Salmonela je bakterija kojoj pogoduju visoke letnje temperature vazduha. Mikroorganizmi se u ovakvim uslovima razvijaju u najčešće korišćenim namirnicama, kao što su meso, jaja, mlečni proizvodi. Infekcija salmonelom posledica je nedovoljno termički obrađenih namirnica životinjskog porekla, ali moguće je da se tragovi, usled nestručne pripreme jela, lako prenesu na voće i povrće.
Salmonela je bakterija od koje se većina osoba dobro oporavi. Manifestuje se učestalim stolicama, bolom u stomaku, mučninom, povraćanjem, moguća je i povišena telesna temperatura. Simptomi trovanja salmonelom javljaju se do 72 sata posle infekcije.
Vreli letnji dani i određen stepen vlažnosti, idealna su podloga za razmnožavanje mikroorganizama na koje su posebno osetljiva deca, osobe sa oslabljenim imunim sistemom, hronični pacijenti.
Na udaru mikroorganizama posebno su namirnice životinjskog porekla, ali i povrće i voće, moguće je da voda bude zaražena salmonelom, infekcija se često prenosi u kuhinji, ako sirovo meso zaraženo salmonelom dođe u kontakt sa salatom.
Kako bismo sprečili neprijatne stomačne tegobe potrebno je, pored maksimalno dobre higijene, detaljnog pranja ruku i kuhinjskih predmeta, termički obraditi namirnice. Stručnjaci navode da se salmonela može uništiti polusatnim kuvanjem mesa na temperaturi od 56 stepeni ili za 15 minuta termičkom obradom na temperaturi iznad 70 stepeni.
Preporuka je da koristimo sveže namirnice koje se posle kuvanja konzumiraju u roku od dva sata. Ukoliko imamo veće količine hrane savet je da se posuda sa hranom potopi u hladnu vodu u sudoperi, rashladi i što pre stavi u frižider.
Lekari navode da se salmonela zaustavlja pre svega pravilnim odabirom namirnica. Bitno je da meso, jaja, mlečne proizvode kupujemo iz rashladnih uređaja. Važno je i da sladolede, kolače sa dosta krema i jaja pazarimo na proverenim mestima.
Infekcija salmonelom (salmoneloza) česta je bakterijska bolest koja se dovodi u vezu sa korišćenjem sirovog ili nedovoljno kuvanog mesa, jaja ili proizvoda od jaja. Iako je salmonela najučestalija na namirnicama životinjskog porekla, salmonela može lako da se nađe na paprici ili paradajzu koje je teško sterilizovati kuvanjem na visokim temperaturama.
Savet je da se meso ne drži pored povrća i da se daske za sečenja mesa, posle upotrebe, dobro operu čistim sunđerom. Najbolje je da imamo jednu dasku za meso i drugu za povrće.
Preporuka stručnjaka je da hranu obavezno držimo u frižideru i izbegavamo namirnice, koje su tokom celog dana izložene na stolu, na primer tokom nekog slavlja. Supe, čorbe, variva se čuvaju do 4 dana u frižideru, osetljive namirnice kao što su riba i piletina do dva dana. Voće i povrće pre upotrebe mora da se dobro opere.
Infekcija salmonelom se u velikoj većini slučajeva lako leči. Moguće je da mlade i osobe sa snažnim imunim sistemom i imaju neprimetne tegobe. U nekim slučajevima simptomi se spontano povuku za dva ili tri dana.
Potrebno je da se obratimo lekaru ukoliko dijareja ili povraćanje duže traju. U ovim uslovima može da dođe do dehidracije, nekada je potrebna nadoknada tečnosti infuzijom. Neophodan je i odgovarajući način ishrane dvopek, čaj, bista supa, kuvani krompir, kuvana šargarepa, jabuke, sok od limuna.