Naslovna / Zdravlje

Kada se zatvor smatra hitnim stanjem

Priredio/la: S.St.M.|19:00 - 30. 12. 2024.

Svakome se to desi u nekom trenutku. Ne možemo da imamo stolicu ili je toliko tvrda da izaziva ozbiljan bol

kada je zatvor hitan slučaj Naprezanje svaki put ili izostanak pražnjenja creva nedelju dana znaci su ozbiljnog zatvora Foto Shutterstock

Imamo zatvor i nelagodno nam je. U većini slučajeva, uz malo samopomoći, u roku od nekoliko dana sve opet može da bude u redu. Međutim, kada je u pitanju težak zatvor smatra se hitnim slučajem kada imamo i groznicu, povraćanje ili teške bolove i nadimanje u stomaku.

Ozbiljni simptomi zatvora

Obično, konstipacija nije razlog za uzbunu. Ali hronični zatvor je znak da nešto ne funkcioniše kako treba. Neki simptomi ukazuju na tešku konstipaciju koja zahteva hitnu pomoć.

Ozbiljan zatvor obično je praćen krvarenjem, groznicom, povraćanjem ili jakim bolovima u stomaku. Hronični zatvor čine ponovljeni napadi zatvora tokom tri meseca ili više.

Bez pražnjenja creva tokom dužeg perioda

Neki ljudi imaju više od jedne stolice dnevno, dok drugi imaju samo nekoliko nedeljno. I jedno i drugo može biti normalno, u zavisnosti od osobe. Zatvor se definiše kao manje od tri stolice u sedmici. Ostali znaci zatvora odnose se na konzistenciju, kao što je stolica koja je:

  • tvrda
  • suva
  • grudvasta
  • teška ili bolna za izbacivanje

Čak i kada imate stolicu, čini vam se da niste sve izbacili. Naprezanje svaki put ili izostanak pražnjenja creva nedelju dana znaci su ozbiljnog zatvora.

Bolovi u stomaku

Bolovi u stomaku mogu da prate zatvor zbog zarobljenih gasova i tvrde stolice. Mogu da se osećaju blagi grčevi u stomaku ili oštri bolovi u celom stomaku.

Nadimanje

Što duže stolica ostaje u debelom crevu, to više vremena bakterije u crevima imaju da je fermentišu. Tako zatvor zadržava gasove u stomaku, čineći da se osećamo naduto i siti. Možda čak možemo da imamo vidljivu nadutost stomaka.

Povraćanje

Problemi u donjem delu gastrointestinalnog trakta mogu izazvati gubitak apetita, mučninu i povraćanje. To može biti posledica teške konstipacije, komplikacija opstipacije ili bolesti gastrointestinalnog trakta.

Krv u stolici

Može da se pojavi rektalno krvarenje zbog komplikacija kao što su hemoroidi (otečene vene u donjem rektumu i unutar ili izvan anusa) ili analne fisure (male pukotine ii ranica na koži oko anusa). Rektalno krvarenje sa zatvorom takođe može ukazivati na stanje kao što je divertikulitis ili rak debelog creva.

Groznica

Zatvor ne izaziva groznicu, tako da je verovatno nešto drugo. Divertikulitis i apendicitis mogu izazvati i zatvor i groznicu. Takođe je moguće da groznica nije povezana sa zatvorom.

Komplikacije teškog zatvora

Naprezanje i tvrda stolica mogu dovesti do hemoroida i analnih fisura. Težak zatvor može dovesti do fekalne impakcije i prolapsa rektuma.

Fekalna impakcija dešava se kada imate veliku količinu čvrstih stolica koje su čvrsto zbijene i ne možete da ih izbacite. Masa blokira put, čineći zatvor još gorim. Ponekad osoba sa teškim zatvorom može doživeti paradoksalnu dijareju kada tečni sadržaj nevoljno izlazi oko zahvaćene mase.

