Akne su uobičajen problem sa kožom koji može uticati na bilo koji deo tela. Ali obično se pojavljuju na licu, grudima, vratu, leđima i ramenima. Kako vreme postaje toplije i nosimo odeću koja povećava izloženost kože suncu, povećava se rizik od akni na ramenima. One mogu imati različite forme, od bubuljica do velikih cista. Ovo može biti neprijatno i bolno. Ali, možemo da ih se rešimo pomoću kućnih lekova.
Šta su akne na ramenima
Akne na ramenima pojavljuju se kao bubuljice, mitiseri i bele tačke na ramenima i gornjem delu leđa. Akne na ramenima, baš kao i akne na licu, nastaju kada se ulje, mrtva koža i bakterije zarobe u porama. Ovo može biti uzrokovano hormonima, genima, stresom, hranom ili čak stvarima koje trljaju ramena poput rančeva ili odeće.
Koji su uzroci pojave akni na ramenima
Neki od uzroka nastanka akni na ramenima su:
– Mehaničke akne (acne mechanica)
Ovo je jedan od najčešćih tipova akni koje se pojavljuju na ramenima i leđima. Mehanička akna, koja je uzrokovana trenjem, obično se povezuje sa neprikladnom odećom, vežbanjem i sportskom odećom, ali može biti uzrokovana i nečim tako jednostavnim kao što je ranac, navodi se u studiji objavljenoj 2014. u Acneiform Eruptions in Dermatology.
– Obične akne (acne vulgaris)
Poznate i kao hormonske akne, ovaj osip nastaje kada koža generiše prekomernu količinu sebuma ili ulja, koje može začepiti folikule dlake, zaključak je istraživanja objavljenog 2023. u StatPearls.
– Keratoza pilaris
Iako nije reč o aknama, keratoza pilaris može da podseća na bubuljice. Ove izbočine javljaju se kao fleke na ramenima, leđima i nadlakticama. One su rezultat prekomerne sinteze keratina. Stanje nije teško, ali može biti ružno kada zahvati značajna područja tela, stoji u istraživanju objavljenom 2023. u StatPearls.
Poremećaji endokrinog sistema, kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS), mogu izazvati hormonalne promene koje mogu povećati proizvodnju sebuma. To može dovesti do začepljenih pora i akni na ramenima.
Kućni lekovi za akne na ramenima
– Ulje čajevca
Ulje čajevca je eterično ulje koje se koristi u proizvodima za negu kože zbog brojnih prednosti koje pruža. Pomaže u lečenju akni uništavanjem bakterija. Ulje čajevca možemo da nanesemo na zahvaćeno područje i ostavimo da odstoji preko noći. Antibakterijska svojstva ulja čajnog drveta u proizvodima koji ga sadrže omogućavaju da se smanje šanse za pojavu akni kod odraslih, prema analizi objavljenoj 20219. u Journal of Drug Delivery and Therapeutics.
– Aloe vera
Aloe vera je prirodno antibakterijsko i antiinflamatorno sredstvo, što znači da može pomoći u smanjenju vidljivosti akni i sprečavanju njihovog izbijanja u okviru terapije, stoji u studiji iz 2008. objavljenoj u Indian Journal of Dermatology.
Svež gel aloe vere treba naneti direktno na akne i akne na ramenima i masirati dok ga koža ne upije.
– Kurkuma
Smatra se da je kurkuma najstariji lek za akne. Kurkumin u kurkumi ima antiinflamatorna i antibakterijska dejstva koji mogu da se koriste za lečenje akni, utvrđeno jej u studiji iz 2017. objavljenoj u časopisu Foods.
Jednu kašiku kurkume u prahu i jednu kašiku vode mešajte dok se ne napravi gusta pasta. Nanesite je na kožu i ostavite 20 minuta, a zatim isperite.