Trzaj biča ili vratni udar je povreda vrata usled snažnog, brzog kretanja vrata napred-nazad Foto: Shutterstock
Trzajna povreda vrata ili naprezanje vrata je povreda koja se dešava kada iznenadna sila ili pokret napregnu vrat i kičmu, oštećujući kosti, mišiće, ligamente i nerve. Najčešći se dešava prilikom sudara motornih vozila, ali se može dogoditi i iz drugih razloga. Ova povreda može da se leči i lečenje ne traje dugo, međutim, neki ljudi imaju hronične probleme kao što je bol koji traje mesecima ili čak godinama.
Trzajna povreda vrata nastaje usled snažnog, brzog kretanja vrata napred-nazad, poput udarca biča pa se zato i zove „trzaj biča ili vratni udar”. Obično je uzrokovan saobraćajnim nesrećama, ali takođe može da bude rezultat sportskih nesreća, fizičkog zlostavljanja i drugih vrsta trauma, kao što je pad. Povreda se naziva i uganuće vrata ili istezanje vrata, ali ovi termini uključuju i druge vrste povreda.
Trzajna povreda vrata je stanje koje se dešava kada nagle promene pokreta primoraju vrat, odnosno vratnu kičmu i gornji deo kičme da se pomeraju na načine koji izazivaju povredu. Udar takođe može da se desi sa naglim promenama kretanja u bilo kom smeru, a povreda se inače tretira kao hitno stanje. Zdravstveni radnici ovoj povredi pristupaju sa izuzetnim oprezom dok ne potvrde o čemu je reč, dok leče i stabilizuju opasnu povredu.
Udar se dešava zbog činjenice kako jedan zakon fizike – zakon inercije, utiče na ljudsko telo. Zamislite kako je biti u automobilu u pokretu kada vozač iznenada zakoči. Inercija je razlog zašto se telo kreće napred iako se automobil zaustavlja i takođe je razlog zašto se vraćate u svoje sedište ako vozač iznenada pritisne gas i pređe od skoro zaustavljanja vozila do maksimalnog ubrzanja.
Takođe, zamislite sebe kao putnika u gore pomenutoj situaciji, pa onda zamislite i da je isto tako vaš mozak putnik u lobanji. Oštri, iznenadni pokreti mogu da uzrokuju da mozak udari o unutrašnjost lobanje i tako se povredi. Zato je vrat kao amortizer za glavu – prirodno se kompresuje, proteže ili uvija kako bi minimizirao efekat naglih pokreta na mozak.
Trzajna povreda vrata dešava se kada inercija uzrokuje da se glava, vrat i telo kreću različitim brzinama. To prisiljava vrat da se stisne ili rasteže prebrzo ili na načine koji potiskuju mišiće, ligamente i kosti kičme preko onoga što oni mogu da tolerišu.
Što je pokret oštriji i jači, to je veća sila na vratu. Zbog toga povrede trzajnog zgloba mogu da budu od lakših do teških. Međutim, čak i slabi nivo sile i dalje može izazvati umerene ili teške udarce. U najgorem slučaju, trzaj može da slomi vratne pršljenove, stvarajući rizik od oštećenja kičmene moždine i njene mreže povezanih nerava.