Laksativ je lek koji ublažava zatvor tako što omekšava stolicu ili izazivaju pražnjenje creva. Neki laksativi se koriste pre dijagnostičkih procedura ili pregleda, a mogu da budu različitih oblika – u vidu pilula, kapsula, tečnosti, hrane, žvakaće gume, supozitorija i klistira. Većina laksativa namenjena je za kratkotrajnu upotrebu.
Cleveland Clinic navodi uobičajene vrste laksativa:
Laksativi su namenjeni za lečenje zatvora kod odraslih. Osobe koje mogu imati koristi od uzimanja laksativa obuhvataju:
Trudnice i dojilje treba da se posavetuju sa svojim lekarom pre upotrebe laksativa. Dok se laksativi i sredstva za omekšavanje stolice obično smatraju bezbednim za trudnice, drugi oblici, uključujući stimulanse, mogu biti štetni. Takođe je moguće da laksativi dospeju u majčino mleko, a bilo je i izveštaja da su bebe imale dijareju nakon izlaganja laksativima iz majčinog mleka. Mineralno ulje, posebno, može proći kroz majčino mleko u velikim količinama, tako da ga treba koristiti sa oprezom.
Nekoj deci i bebama sa zatvorom može biti potreban laksativ, ali prvo se treba konsultovati sa pedijatrom. Godine 2023. omekšivač stolice na recept linaklotid postao je prvi tretman za funkcionalnu konstipaciju kod dece uzrasta od 6 do 17 godina koji je odobrila Američka uprava za hranu i lekove.
Iako se laksativi smatraju generalno bezbednim, postoje potencijalni rizici i neželjeni efekti. Najčešći neželjeni efekti laksativa su:
Uvek treba piti puno tečnosti i biti hidriran kada se uzima laksativ. Preporučuje se najmanje šest do osam čaša tečnosti svakog dana (poželjno vode) kada koristite laksative, kažu u Canadian Society of Intestinal Research.
Rizici povezani sa korišćenjem laksativa uključuju interakcije sa lekovima, odloženu dijagnozu određenih stanja i prekomernu upotrebu ili zloupotrebu.
Laksativi mogu da stupe u interakciju sa nekim lekovima, uključujući određene antibiotike, kao i neke lekove za srce i kosti, navode u Mayo Clinic. Pažljivo pročitajte etikete i razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom o tome koji laksativi mogu biti bezbedni za vas ako imate bilo kakve nedoumice.
Još jedan potencijalni rizik upotrebe laksativa jeste da oslanjanje na njih može prikriti zdravstveno stanje, što dovodi do odložene dijagnoze. Stanja koja izazivaju hroničnu konstipaciju uključuju IBS, IBD, upalu slepog creva i rak debelog creva.
Ako koristite laksativ i on ne deluje, ili ako nastavite da redovno koristite laksative zbog zatvora, obratite se lekaru koji vam može pomoći da otkrijete koren problema.
Do zloupotrebe laksativa dolazi kada osoba uzima češće ili veće doze laksativa od preporučenih. Zloupotreba ovih lekova je opasna i može dovesti do ozbiljnih ili životno opasnih komplikacija, kao što su:
Neke osobe uzimaju laksative kako bi smršale. Međutim, istraživanja su pokazala da ovi lekovi nisu efikasni u promovisanju gubitka težine i mogu biti opasni kada se koriste u tu svrhu, što dovodi do istih gore navedenih komplikacija. Druge studije otkrile su da upotreba laksativa za gubitak težine može biti znak poremećaja u ishrani.
Svaki gubitak težine koji se postiže pražnjenjem creva izazvanim laksativima sadrži malo hrane, masti ili kalorija. Ova takozvana težina vode se vraća kada pijete tečnost, kažu u Nacionalnoj asocijaciji za poremećaje u ishrani.
Da bi se sprečila kontaminacija, laksativi treba da se čuvaju u zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi dalje od direktne sunčeve svetlosti i dalje od toplote i vlage.