Unos dovoljnih količina oba vitamina ključan je za zdravlje, ali postoje tvrdnje da suplementacija vitaminom D može biti štetna ukoliko su nivoi vitamina K niski. Šta je istina?
Šta su vitamini D i K?
Vitamini D i K su esencijalni, liposolubilni (rastvoriljivi u mastima) nutrijenti, čija apsorpcija se poboljšava kada se konzumiraju sa mastima.
Vitamin D, često nazivan „vitaminom sunca”, prisutan je u masnoj ribi i ribljem ulju, ali ga proizvodi i vaša koža kada je izložena sunčevoj svetlosti. Njegova glavna funkcija je da podstakne apsorpciju kalcijuma i održi adekvatan nivo kalcijuma u krvi. Nedostatak vitamina D može dovesti do gubitka koštane mase.
Vitamin K se nalazi u lisnatom zelenom povrću, fermentisanim mahunarkama, kao i u nekim namirnicama životinjskog porekla poput žumanca, džigerice i sira. Neophodan je za zgrušavanje krvi i podstiče taloženje kalcijuma u kostima i zubima.
Vitamini D i K deluju kao tim
Što se tiče metabolizma kalcijuma, vitamini D i K imaju svako svoju važnu ulogu ali deluju i zajedno. Vitamin D osigurava adekvatan nivo kalcijuma u krvi, dok vitamin K pomaže da kalcijum završi u kostima, sprečavajući nakupljanje u mekim tkivima.
Uloga vitamina D
Jedna od glavnih funkcija vitamina D je održavanje adekvatnog nivoa kalcijuma u krvi. On to postiže na dva načina:
- Poboljšava apsorpciju kalcijuma iz hrane.
- Kada ne unosite dovoljno kalcijuma, vitamin D održava nivo kalcijuma u krvi povlačeći ga iz rezervi u kostima, što tokom vremena može dovesti do gubitka koštane mase i osteoporoze.
Uloga vitamina K
Vitamin K reguliše kako kalcijum završava u telu i to na dva načina:
- Podstiče kalcifikaciju kostiju, aktiviranjem proteina koji obezbeđuju taloženje kalcijuma u kostima i zubima.
- Sprečava kalcifikaciju mekih tkiva, kao što su krvni sudovi i bubrezi.
Da li je vitamin D štetan bez vitamina K?
Postoji zabrinutost da visoka doza vitamina D može podstaći kalcifikaciju krvnih sudova i izazvati srčane bolesti kod osoba koje imaju nedostatak vitamina K. Dokazi delimično podržavaju ovu teoriju:
- Toksičnost vitamina D može izazvati hiperkalcemiju (previsok nivo kalcijuma u krvi), što može dovesti do nakupljanja kalcijuma u krvnim sudovima.
- Kalcifikacija krvnih sudova povezana je sa srčanim bolestima, a nedostatak vitamina K dodatno povećava ovaj rizik.
- Neka istraživanja na životinjama i ljudima pokazala su da suplementacija vitaminom K može usporiti ili sprečiti kalcifikaciju krvnih sudova.
Međutim, dokazi još nisu konačni, i potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdilo da li je unos vitamina D umereno visokim dozama zaista štetan kada su nivoi vitamina K niski.
Kako unositi dovoljno vitamina K?
Vitamin K se javlja u dva oblika:
- Vitamin K1 (filokinon): Najzastupljeniji oblik, nalazi se u biljkama, posebno u lisnatom povrću poput kelja i spanaća.
- Vitamin K2 (menakinon): Ređi oblik, nalazi se u hrani životinjskog porekla i fermentisanoj hrani, poput fermentisane soje i sira.
Preporučeni dnevni unos vitamina K je 90 mcg za žene i 120 mcg za muškarce. Dodavanje ovih namirnica u svakodnevnu ishranu može pomoći da zadovoljite potrebe za vitaminom K. Takođe, suplementi su široko dostupni.
Ključna uloga oba vitamina u zdravlju kostiju i srca
Iako naučnici još uvek istražuju tačne odnose između vitamina D i K, jasno je da oba vitamina imaju ključnu ulogu u zdravlju kostiju i srca. Trenutno nema čvrstih dokaza da umereni unos vitamina D predstavlja opasnost bez adekvatnog unosa vitamina K, ali je važno obezbediti dovoljan unos oba vitamina za optimalno zdravlje.