Sa svojim navodnim antiinflamatornim svojstvima i visokim nivoom melatonina koji reguliše san, sok od višanja popularan je kao prirodni lek za poboljšanje kvaliteta i trajanja sna. Iako je njegova efikasnost u početku bila dovedena u pitanje, nedavne studije ukazuju na to da zaista može imati pozitivan uticaj na san.
Nova istraživanja o soku od višanja
Studija iz 2010. objavljena u Journal of Medicinal Food ukazuje na to da sok od višanja može imati skroman uticaj na san kod starijih osoba koje pate od nesanice, pokazujući efekte slične onima pronađenim u studijama o melatoninu i valerijani, dva od najistraženijih prirodnih sredstava za spavanje.
Međutim, studija ima svoja ograničenja. Period tretmana bio je samo dve nedelje, a strategije doziranja nisu bile jasno definisane, ostavljajući mnoga pitanja bez odgovora.
Jedan od vodećih autora studije, profesor Wilfred Pigeon, koji je doktorirao kliničku psihologiju i profesor je psihijatrije i javnozdravstvenih nauka na Medicinskom centru Univerziteta u Ročesteru i direktor je Laboratorije za istraživanje spavanja i neurofiziologije, skeptičan je u odnosu na efikasnost soka od višanja za spavanje.
Iako je dr Pigeon sumnjao u snagu svog početnog istraživanja, novije studije su pružile dodatne dokaze koji podržavaju prednosti ovog soka.
Koristeći polisomnografiju – dijagnostičko sredstvo u medicini spavanja – studija iz 2018, u kojoj je učestvovalo osam učesnika, otkrila je da su oni sa nesanicom koji su pili sok od višanja imali prosečno povećanje od 84 minuta tokom spavanja. Efikasnost spavanja takođe je povećana na Pitsburškom indeksu kvaliteta sna.
Pored toga, sistematski pregled iz 2024. fokusiran na nutritivne intervencije za poremećaje spavanja u vezi sa menopauzom otkrio je da određene strategije, kao što je uključivanje hrane bogate triptofanom i soka od višanja, mogu poboljšati različite aspekte sna.
Emma Laing, registrovani dijetetičar i nutricionista sa doktoratom iz oblasti hrane i ishrane i portparol Akademije za ishranu i dijetetiku, kaže da sok od višanja sadrži korisne komponente kao što su melatonin i triptofan, koji mogu igrati ulogu u promovisanju trajanja i kvaliteta sna
Iako je sadržaj fitohemikalija u višnjama skroman, naučnici istražuju da li konzumiranje višanja može pomoći u smanjenju upale i povećati proizvodnju melatonina i serotonina u telu. Jedan potencijalni mehanizam iza ovog efekta su antiinflamatorna svojstva višanja, pošto je poznato da upala remeti san.
– Međutim, teško je utvrditi kako se sok od višanja slaže sa drugim prirodnim sredstvima za spavanje, kao što su čaj od kamilice, magnezijum ili konzumiranje banane i mleka, jer još nisu sprovedene velike uporedne studije – dodala je ona.
Korisni saveti u vezi s višnjama
Dr Laing je napomenula da još nije utvrđena tačna količina soka od višanja potrebna za poboljšanje navika spavanja.
Dok neke studije sugerišu da ispijanje otprilike 250 do 500 ml soka od višanja dnevno može imati benefite za san, većina odraslih može bezbedno da počne sa manjom količinom – oko 30 do 120 ml dnevno.
Sveže višnje mogu ponuditi slične prednosti kao sok od višanja. Dr Laing kaže da oko jedna do dve šake svežih višanja odgovaraju nutritivnom profilu otprilike 250 ml soka od višanja.
Sok od višanja bogat je hranljivim materijama i može biti vredan dodatak uravnoteženoj ishrani, koristan ne samo za dobar i kvalitetan san, već i za zdravlje kardiovaskularnog sistema, mozga i imuniteta.
Pre nego što se odlučite za sok od višanja, treba da se konsultujete sa lekarom i pitate da li je za vas bezbedan, posebno ako imate bilo kakvo zdravstveno stanje ili uzimate lekove kao što su razređivači krvi.