Prirodna medicina

Crna zova je narodni lek za prehladu i jačanje imuniteta, ali stručnjaci je u jednom slučaju ne preporučuju

Priredio/la: D. T.

Crna zova je u tradicionalnoj medicini bila i lek protiv reumatizma, ali i za lečenje opekotina. Smatra se da je jedna od najčešće korišćenih biljaka na svetu

Crna zova (Sambucus nigra) ili bazga je tradicionalni lek za prehladu i grip. Sadrži brojne lekovite supstance, kao što su vitamini A, B, C, karoten, aminokiseline, antocijani, tanine. Bogata je i mineralima, kao što su natrijum, gvožđe, kalcijum. Tamne bobice zove vekovima se koriste u narodnoj medicini za lečenje infekcija, visoke telesne temperature, išijasa, zubobolje. Savremena nauka potvrđuje pojedina lekovita svojstva ove biljke, ali i dodaje da nema dovoljno istraživanja na osnovu kojih bi zvanična medicina mogla da savetuje upotrebu crne zove.

Crna zova može da bude i otrovna

Crna zova sadrži sambukol, koji aktivira imuni sistem. Veruje se da crna zova efikasno leči grip, jer za 3 do 4 dana smanjuje trajanje bolesti. Crna zova je u tradicionalnoj medicini bila i lek protiv reumatizma, ali i za lečenje opekotina. Smatra se da je jedna od najčešće korišćenih biljaka na svetu. Crna zova ima više flavonola od brusnice, kupine, borovnice. Stručnjaci upozoravaju da sirove ili nezrele semenke, bobice, listovi i kora sadrže supstance slične cijanidu, koji je otrovan.

Deluje kao diuretik i laksativ

Fitoterapeuti objašnjavaju da postoji nekoliko vrsta biljke zove. U medicinske svrhe najčešće se koristi crna zova (Sambucus nigra, evropska zova, bazga). Postoji i Avdika (Sambucus ebulus), potencijalno otrovna vrsta.

U tradicionalnoj medicini, cvetovi i listovi crne zove koristili su se za ublažavanje bolova, otoka, upala, za stimulisanje proizvodnje urina i izazivanje znojenja. Kora je korišćena kao diuretik, laksativ i za izazivanje povraćanja.

Ima li koristi od upotrebe crne zove?

Savremena medicina zasnovana na dokazima ima ipak mnogo oprezniji stav kada je u pitanju primena crne zove u zdravstvene svrhe. Infektolog prof. dr Thomas Russo, University at Buffalo, navodi da su neke studije koje ističu zdravstvene koristi od upotrebe crne zove podržane od strane industrije.

Ljudi troše mnogo novca na neprovereno pomoćno lekovito sredstvo – kaže dr Russo.

Postoje studije koje navode da je crna zova korisna u prevenciji infekcija, ističe se da može da ublaži simptome povišene telesne temperature, glavobolje, curenje i začepljenost nosa i da ubrza oporavak od prehlade. S druge strane, dosta studija tvrdi da nema jasnih dokaza da upotreba crne bazge može da ublaži tegobe i skrati trajanje respiratornih infekcija.

Zdravstvene prednosti

Većina stručnjaka smatra da upotreba crne zove ima izvesne zdravstvene prednosti, kao što su bogatstvo vitamina C, dijetetska vlakna, fenolne kiseline, flavonoli i antocijanini, smatra dijetetičar Angel Planells.

Vitamin C jača imuni sistem, ubrzava zarastanje rana, antioksidansi pomažu u smanjenju upale, regulišu nivo holesterola i krvni pritisak. Biljna vlakna regulišu varenje, održavaju stabilne nivoe šećera u krvi.

Mere opreza

Preporuka je da se pre primene crne zove posavetujemo sa izabranim lekarom, posebno ako se već lečimo od neke hronične bolesti.

Moguće je u nekim slučajevima da dođe do interakcije između crne zove i diuretika, lekova za kontrolu dijabetesa. Oprez je potreban i kod pacijenata na hemioterapiji, kod primene medikamenata za astmu, kao što je teofilin – kaže Planells.

Dodatne mere opreza savetuju se i osobama mlađim od 18 godina, trudnicama i dojiljama. Kratkoročna upotreba crne zove uglavnom je za većinu osoba bezbedna, ali nije poznato delovanje crne zove tokom dužeg korišćenja.

Pre peruzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.