijetetičara. Oni će nam pomoći da odredimo koliko je proteina za nas najbolje i kako možemo da ih unesemo na najzdraviji mogući način.