Energija omogućava kretanje čoveka i svih tela u prirodi. Neophodna nam je za dobro zdravlje i vitalnost. Može da se lako iscrpe – nepotrebnim i besmislenim radnjama, društvenim mrežama. Pojedini stručnjaci navode da je moderno društvo skoro savršeno skrojeno da nam iscrpe energiju. Povrh svega, često osećamo da nemamo dovoljno snage da kažemo „ne“ i nesvesno i lošim navikama oduzimamo sami sebi energiju.
Pokrenimo se
Energija ne može da se obezbedi tako što ćemo ceo dan presedeti. Porodični lekar dr Chris Scuderi kaže da je bitno da se svakodnevno krećemo. Obična šetnja, lagano trčanje, vožnja bicikla, ples, mogu da budu pravi eliksir za telo i psihu.
– Vežbajte umereno najmanje pet dana u nedelji. Pokušavajte svakog dana da nešto uradite, nekada je dovoljna i 10-minutna šetnja posle večere ili samo vežbanje istezanja da osetimo priliv energije – kaže doktor.
Fizička aktivnost će nam obezbediti i bolji san i još više energije, dodaje dr Patrick Doherty, neurohirurg sa Yale Medicine, Connecticut.
Energija i na „usta ulazi“
Zdrava ishrana će nam uvek garantovati dovoljno energije, problem su namirnice sa dosta šećera, soli i nezdravih masnoća.
Zdravi ugljeni hidrati i proteini obezbediće nam dovoljno energije za dobar rad mozga, ali i mišića.
– Zdravi ugljeni hidrati, proteini i masnoće, voće i povrće potrebni su nam u većoj meri od prerađene hrane, obroka koji se brzo spremaju sa visokim glikemijskim indeksom – navodi dr Doherty.
Ona dodaje da nećemo živeti samo od orašastih plodova i bobica, ali i napominje da je bitno da uspostavimo dobru ravnotežu.
– Obedovanje je i društveni čin, ručak sa porodicom i prijateljima neće samo nahraniti naše telo, već će nas na pravi način povezati i sa drugim osobama. Kada jedemo sami i na brzinu nije isto kao kada obedujemo polako sa porodicom. Sam ovaj čin će nam dati energiju, a zdrave namirnice će nam obezbediti više snage – kaže dr Scuderi.
Otkrijte u čemu uživate
Dr Doherty smatra da je od vitalnog značaja da otkrijemo sitnice koje nam daruju energiju. Za nekog je to rad na poslu, karijera, usavršavanje, putovanje, za nekog porodica, prijatelji.
– Mene ispunjava uspešno urađena operacija, ali je i vreme sa porodicom. Volim da putujem da vidim i naučim nešto novo – dodaje dr Doherty.
Posao koji volimo da radimo nije samo način da obezbedimo egzistenciju i platimo račune, već i poziv, koji nam obezbeđuje potrebnu energiju. I obrnuto posao koji nas čini nesrećnima, radno mesto na kojem nismo barem do izvesne vreme zadovoljni, može da nas obeshrabri i oduzme energiju.
S druge strane, hobiji, baštovanstvo, susret sa prijateljima ili šetnja psa posle napornog radnog dana mogu da budu načini regeneracije energije.
Kontrolišite stres
Stres je stanje koje može u bitnoj meri da umori i telo i psihu. Kada smo u jakom hroničnom stresu slabije spavamo, imamo manje energije, mrzi nas i da se pokrenemo, napravimo zdrav obrok. Telu je potrebna ravnoteža između odmora i aktivnosti.
Ukoliko ne pronalazimo načine da kontrolišemo stres, bitno je da porazgovaramo sa bliskim osobama i potražimo ako je potrebno i stručnu pomoć. Šetnja u prirodi nekada može da nam dosta pomogne. Bitno je da samo pronađemo zdravu aktivnost koja nas opušta i čini da barem i na momente zaboravimo na brige.
Ograničite unos kofeina i alkohola
Kofein može da bude dobar način da se pokrenemo i saberemo misli za još jedan radni dan. Kada se unosi u ograničenim količinama dobar je stimulans, ali stručnjaci savetuju da popijemo najviše dve šoljice kafe dnevno.
Pića na bazi kofeina ne preporučuju se u drugom delu dana, moguće je da kod preosetljivih osoba kafa u večernjim satima poremeti san.
Slično važi i za konzumaciju alkohola.
– Jedna ili dve čaše pića su prihvatljive, ali svakodnevna konzumacija alkohola nije zdrava – navodi dr Doherty.
Ne plašite se da kažete „ne“
Preterano naprezanje, izgaranje u želji da se sve perfektno uradi i da nikog ne odbijemo može da nam oduzme dosta energije. Svim ljudima je jednostavno nemoguće udovoljiti.
Potrebno je da kažemo “ne” aktivnosti koja nas iscrpljuje. Izlazak samo da bi bili „viđeni“, loši međuljudski odnosi, mogu da nam oduzmu i energiju i vreme koje često možemo da iskoristimo na bolji način.
Kvalitetan san
Čak i ako se pridržavamo svih napomenutih saveta, a ne spavamo u dovoljnoj meri nećemo imati energije. Preporuka je da spavamo 7 do 9 sati, da se budimo uvek u isto vreme. Ukoliko spavamo duže, a i dalje smo umorni, naš san sigurno nije dovoljno kvalitetan.
– Kasni večernji obroci, praćenje društvenih mreža, svađe u kasnim satima, mogu da utiču na kvalitet sna. Umesto gledanja vesti možete da čitate, meditirate, radite nešto što nas smiruje – predlaže dr Doherty.
Šta ako se i dalje osećamo umorno
Slab rad štitaste žlezde, slep apneja, metabolički poremećaji, malokrvnost, mogu da utiču na nivo energije. Bez obzira na uzrok, stručnjaci naglašavaju da i ovi problemi nisu razlog za umor i iscrpljenost. Ukoliko je umor i manjak energije posledica bolesti potrebno je da se leči osnova bolest. Odgovarajući lekovi, praćeni adekvatnom ishranom i zdravim navikama mogu da nam pomognu da vratimo izgubljenu energiju. Jak umor i nedostatak energije mogu da budu i simptomi depresije koja može da se leči i kontroliše.