Naslovna / Deca

I posle komplikovane operacije slepog creva, oporavak dece moguć i kod kuće

Priredio/la: I. V. |19:00 - 08. 04. 2025.

Pucanje slepog creva je hitna medicinska pomoć jer pucanjem se šire bakterije iz creva kroz trbušnu duplju, a infekcija dalje može da se širi u krv

operacija slepog creva Apendicitis je upala slepog creva koja može da izazove akutni (iznenadni, intenzivan) bol u donjem delu stomaka. Foto: SHutterstock

Operacija slepog creva neophodna je kada se slepo crevo zapuši, inficira i upali. Slepo crevo je rudimentarni organ, tj. organ koji je tokom evolucije izgubio svoju prvobitnu funkciju ili je ta funkcija značajno oslabila. To su ostaci struktura koje su nekada bile potpuno razvijene i funkcionalne kod predaka određene vrste, ali u sadašnjem obliku više ne služe istoj svrsi – ili gotovo uopšte ne služe, ali ipak, kod čoveka slepo crevo može dovesti do ozbiljnih komplikacija.  U tom slučaju standardni tretman je operacija uklanjanja slepog creva.

Operacija slepog creva obavezna je nakon pucanja ovog organa

Apendicitis je upala slepog creva koja može da izazove akutni (iznenadni, intenzivan) bol u donjem delu stomaka. Slepo crevo je mala, cevasta kesica, veličine prsta, koja viri iz donjeg desnog kraja debelog creva. Izmet (feces), koji se kreće kroz debelo crevo može da blokira ili inficira slepo crevo, što dovodi do upale. Zapaljenje uzrokuje oticanje slepog creva, a kada nabrekne, može da pukne. Pucanje slepog creva je hitna medicinska pomoć jer pucanjem se šire bakterije iz creva kroz trbušnu duplju. Ova infekcija (peritonitis) se zatim može proširiti u krvotok, što može da dovede do komplikacija opasnih po život, odnosno do sepse. Zbog ovog rizika, standardni tretman za upalu slepog creva je uklanjanje slepog creva – apendektomija.

Oporovak dece kod kuće je ipak moguć

Deca, čija je operacija slepog creva bila komplikovana, prema novoj studiji, ipak mogu da se oporavljaju kod kuće. Naravno, ne sva, ali njih oko 50 odsto može oporavak da nastavi kod kuće. Istraživanje, koje je vodio Murdoch Children’s Research Institute a koje je objavljeno u časopisu Journal of Pediatric Surgery Open, pokazalo je da se više od 40 odsto pacijenata, koji su dobili kućnu negu nakon složene apendektomije, brže oporavilo i imalo manje komplikacija.

U studiji je učestvovalo 83 dece, uzrasta od 5 do 18 godina, primljenih u The Royal Children’s Hospital RCH zbog komplikovane apendektomije, od kojih je 35. bilo pogodno za program Hospital in the Home (HITH). Svim pacijentima je bilo potrebno najmanje pet dana intravenskih antibiotika nakon operacije. U okviru programa, medicinska sestra je svakodnevno posećivala detetov dom kako bi dala antibiotike i zabeležila klinička zapažanja.

Ako je operacija slepog creva bila komplikovana oporavak kod kuće brže teče

Profesor Penelope Bryant sa Murdoch Children’s Research Institute navodi da se prema ovom modelu pacijenti kod kuće brže oporavljaju i da im nije potreban ponovni prijem u bolnicu.

– Akutna postoperativna nega kod kuće je retka, ali smo otkrili da je moguće da deca provode 35 odsto manje vremena u bolnici nakon komplikovane operacije. Ovi nalazi će pomoći kliničarima da identifikuju koja su deca pogodna za kućno lečenje nakon operacije komplikovane upale slepog creva – istakla je profesroka Bryant.

I profesor Warwick Teague sa Murdoch Children’s Research Institute podseća da su hirurzi  tradicionalno nakon operacije teškog apendicitisa insistirali na svakodnevnim pregledima u bolnici. Međutim, nova studiji pokazuje da je moguća optimalna postoperativna nega kod kuće koju bi sprovodili dobro obučeni nehirurški kliničari koji rade kao tim zajedno sa hirurzima.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo