Cink često unosimo suplementacijom bez konsultacije sa lekarom. Ovaj trend naročito je bio izražen u vreme pandemije Covid 19, budući da cink važi za jedan od najkorišćenijih suplemenata za jačanje imuniteta.
Cink je oligoelement, što znači da nam je potrebna mala količina kako bismo dali podršku optimalnom zdravlju. Sastavni je deo svih ćelija tela, pomaže imunološkom sistemu u borbi protiv patogenih bakterija i virusa, učestvuje u stvaranju proteina i DNK, ubrzava zarastanje rana i važan je za pravilno funkcionisanje čula i osećaj ukusa i mirisa.
Količina potrebnog cinka zavisi od starosti i način ishrane. Određene grupe ljudi su pod većim rizikom od nedostatka cinka, uključujući:
Najčešći simptomi nedostatka cinka su:
Ovi simptomi mogu biti povezani i sa drugim zdravstvenim problemima, pa je važno ne postavljati dijagnozu samostalno. Lekar će iz naloženih analiza utvrditi nedostatak jednostavnim testom krvi.
Cink se često koristi kao dodatak za jačanje imuniteta. Klinički je dokazano da može skratiti trajanje simptoma prehlade ako se koristi pri prvim znacima prehlade, navode stručnjaci Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH). Postoje određeni dokazi koji podržavaju ovu tvrdnju, ali su potrebna dalja istraživanja o dozi i trajanju upotrebe. Takođe, način primene je važan. Sirupi i pastile sa cinkom su najefikasniji jer omogućavaju direktan kontakt cinka sa rinovirusom u nazalnom području.
Važno je znati da prekomerni unos cinka može dovesti do nedostatka bakra, što potencijalno uslovljava pojavu nekih neuroloških problema, uključujući utrnulost i slabost u rukama i nogama. Visok unos cinka može izazvati jo šneke neželjene efekte, uključujući:
Takođe, prekomerni unos cinka može biti povezan sa hroničnim posledicama, kao što su:
Cink takođe može da utiče na delovanje određenih lekova, poput antibiotika, diuretika i penicilamina (lek za reumatoidni artritis).
Ako test krvi ne pokaže nedostatak, najbolje je unositi vitamine i minerale putem hrane. Postoji rizik od unosa štetnih sastojaka poput olova ili drugih kontaminanata, a količina navedena na deklaraciji može biti netačna – mnogo veća ili manja od navedene. Vitamini i minerali deluju sinergijski kada se unose kroz prirodne izvore hrane. Najvažnije smernice za adekvatan unos su: