Voće je neophodna namirnica u ishrani svakog čoveka, pa i osoba sa dijabetosom jer sadrži ugljene hidrate koje telo prerađuje u šećere. Čoveku su potrebni zdravi ugljeni hidrati koji se nalaze u voću kako bi pomogli funkciju mozga i crvenih krvnih zrnaca. Iako voće sadrži prirodne šećere, visok sadržaj vlakana ipak balansira šećere.
– Vlakna usporavaju varenje. To nam pomaže da se duže osećamo siti i sprečava skokove šećera u krvi. Osim toga, voće je prepuno vitamina, minerala, vlakana i antioksidanata koji mogu da pomognu u smanjenju rizika od raka i srčanih bolesti – ističe dijetetičar Kate Patton sa Cleveland Clinic.
Ne postoji voće koje se smatra lošim. Ali, neko voće ima visok glikemijski indeks, što znači da može izazvati brz porast šećera u krvi i imati indeksni broj veći od 70. Osobe sa dijabetesom ne moraju da izbegavaju voće sa visokim glikemijskim indeksom, već bi trebalo da ograniče unos ili to voće jedu umereno, a pre svega:
Nutricionisti i lekari savetuju da prerađeno voće poput pirea od jabuke i konzerviranog voća nije dobro za ljude sa dijabetesom, jer ima manje vlakana i može da ima dodatog šećera, pa stoga može brže da povećava šećer u krvi. Suvo voće takođe treba jesti umereno i paziti na veličinu porcije, a i birati sušeno voće bez dodatka šećera. Na primer, dve supene kašike suvog grožđa sadrže onoliko grama ugljenih hidrata koliko i jedna mala jabuka. Takođe, voćni sok ima mnogo koncentrovanih šećera bez ikakvih vlakana, tako da može brzo da poveća nivo šećera u krvi, upozoravaju stručnjaci za dijabetes i bolesti organa za varenje i bubrege.
Za osobe sa dijabetesom može da bude korisno da se drže jedne porcije voća u isto vreme i da uparuju voće sa izvorom proteina ili masti. Na primer, kombinovanje bobičastog voća sa grčkim jogurtom ili jabuke sa kikiriki buterom ili drugim puterom od orašastih plodova može da pomogne u kontroli šećera u krvi.
Voće je bogat izvor esencijalnih vitamina, minerala i vlakana i trebalo bi da bude prisutno u svakoj ishrani. Međutim, ljudi koji žele da ograniče unos ugljenih hidrata treba da obrate pažnju na veličinu porcija voća kako ne bi uneli previše uglejnih hidrata. Ukoliko se neko pridržava ishrane sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, trebalo bi da identifikuje koji su to ugljeni hidrati sa malo hranljivih materija ili su nezdravi na druge načine i prvo njih izbaci iz ishrane.