Hipokampus je deo mozga odgovoran za pamćenje i učenje, mala moždana struktura koja nam pomaže da pamtimo, kako kratkoročno tako i dugoročno i da steknemo svest iz svog okruženja. Ovaj deo mozga izložen je riziku od povrede ili oštećenja zbog osnovnih stanja kao što je Alchajmerova bolest.
Šta je hipokampus?
Hipokampus je mali deo mozga sa „velikim poslom“ koji pretvara kratkoročna sećanja u dugoročna tako što organizuje, čuva i preuzima „uspomene“ u našem mozgu. Takođe nam pomaže da naučimo više o svom okruženju (prostorno pamćenje), tako da smo svesni šta je oko nas, kao i da zapamtimo koje reči da izgovorimo (verbalno pamćenje).
Hipokampus se nalazi na levoj i desnoj strani mozga, duboko unutar temporalnog režnja, koji se nalazi blizu slepoočnica i ušiju i deo je limbičkog sistema. To je grupa moždanih struktura koje regulišu mirise, emocije, sećanja i autonomna ponašanja (kao što su otkucaji srca, disanje, znojenje…).
Koju funkciju ima hipokampus i kako deluje sa drugim delovima mozga?
Hipokampus je odgovoran za sledeće kognitivne funkcije:
- Učenje
- Kratkoročno i dugoročno pamćenje
- Vizuelno-prostorno pamćenje (sećanje na položaj tela u odnosu na obližnje objekte)
- Verbalno pamćenje (sećanje na prave reči koje treba izgovoriti)
- Deklarativno (ili eksplicitno) pamćenje (sećanje na činjenice ili iskustva).
Hipokampus blisko sarađuje sa drugim delovima mozga kojima su potrebne informacije koje hipokampus stvara i čuva. Na primer, naš hipokampus i amigdala rade zajedno na povezivanju sećanja sa emocijama, koje stvaraju emocionalni odgovor. S obzirom na to da je hipokampus deo limbičkog sistema dovodi se u vezu sa hipotalamusom i amigdalom, a ove strukture pomažu u regulisanju različitih telesnih funkcija, uključujući odgovor „bori se ili beži“.
Zamislite da prvi put vidite psa. Pas maše repom i liže vam ruku kada vas vidi. Naša amigdala i hipokampus tada počinju da rade zajedno kako bi uskladištili to sećanje u mozgu, tako da sledeći put kada vidite psa, setite se svog prošlog iskustva i osećate se smireno i srećno što vidite životinju. Ova ista veza takođe igra ulogu u drugim emocijama kao što su strah i bes. Koristeći isti primer kada ste videli psa po prvi put, razmišljate da li se taj pas ponašao agresivno prema vama ili voljenoj osobi. Naš hipokampus radi sa okolnim moždanim strukturama, posebno onima unutar limbičkog sistema, kako bi nam rekao da se udaljimo od moguće opasnosti.
Kako izgleda deo mozga odgovoran za pamćenje i učenje?
Hipokampus izgleda kao morski konjic. Ova struktura u obliku slova S dobila je ime po starogrčkim rečima koje znače „morski konj“. Dugačak je oko 5 centimetara i sastoji se od nekoliko ćelija raspoređenih jedna na drugu. Hipokampus je deo veće grupe struktura koje se nazivaju hipokampalna formacija. Strukture unutar hipokampusa rade zajedno kako bi dovršile kognitivne funkcije vezane za pamćenje i učenje.
Delovi formiranja hipokampusa uključuju:
Dentate gyrus: obrađuje prostorna sećanja i pomaže nam da donosimo odluke
Pravi hipokampus (cornu ammonis): Ovaj region radi na formiranju sećanja, a zatim organizuje i skladišti naša sećanja. Četiri regiona pomažu hipokampusu da pravilno obavlja svoj posao, uključujući cornu ammonis (CA) 1, 2, 3 i 4.
Subiculum: Ova oblast prikuplja informacije iz hipokampusa da bi poslala poruke drugim delovima našeg mozga kako bi pomogla u pronalaženju memorije
Entorhinal cortex: Ovo je put za informacije koje dolaze do i od hipokampusa.
Šta se dešava ako je hipokampus oštećen?
Povreda, trauma mozga ili osnovno stanje mogu uticati na funkcionisanje hipokampusa, odnosno na sposobnost koliko smo u stanju da stvaramo uspomene, pamtimo određene trenutke ili obrađujemo informacije kao što su imena, datumi, mesta i događaji.
Uobičajeni uslovi koji mogu oštetiti ili uticati na naš hipokampus su:
Alchajmerova bolest
Amnezija
Demencija
Encefalitis
Epilepsija
Hipoksija
Posttraumatski stresni poremećaj
Šizofrenija.
Prirodno starenje takođe utiče na veličinu i aktivnost hipokampusa jer normalno je videti pad funkcije pamćenja sa godinama zbog toga što hipokampus ne radi tako dobro ili brzo kao nekada.