Tokom drugog i trećeg trimestra trudnice mogu da rade jogu i da meditiraju Foto Shutterstock
Majčinstvo i trudnoća jedinstvena su iskustva za svaku ženu. Žene mogu da prolaze kroz različite stvari tokom ovog perioda koji dovodi do uspešnog i bezbednog porođaja. Iako to može biti radosno iskustvo, može biti i stresno za majke jer moraju da vode računa kako o sebi tako i o bebi. Zato je majčinstvo ključno vreme za majke tokom koga treba da obrate pažnju na ishranu, rutinu spavanja, lekove i svoje mentalno blagostanje tokom svakog trimestra trudnoće kako bi izbegle komplikacije.
Bilo da ste u prvom ili poslednjem mesecu trudnoće, tokom ovog perioda morate da vodite računa o sebi.
Prvo tromesečje počinje od začeća pa se nastavlja do 12. nedelje trudnoće. Da bi bezbedno prošle prvi trimestar, dr Surabhi Siddhartha, konsultant akušer i ginekolog u Motherhood Hospital, Kharghar, Mumbaj, trudnicama predlaže sledeće:
Drugo tromesečje počinje sa 13. nedeljom i završava se u 26. nedelji, nakon čega sledi treći trimestar koji počinje od 27. nedelje i nastavlja se do trenutka porođaja. Tokom ova dva trimestra, žene često imaju bolove i oticanje. Dr Siddhartha savetuje sledeće:
1. Redovno testiranje je obavezno
Trudnoća je vreme kada treba da budete posebno pažljivi sa svim što radite i testovima koje dobijate. Kako je dr Siddhartha rekla za HealthShots, trudnice treba da idu na prenatalne preglede (ANC), uključujući skrining za hipertenziju, dijabetes, anemiju, imunizaciju za trudnice-TT, IFA i suplemente kalcijuma. Sve sumnje koje imate uklonite kod svog lekara.
2. Konzumirajte zdravu ishranu
Tokom trudnoće treba obratiti pažnju na ishranu. Uključite mleko i mlečne proizvode kao što su jogurt, mlaćenica i sir koji sadrže kalcijum, proteine i vitamine. Takođe treba da jedete sveže voće i povrće jer su prepuni vitamina i gvožđa. Jedite žitarice, integralne žitarice i mahunarke jer su bogate proteinima i mogu održavati vaše opšte zdravlje pod kontrolom. Trudnice koje nisu vegetarijanke mogu da jedu jaja, piletinu ili ribu kako bi optimalno unosile proteine, vitamine i gvožđe.
Važno je napomenuti da je svaka trudnoća drugačija i da svi navedeni saveti o trudnoći možda neće odgovarati svima. Zato treba da se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što promenite svoje životne navike. Takođe, treba odmah da se obratite lekaru ako primetite bilo kakve abnormalne promene u telu.