Nelečena fekalna impakcija može dovesti do perforacije creva, opstrukcije creva i ulceracije. Takođe može uticati na druge delove tela, kao što je oštećenje bešike ili kompresija nervnih i vaskularnih struktura.

Prolaps rektuma nastaje kada se crevna sluzokoža pomera kroz analni otvor. Nakon pražnjenja creva, izbočina može da se vrati na svoje mesto ili možete da je gurnete nazad. Može se pogoršati ako nastavite da se naprežete kako biste ispraznili creva ili imate veoma tvrdu stolicu.

Kada treba otići kod lekara

Nema tačno utvrđenog vremena kada zatvor postaje hitan slučaj. Ako mere samopomoći ne pomognu, vreme je da se obratimo lekaru, posebno ako postoji lična ili porodična istorija raka debelog creva ili rektuma ili neobjašnjiv gubitak težine.

Simptomi koji ukazuju na to da možda treba odmah potražiti pomoć uključuju zatvor uz:

  • krvarenje iz rektuma ili krv u stolici
  • stalni ili uporni bol u stomaku ili donjem delu leđa
  • nemogućnost ispuštanja gasova
  • povraćanje
  • groznicu

Konstipacija može biti primarni problem ili sekundarna posledica zdravstvenog stanja ili lekova. Ako je opstipacija teška ili hronična, važno je utvrditi uzrok.

Saveti za ublažavanje i prevenciju opstipacije

Ishrana siromašna vlaknima, nedovoljan unos vode, sedentarni način života i ignorisanje potrebe za pražnjenjem mogu povećati verovatnoću konstipacije. Da biste olakšali ili sprečili zatvor, pokušajte da:

  • pijte puno vode
  • vežbate redovno
  • idete u toalet kada osetite potrebu
  • jedete više vlakana

Da biste povećali unos dijetnih vlakana, uključite više:

  • proizvoda od celog zrna: integralni hleb i testeninu, ovsenu kašu i mekinje
  • mahunarki: sočivo, crni pasulj, pasulj, soju i leblebije
  • voća: bobičasto voće, jabuke, pomorandže i kruške
  • povrće: šargarepu, brokoli, grašak i zelje
  • orašastih plodova: badema, kikirikija, oraha

Ako ne možete da unesete dovoljno vlakana, pokušajte sa suplementima vlakana koji pomažu u apsorpciji vode i održavanju redovne stolice. Takođe može da pomogne izbegavanje hrane siromašne vlaknima kao što su sladoled, sir, meso i prerađena hrana.

Takođe možete pokušati sa treningom creva. Cilj je da imate redovnu stolicu svakog dana u isto vreme, recimo 15 do 45 minuta posle doručka. Pokušajte da se opustite i ostavite dovoljno vremena. Stvaranje ove nove navike može da potraje neko vreme.

Lekovi bez recepta

Neki lekovi bez recepta (OTC) mogu pomoći u oslobađanju od zatvora.

Omekšivači stolice su oralne tečnosti, tablete ili kapsule koje omekšavaju tvrdu stolicu kako bi mogla lakše da se izbaci uz manje naprezanja. Obično je potrebno nekoliko dana da počnu da deluju. Izbegavajte upotrebu omekšivača stolice duže od nedelju dana bez razgovora sa lekarom.

Laksativi povećavaju volumen stolice i tako ubrzavaju peristaltiku creva. Stimulativni laksativi izazivaju kontrakcije crevnog zida kako bi pomogli da se stolica izbacuje. Osmotski laksativi uvlače vodu u crevni trakt, što olakšava izbacivanje stolice.

Ovi proizvodi su dostupni bez recepta, ali je važno da ih koristite prema uputstvu. Zloupotreba laksativa može dovesti do:

  • zavisnosti od laksativa
  • disbalansa elektrolita i minerala
  • teške dehidracije
  • istegnutog ili inficiranog debelog creva
  • sindroma iritabilnog creva (IBS)

Ako često imate potrebu za laksativima, najbolje je da se posavetujete sa lekarom.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo