Upala creva može biti uzrokovano različitim faktorima. Rešavanje upale može da se postigne ishranom biljnog porekla i više vlakana, praćenjem stresa, kao i kvalitetnim snom i održavanjem hidratacije. Međutim, postoje i drugi uzroci upale creva koji mogu biti hronični i koji teže mogu da se reše.
Kada se sumnja na upalu creva, ona može da se smiri na nekoliko načina među kojima je i izbegavanje svega onoga što može da doprinese upali.
Uvođenje anti-upalne ishrane: Ishrana može i doprineti upali u telu, ali može i da je smanji. Zapadni način ishrane uključuje visok sadržaj rafinisanih žitarica, šećera, crvenog mesa, prerađenog mesa, jaja, mlečnih proizvoda sa visokim sadržajem masti, veštačkih zaslađivača i soli. Ove namirnice mogu doprineti upali.
Izbegavanje proinflamatornih namirnica i uključivanje namirnica koje pomažu u sprečavanju upalnih procesa u organizmu može pomoći u smanjenju upale. Neke od njih su:
Probiotici: Digestivni sistem sadrži brojne korisne vrste bakterija i drugih organizama, nazvane mikrobiom. Ravnoteža ovih mikroba može biti poremećena, što može doprineti upali.
I dalje se prikupljaju dokazi o tome kako probiotici mogu da deluju na promenu mikrobioma creva. Postoje neki dokazi da probiotički sojevi mogu biti od pomoći u smanjenju upale, posebno kada je povezana sa bolešću ili poremećajem.
Međutim, za većinu ljudi, malo je dokaza da suplementi probiotika mogu biti korisni u upravljanju digestivnim stanjima. Umesto njih, u ishranu možemo da uvedemo fermentisane probiotičke namirnice (poput jogurta, kefira, kiselog kupusa i kimčija) umesto traženja dodatka.
Izbegavanje alkohola: Umesto da nešto uradimo, ovo treba da prestanemo da radimo. Poznato je da alkoholna pića izazivaju zapaljenje digestivnog sistema. Takođe mogu da poremete ravnotežu mikrobioma. Za one koji piju, prestanak može pomoći u izbegavanju upalnih efekata koje izazivaju u crevima.
Smanjite stres: Stres takođe može doprineti upali u crevima i drugim delovima tela. Primena tehnika smanjenja stresa može pomoći. Uvođenje nekih tehnika za smanjenje stresa može pomoći. Ovo može uključivati izbegavanje stresnih situacija i aktivno pokušavanje upravljanja stresom pomoću alata kao što su meditacija, svesnost, dijafragmatično disanje, opuštanje mišića, joga ili terapija razgovorom.
Odmarajte se: Nedostatak sna može povećati rizik od oštećenja creva. Fokusiranje na san tako što ćete spavati više i kvalitetnije može pomoći u izbegavanju problema povezanih sa hroničnim poremećajem sna.
Postoje akutni i hronični faktori koji utiču na zapaljenje creva. Dovoljno je da jedno veče pijemo alkohol i da tako izazovemo kratkoročnu upalu creva. Stresan događaj u životu (kao što je smrt člana porodice) može dovesti do upale koja je hronična i teže se rešava.
Možete da preduzmete nekoliko stvari kako biste se pozabavili faktorima koji mogu doprineti upali creva.
Jedite što manje namirnica koje izazivaju upalu: Kada je reč o ishrani to podrazumeva konzumiranje više antiinflamatornih namirnica i izbegavanje onih koje izazivaju upalu.
Stručnjaci često preporučuju mediteransku ishranu za opšte zdravlje. To ne znači da pokušavate da jedete baš kao ljudi koji žive na Mediteranu. Plan ishrane može da se prilagodi lokalnoj hrani..
Budite hidrirani: Smatra se da dehidracija može doprineti brojnim zdravstvenim stanjima. Jedno istraživanje pokazalo je da sredovečne osobe koje su imale simptome dugotrajne dehidracije mogu biti u riziku od nekih zdravstvenih stanja. Autori su otkrili da viši markeri upale u srednjim godinama mogu dovesti do povećanog rizika od bolesti kasnije u životu.
Osim što pijete vodu, konzumiranje namirnica sa visokim sadržajem vode takođe može pomoći. Redovno uključivanje ovog voća i povrća koje ima visok sadržaj vode u vašu ishranu može pomoći u hidrataciji:
Spavajte dovoljno: Nedostatak sna povezan je sa nizom zdravstvenih problema. Rešavanje problema sa spavanjem može biti dugoročno. Nekoliko noći boljeg odmora možda neće biti dovoljno za rešavanje hroničnog problema.
Da biste bolje spavali:
Usmerite pažnju na stres: Kratkoročni i dugoročni stres može uticati na mikrobiom. Uticaj na crevne bakterije može dovesti do konzumiranja hrane koja izaziva zapaljenje, što dalje menja crevne bakterije.
Možda nije moguće eliminisati svaki negativan stres. To je dugotrajan proces izbegavanja ili suočavanja sa konstantno stresnim situacijama, kao što su one uzrokovane poslom ili finansijama. Međutim, moguće je preduzeti korake za upravljanje odgovorom na stres, što može uključivati:
Prestanite da pušite: Pušenje cigareta ili elektronskih cigareta može uticati na sluznicu creva i mikrobiotu i izazvati upalu. Prestanak pušenja sprečiće ove efekte, a može i da smanji rizik od drugih hroničnih bolesti.
U crevima se nalaze stotine miliona neurona koji čine enterični nervni sistem. On je deo imunog sistema koji reaguje da bi zaustavio pretnje po telo. Kada je potrebno, imuni sistem šalje proteine, citokine, koji zauzvrat, izazivaju upalu.
Creva su takođe dom za trilione mikroorganizama. Vrste i broj ovih mikroba mogu biti poremećeni, što je stanje koje se naziva disbioza. Disbioza može učiniti tkiva creva podložnijim procesima koji dovode do upale.
Upala nije uvek loša – ona je odgovor koji može da pomogne u borbi protiv infekcije. Međutim, hronična upala nije korisna i može dovesti do zdravstvenih problema.
Postoji mnogo razloga zbog kojih u organizmu može da dođe do upale. U crevima, zapaljenje može biti uzrokovano stresom, proinflamatornom hranom, alkoholom, pušenjem, poremećajem sna i nekim lekovima.
Ishrana i životne navike
Uticaji ishrane i životnih navika na zapaljenje creva su:
Lekovi
Nekoliko različitih vrsta lekova mogu promeniti mikrobiom ili imati efekat na sluzokožu creva:
Zdravstvena stanja
Određena zdravstvena stanja, kako akutna, tako i hronična, mogu uzrokovati zapaljenje u digestivnom sistemu.
Infekcije, uključujući gastroenteritis (tzv. stomačni grip), mogu uzrokovati zapaljenje creva. Kada je sluzokoža creva oslabljena zbog drugih faktora, infekcija virusima ili bakterijama može biti još verovatnija.
Inflamatorne bolesti creva (IBD), uključujući Kronovu bolest, ulcerozni kolitis i mikroskopski kolitis, uzrokuju hronično zapaljenje u digestivnom sistemu. Uzroci IBD-a slabo su shvaćeni, ali mogu biti rezultat genetske predispozicije u kombinaciji sa faktorima životne sredine (kao što su ishrana, infekcija, pušenje i poremećaj mikrobioma).
Drugi uzroci
Drugi faktori mogu doprineti upali, iako su manje shvaćeni. Neki takođe mogu biti van naše kontrole. Ovo može uključivati zagađenje vazduha, zagađenje bukom, toksine iz životne sredine, izloženost toploti i starenje.