Prirodna medicina

Zašto za kurkumu kažu da je „čudo prirode”, kako pripremiti čaj od ovog začina

Piše: V.St.

Kurkuma, začin koji je dugo poznat po svojim lekovitim svojstvima, izazvala je interesovanje kako u medicinskom i naučnom svetu tako i među kulinarskim entuzijastima, jer je glavni izvor polifenola kurkumina

Kurkuma je biljka iz porodice đumbira i uglavnom raste u južnoj Aziji. Od njenog korena pravi se začin upečatljive žute boje, koju duguje sastojku kurkuminu. Taj začin je poznat širom sveta zahvaljujući svojim višestrukim svojstvima. Kurkuma se koristi i kao prirodna boja u izradi kozmetike a i kao prirodan pesticid. Ako slučajno vidite na etiketi proizvoda broj E100, nemojte biti u strahu, to je prirodna boja kurkumin!

Dejstvo kurkume na ljudsko zdravlje

Kurkuma je jedan od najmoćnijih prirodnih protivupalnih sredstava. Aktivni lekoviti sastojak u kurkumi se zove kurkumin. Odavno je poznato da kurkuma ima antibakterijska svojstva, ali nedavna istraživanja su pokazala da je kurkuma – pravo čudo prirode.
Kurkuma pomaže u ublažavanju oksidativnih i inflamatornih stanja, metaboličkog sindroma, artritisa, anksioznosti i hiperlipidemije. Takođe može pomoći u upravljanju zapaljenjem izazvanim vežbanjem i bolom u mišićima, čime se poboljšava oporavak i performanse kod aktivnih ljudi. Većina ovih prednosti može se pripisati njegovim antioksidativnim i antiinflamatornim efektima. Korišćenje kurkumina samo po sebi ne dovodi do povezanih zdravstvenih koristi zbog njegove slabe bioraspoloživosti, što se čini prvenstveno zbog loše apsorpcije, brzog metabolizma i brze eliminacije. Postoji nekoliko komponenti koje mogu povećati bioraspoloživost. Na primer, piperin je glavna aktivna komponenta crnog bibera i, kada se kombinuje u kompleksu sa kurkuminom, pokazalo se da povećava bioraspoloživost za mnogo procenata – rezultati su istraživanja „Pregled efekata kurkumina na ljudsko zdravlje”.

Korisna svojstva i nutritivne vrednosti kurkume

U ajurvedskoj medicina kurkuma je od davnina poznata kao biljka koja jača i neguje organizmam. Koristi se za: jačanje gastrointestinalnog trakta, obnavlja crevnu floru, smanjuje nadutost, čišti jeru i žuč, normalizuje menstruaciju, smanjuje upalu kod artritisa, čisti krv, ubrzava metabolizam, rešava kožne probleme a koristi se i protiv crevnih parazita. Kod nas je kuruma bila potpuno nepoznata do kasnih godina 20. veka.
Po nutritivnim vrednostima, kurkuma je bogat izvor gvožđa, mangana, vitamina B6, vlakana i kalijuma. Zbog svojih protivupalnih efekata kurkuma se često koristi u prirodnim proizvodima kao pomoćno lekoviti sredstvo kod artritisa, otklanjanja bola i smanjunja otoka zglobova. U Indiji kurkuma se koristi i za negu kože. Zbog toga se tradicionalno koristi za ulepšavanje mlade pre venčanja. U Kini je otkriveno da kurkuma pomaže i kod depresije.

Gde se sve može dodati kurkuma

Kurkumu može da se koristi u pripremi slatkih i slanih jela. Može se dodati u pirinač, voćne salate, dresinge, jela od povrća, umake, krompir, palačinke, kolače… Obično je dovoljno samo 1/2 kašičice kurkume, da jelo ne bi imalo previše intenzivan miris. Takođe, može se pripremiti i čaj od kurkume, koji je naročito popularan u Japanu.
Ono što je važno napomenuti, je da postoje osobe kojima se ukus kurkume ne dopada. Takve osobe, umesto kurkume u obliku začina ili umesto čaja pripremljenog od kurkume, mogu je konzumirati u kapsulama.

Recepti čiji je glavni sastojak kurkuma

Krompir s kurkumom

Sastojci:

  • 2 kg krompira
  • so
  • biber
  • kašičica kurkume
  • pola kašičice tucane ljute crvene paprike
  • 4-5 kašika maslinovog ulja

Priprema:
Potrebno je skuvati krompir u slanoj vodi. Osušite ga i stavite u posudu za pečenje pa začinite začinima i uljem. Pecite na 200 stepeni 40-45 minuta dok ne požuti i postane hrskav. Koristite kurkumu u pripremi svakodnevnih jela! Ona će jelima dati divnu boju i aromu, a ujedno i sačuvati zdravlje.

Čaj od kurkume

Sastojci:

  • 250 ml vode
  • ravna kašičica kurkume u prahu

Priprema:
Proključalom vodom prelijte kurkumu promešajte i čaj popijte dok je topao ali nemojte dodavati šećer niti bilo koju vrstu zaslađivača.
Nemojte pripremati veće količine čaja, već isključivo onoliko koliko vam je jednokratno potrebno.