Foto: Shutterstock
Kiseli kupus možete da jedete cele zime, a najpoznatija jela su sarma i podvarak Foto: Shutterstock
Kupus je povrće veoma zastupljeno u ljudskoj ishrani zbog dokazanih lekovitih svojstava, bogatstva nutritijentima, a ima nisku cenu. Kupus se čuva preko zime tako što se na najprirodniji način ukiseli, samo se koristi so i voda.
– Jedino je povrće kojem se kiseljenjem povećavaju nutritivne vrednosti – kaže za E Kliniku Branka Mirković, nutrcionista.
Nutritivne vrednosti
Kiseli kupus je bogat C vitaminom, 42 mg na 100 g, ima samo 19 kcal, bogat je i beta karotenom, kalijumom, magnezijumom i sumporom. Pomaže organizmu, digestivnom traktu kao prirodni probiotik, za iskorišćavanje kalcijuma…
– Kiseli kupus, posebno zimi, odličan je izvor C vitamina, prirodni je probiotik, štiti digestivni trakt od virusa i bakterija, kao i sok od kiselog kupusa, čuveni raso koji se koristi za poboljšanje varenja i protiv mamurluka – kaže nutricionista.
Ako niste u mogućnosti da nabavite domaći kiseli kupus, možete ga kupiti u radnji, marketu i na pijaci.
− Prirodno kiseljenje kupusa traje 20 do 30 dana, a industrijski proces ubrzan je hemijskim dodacima i zato je veoma različitog kvaliteta i ukusa u odnosu na domaći − objašnjava Mirković.
Deca do tri godine ne bi trebalo da jedu kiseli kupus, savetuje nutricionista, jer im creva još nisu potpuno zrela. Osobe sa hipertenzijom i kardiovaskularnim problemima trebalo bi pre konzumacije da dobro isperu kupus i tako odstrane višak soli, a raso im se ne preporučuje.
– Količine treba da budu manje i zavise od dodataka koje jedete uz kupus. Osobe koje imaju problema sa nadimanjem ili ranicama na želucu, tankim i debelim crevom treba da izbegavaju kupus zbog nadimanja jer je kupus bogat vlaknima. Sok od kupusa u malim količinama je lekovit, zato ne preterujte sa rasolom – savetuje nutricionista.
Nikome se ne preporučuje da jede kiseo kupus kasno uveče zbog dugog varenja.
– Začini koji se uobičajeno dodaju u kiseli kupus osim arome olakšavaju varenje, pa zato uvek treba dodati mleveni kim, lovorov list i malo bibera – kaže Mirković.
Kim i lovor daju aromu kiselom kupusu, ali olakšavaju i varenje Foto: Shutterstock
Kupus se kiseli u glavicama, listovima i rendan kao ribanac. Sastojak je i različitih turšija od povrća. Jede se sa mesom, ribom, sa orasima, bez mesa, kao sarme, kuvan, dinstan, pržen, pečen sa suvim mesom. Mnoge svečanosti i praznici ne mogu da se zamisle bez jela
od kiselog kupusa. Poznato jelo je svadbarski kupus, pa posne i mrsne sarme, podvarak, kiseli kupus sa svežim i suvim mesom, čorbe od kiselog kupusa sa rasolom, pa razne pite i savijače i raso posle svega za dobro varenje i mamurluk.
Zanimljivosti
Ranije nije bilo kuće u kojoj se nije kiselio kupus. Za kiseljenje kupusa je dovoljna so i voda, bure, kamen za pritiskanje. -Domaćini su imali svoje male tajne pa su dodavali malo suvog zrna kukuruza da se ne uljigavi, cveklu da ima lepšu boju…A da ne pričamo o tome da se kiselio u buretu, pa je bilo bitno od drveta je bure, pa kamen mora da bude poseban i još mnogo caka kao tajni za odličan kiseli kupus, pa kad staviti kupus, kada i kako prekinuti vrenje… – navodi nutricionista.
– Uobičajeno se misli da uglavnom mi i još po neko jede kiseo kupus. To nije tačno, Nemci jedu mnogo kiselog kupusa, doseljenici su preneli u Ameriku, čak se i po kućama kiseli kupus, jedu ga Austrijanci, Švajcarci, Česi, Poljaci… Sarma nije samo nas specijalitet. U svetu sarma se smatra nacionlnim jelom češke kuhinje – kaže Branka Mirković.
Kiseo kupus sastavni je deo našeg zimskog jelovnika, naših tradicionalnih jela. Svaka domaćica ima svoju malu tajnu za pripremu sarme i podvarka… mora dugo da se kuva na umerenoj temperaturi i tada je najbolji.
A kako ga vi pripremate? I da li kiselite svoj kupus ili ga kupujete?