Zdravlje creva važno je za opšte zdravlje i blagostanje. To utiče na imunološki sistem, kao i na raspoloženje. Dobro izbalansiran mikrobiom, ili zajednica korisnih bakterija, neophodan je za zdrava creva. Napici za prirodno „čišćenje” debelog creva i njihovo uključivanje, iako je uravnotežena ishrana bogata vlaknima ključna, može pružiti dodatni podsticaj. Često napravljeni od prirodnih sastojaka, ovi napici mogu nežno da podrže prirodne procese detoksikacije organizma, podstičući redovno pražnjenje creva i zdravije okruženje u crevima. Od osvežavajućih voćnih i sokova od povrća do umirujućih biljnih čajeva, preporučuju se neki od najboljih napitaka za čišćenje debelog creva koji mogu pomoći da nahranimo creva i poboljšamo opšte zdravlje.
Šta su pića za čišćenje debelog creva
Napici za čišćenje debelog creva su napravljeni od prirodnih sastojaka za koje se veruje da podržavaju prirodne procese detoksikacije tela promovišući redovno pražnjenje creva i zdravije okruženje u crevima.
– Oni često sadrže vlakna, probiotike ili začinsko bilje, koji mogu pomoći u povećanju volumena stolice, poboljšanju pražnjenja creva i smirivanju digestivnog trakta – kaže nutricionista Haripriya N. Popularni primeri su sokovi od voća i povrća, biljni čajevi i voda sa aromama limuna ili đumbira.
Najbolji napici za čišćenje debelog creva za poboljšanje zdravlja creva
Neki od najboljih napitaka za čišćenje debelog creva koje možemo da konzumiramo za poboljšanje zdravlja creva su:
1. Voda sa limunom
Ovaj jednostavan, ali efikasan napitak za čišćenje debelog creva veruje se da stimuliše varenje i promoviše pražnjenje creva, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Gastroenterology Nursing. Priprema se tako što se svež sok od limuna iscedi u toplu vodu i doda prstohvat soli ili meda za ukus.
2. Napitak od jabukovog sirćeta
Prema istraživanju objavljenom u Harvard Health Publishing, jabukovo sirće često se hvali zbog svojih svojstava detoksikacije. Obično se meša sa vodom i medom ili javorovim sirupom i konzumira pre obroka. Treba uzeti 1-2 kašike jabukovog sirćeta u čaši tople vode, a može se dodati i malo meda.
3. Aloe vera sok
Aloe vera poznata je po svojim umirujućim svojstvima i može pomoći u ublažavanju nelagodnosti u varenju, zaključila je studija objavljena u Journal Neurogastroentrology Motility. Uglavnom se konzumira samostalno ili pomešano sa drugim sokovima. Ali može da se konzumira i ako se 2 kašike svežeg gela aloe vere i 1/2 kašičice limunovog soka dodaju u čašu vode.
4. Čaj od đumbira
Đumbir je prirodno protivupalno sredstvo koje može pomoći u smirivanju digestivnog trakta i promovisanju zdravog pražnjenja creva, kaže se u studiji objavljenoj u Pharmacological Research – Modern Chinese Medicine. Može se pripremiti kao čaj, dodavanjem rendanog đumbira u šolju tople vode sa 1 kašičicom meda.
5. Napitak od čia semena
Čia seme je dobar izvor vlakana i bogato je kalcijumom, vitaminom C, omega-3 i vlaknima. Studija objavljena u Journal of Clinical Medicine pokazala je da čia seme poseduju laksativna svojstva koja mogu pomoći u promovisanju zdravog varenja i poboljšanju rada creva. Mogu se potopiti u vodu ili dodati u smutije ili sokove.
6. Napitak od lanenog semena
Laneno seme još je jedan dobar izvor vlakana koji može da pomogne u promovisanju redovnog pražnjenja creva, poboljšanju varenja i, što je najvažnije, pomaže u sprečavanju problema sa opstipacijom, prema studiji objavljenoj u časopisu Nutrition and Metabolism. Može se samleti u prah i pomešati sa vodom ili sokom.
7. Sok od zelenog povrća
Sokovi od zelenog povrća, poput onih napravljenih od kelja, spanaća i celera, prepuni su hranljivih materija i vlakana koja mogu da podrže zdravlje creva. Oni takođe sadrže polifenole, oligosaharide, vlakna i nitrate, koji mogu imati efekat sličan prebiotiku i poboljšati rad creva, stoji u studiji objavljenoj u Scientific Reports.
8. Probiotski napici
Probiotski napici za čišćenje debelog creva sadrže žive bakterije koje mogu pomoći da se uspostavi ravnoteža mikrobioma creva. Osim toga, mogu da obnove sastav crevnog mikrobioma dok obezbeđuju korisne funkcije crevnim bakterijskim zajednicama, što rezultira poboljšanjem ili prevencijom zapaljenja creva i drugih fenotipova bolesti debelog creva ili sistemskih bolesti, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Therapeutic Advances in Gastroenterology. Probiotički napici mogu se napraviti kod kuće fermentacijom biljnog mleka (poput kokosovog ili bademovog mleka) sa probiotičkim kulturama kao što su kefirna zrna ili kombuha.
9. Voda sa nanom i krastavcem
Ovo je osvežavajući napitak za čišćenje debelog creva koji može pružiti određene koristi za zdravlje creva. „Krastavac je dobar izvor hidratacije i sadrži malo vlakana, što može pomoći u promovisanju redovnog pražnjenja creva,” kaže Haripriya N. Nana takođe može pomoći u smirivanju digestivnog sistema i može u ublažavanju simptoma kao što su nadimanje i gasovi. Samo treba iseći krastavac na kolutove i sveže listove nane i staviti ih u čašu vode.
10. Tonik od kurkume i đumbira
Tonik od kurkume i đumbira može pružiti određene koristi za zdravlje creva. „Kurkuma sadrži kurkumin, jedinjenje sa antiinflamatornim svojstvima koje može pomoći u smirivanju digestivnog trakta,” objašnjava Haripriya N. Đumbir takođe može pomoći u ublažavanju probavne nelagodnosti kao što su nadimanje i gasovi. Uzmite 1 kašičicu kurkume u prahu, ½ kašičice rendanog đumbira i 1 kašičicu meda i stavite u čašu tople vode.
11. Sok od suve šljive
Sok od suve šljive klasičan je prirodni lek za zatvor. „Bogat je sorbitolom, prirodnim šećernim alkoholom koji deluje kao laksativ privlačeći vodu u creva,” kaže Haripriya N. Sadrži vlakna koja mogu pomoći u povećanju stolice i podržavaju redovnog pražnjenja creva. Sok od suvih šljiva obično se pravi tako što se suve šljive kuvaju u vodi dok ne omekšaju, a zatim se tečnost procedi.
Neželjeni efekti napitaka za čišćenje debelog creva
Iako su pića za čišćenje debelog creva generalno bezbedna, prekomerno konzumiranje ili nepravilna upotreba mogu izazvati:
- prekomernu detoksikaciju koja može dovesti do gubitka vode
- prekomernu upotrebu sastojaka sličnih laksativima (na primer, aloe vera) koja može poremetiti nivoe elektrolita
- neka pića mogu izazvati nadimanje, grčeve ili dijareju
- određeni sastojci, kao što su aloe vera ili đumbir, mogu izazvati alergije
- redovna upotreba napitaka sličnih laksativima može smanjiti prirodnu funkciju debelog creva
Osobe koje nameravaju prvi put da probaju ove napitke za čišćenje debelog creva treba da počnu sa malim količinama i konsultuju se sa lekarom, posebno ako već imaju postojeće zdravstvene probleme.