Mladi crni luk danas je dostupan tokom cele godine, ali se zna da je najukusniji i najzdraviji u proće jer to je njegova sezona. Ceo mladi luk je jestiv, kako beli koren tako i zeleno lišće. Deo lukovice mladog crnog luka je blagog ukusa, u odnosu na stari crni luk. Mladi crni luk je odličan izvor vitamina K, vitamina A, vitamina C i folata, niskokalorična je hrana sa malo masti, ali nije baš najbolji izvor proteina.
Mladi crni luk sadrži malo ugljenih hidrata
Jedan struk mladog crnog luka sadrži nešto više od 1. grama ugljenih hidrata, od kojih je oko polovina iz vlakana, a druga polovina iz šećera. Kao i kod većine povrća bez skroba, mladi luk se ne meri glikemijskim indeksom. S obzirom na to da mladi crni luk sadrži malo ugljenih hidrata, ne može da se testira na glikemijski indeks i pretpostavlja se da imaju nizak GI. S tim u vezi pretpostavlja se da je glikemijsko opterećenje, koje uzima u obzir količinu koja može da se pojede, veoma nisko, a to znači da konzumiranje mladog crnog luka ne podiže šećer u krvi.
Prema studijama, mladi crni luk ima pozitivne metaboličke efekte na ljude koji imaju dijabetes, jer pomaže u održavanju nivoa triglicerida. Pored toga, sadrži flavonoide koji utiču na nivo šećera u krvi i pogodni su za osobe sa dijabetesom tipa 1 i tipa 2.
Zdravstvene prednosti mladog crnog luka
Mladi crni luk dobar je izvor vitamina C, koji jača imuni sistem. Sadrži antioksidante koji pomažu u zaštiti od hroničnih bolesti, može da pomogne u snižavanju krvnog pritiska zbog visokog sadržaja kalijuma. Mladi crni luk može da poboljša zdravlje kostiju i smanji rizik od osteoporoze. Bogat je vitaminima i najviše sadrži vitamin A, B1, B2, B3, B5, vitamin C, vitamin K i vitamin E.
Redovna konzumacija mladog crnog luka ima brojne prednosti za zdravlje:
- bogat je vlaknima neophodnim za ceo dan jer vlakna pomažu da se osećamo sitim
- smanjuje nivo holesterola i može da smanji šanse za dijabetes, bolesti srca i druga stanja
- pomaže u borbi protiv raka, jer mladi crni luk i drugo povrće iz porodice alijuma mogu da pomognu u blokiranju rasta ćelija raka, posebno u želucu. Naučnici veruju da jedinjenje zvano alicin, koje ovom povrću daje jak ukus, može da spreči ćelije da se pretvore u kancerogene ili da uspori širenje tumora
- sprečava bakterijske infekcije jer ekstrakti mladog crnog luka, belog luka i njihovih „rođaka“ dugo se koriste kao lekovi. Mogu da „ubiju“ bakterije, gljivice i viruse. Laboratorijski testovi na određenim sortama luka pokazali su da pri dovoljno visokim koncentracijama neke biljke moguda „ubiju“ ili uspore rast salmonele ili Escherichia coli bakteriju
- smanjuje rizik od bolesti jer povrće u grupi mladog crnog luka prepuno je fitonutrijenata, uključujući hemikalije koje se zovu antioksidansi koje štite ćelije od oštećenja. Antioksidansi u luku kao što su flavonoidi i polifenoli „love“ slobodne radikale – supstance koje mogu da izazovu karcinom, srčane bolesti i bolesti koje dovode do starenja
- jačanje imuniteta jer mladi crni luk je dobar izvor vitamina C i flavonoida zvanog kvercetin. Oba mogu da ojačaju imuni sistem i pomognu mu u borbi protiv bolesti.
- dejstvo protiv gljivične infekcije budući da je otkriveno da ekstrakt mladog crnog luka može da ima potencijalnu aktivnost protiv gljivice Aspergillus niger. Slično, u različitim studijama je otkriveno da ekstrakt luka može da imati potencijalnu aktivnost protiv A. niger i A. parasiticus
- upotreba mladog crnog luka protiv upala s obzirom na to da mladi luk može da sadrži različite bioaktivne komponente kao što su tiosulfinati i kapaeni koji mogu da deluju ti kao antiinflamatorno sredstvo.