Naslovna / Zdravlje

Pijenje tople vode – jednostavna navika koja može poboljšati vaše zdravlje

Priredio/la: S.St.M.|11:00 - 21. 01. 2025.

Neki zagovornici ove prakse navode da imaju određene prednosti, posebno kada piju toplu vodu ujutru ili pre spavanja.

topla voda za zdravlje Obična topla voda najbolji je način da ostanemo hidrirani Foto Shutterstock

Pijenje tople vode može biti više od samo umirujućeg napitka. U tradicionalnoj kineskoj medicini, topla ili vruća voda često se propisuje kako bi se poboljšalo opšte zdravlje i dobrobit. Iako je potrebno više istraživanja, dostupni dokazi ukazuju na to da pijenje tople vode može pomoći u poboljšanju varenja i podršci upravljanju težinom. Štaviše, neki zagovornici ove prakse navode da imaju određene prednosti, posebno kada piju toplu vodu ujutru ili pre spavanja.

1. Topla voda održava hidrataciju

Pijenje dovoljno vode tokom dana ključno je za održavanje opšteg zdravlja i sprečavanje dehidracije, koja se javlja kada se u telo ne unosi dovoljno tečnosti. Hidratacija direktno utiče na neurološke funkcije, varenje, zdravlje kože i funkciju bubrega.

Pijenje tople vode (naročito tokom hladnih zimskih meseci) ima psihološki umirujući efekat, podstičući nas da pijemo više vode i nadoknadimo izgubljenu tečnost.

2. Smanjuje drhtanje na hladnoći

Pijenje tople vode na niskim temperaturama može pomoći u smanjenju drhtavice regulacijom unutrašnje temperature tela. Unošenje tople tečnosti može privremeno da poveća unutrašnju temperaturu tela, što bi moglo da smanji potrebu tela da drhti radi stvaranja toplote.

Stručnjaci napominju da se koristi od ispijanja tople vode povećavaju sa količinom koja se konzumira. Pored toga, pijenje tople vode tokom vežbanja na hladnoći može pozitivno uticati na performanse i nivo udobnosti. Pijenje tople vode takođe može pomoći u sprečavanju blage hipotermije.

3. Topla voda poboljšava cirkulaciju

Vrelina i toplota proširuju krvne sudove i poboljšavaju cirkulaciju u telu. Zbog toga se temperaturne terapije kao što su saune i tople kupke često propisuju za različite zdravstvene koristi, uključujući cirkulaciju.

Pijenje tople ili vruće vode može delovati na sličan način. Iako toplota privremeno zagreva telo iznutra, redovno pijenje tople vode može podržati protok krvi. Međutim, potrebno je više dokaza.

4. Poboljšava protok krvi i smanjuje bol

Topli napitak može opustiti mišiće i podržati smanjenje bola. Studije pokazuju da povećana cirkulacija zahvaljujući spoljašnjoj toplotnoj terapiji dovodi krv, hranljive materije i kiseonik u mišiće tela i smanjuje nivoe mlečne kiseline koja može izazvati bol u mišićima. Pijenje tople vode takođe može da smanji bol, iako je potrebno više istraživanja.

5. Podržava gubitak težine

Pijenje više vode popularna je taktika za podršku gubitku težine, jer metabolizam zahteva adekvatan unos tečnosti. Topla voda može biti bonus jer povećava telesnu temperaturu i aktivira metabolizam.

Pijenje tople vode, a ne hladne, takođe može podržati gubitak težine. U jednoj studiji, konzumiranje tople vode (do 37℃ – isto kao i normalna telesna temperatura) pre obroka ubrzalo je metabolizam nakon 40 minuta.

Druga istraživanja pokazuju da pijenje oko 0,5 l vode povećava stopu metabolizma za 30 odsto, što sugeriše da pijenje više (tople) vode tokom dana može dovesti do sagorevanja više kalorija i poboljšanog upravljanja težinom.

6. Može da pomogne varenju

Sistem za varenje zahteva hidrataciju da bi pravilno proveo hranu kroz telo i održavao ravnotežu u crevima. Pijenje tople ili vruće vode pomaže probavi tako što opušta mišiće gastrointestinalnog trakta i održava nesmetan rad organizma. Neka istraživanja pokazala su da ispijanje tople ili vruće vode pre obroka podržava varenje.

7. Može pomoći kod zatvora

Zatvor, definisan kao manje od tri pražnjenja creva nedeljno, često je izazvan nedostatkom tečnosti. Pijenje tople ili vruće vode može dodatno da podrži redovno pražnjenje creva.

Neka istraživanja pokazuju da konzumiranje tople vode na 37℃ pozitivno podržava gastrointestinalni sistem i pražnjenje creva.

8. Može ublažiti začepljenost nosa

Udisanje pare popularan je kućni lek za pročišćavanje nazalne kongestije, a pijenje čaja često se preporučuje kada se ne osećamo dobro.

Udisanje pare i konzumiranje toplog napitka (kao što je voda) može pomoći kod začepljenja nosa razbijanjem sluzi i otčepljivanjem sinusa. Jedno istraživanje pokazalo je da topli napitak nudi efikasnije olakšanje od simptoma prehlade (kao što su curenje iz nosa, bol u grlu, kašalj i umor) nego piće sobne temperature.

9. Topla voda može poboljšati funkciju centralnog nervnog sistema

Centralnom nervnom sistemu tela potrebna je hidratacija da bi pravilno funkcionisao. Neunošenje adekvatne tečnosti može negativno uticati na određene funkcije mozga i regulaciju raspoloženja.

Studija je pokazala da ispijanje dovoljno vode podržava moždanu aktivnost tokom izazovnih aktivnosti i smanjuje prijavljene nivoe anksioznosti.

10. Može smanjiti stres

Održavanje hidratacije može pomoći u poboljšanju raspoloženja, jer podržava centralni nervni sistem. Studije ukazuju na to da nedovoljno pijenje vode smanjuje sposobnost da se osećate smireno, zadovoljno i druge pozitivne emocije. Istraživanja su takođe otkrila da ispijanje toplih tečnosti smanjuje nivo stresa i simptome anksioznosti.

11. Može pomoći u detoksikaciji

Razni programi i proizvodi za detoksikaciju tvrde da uklanjaju toksine iz tela. Neki stručnjaci tvrde da konzumiranje tople vode može biti jedna od ovih metoda detoksikacije. Oni smatraju da povećanjem unutrašnje telesne temperature (i izazivanjem znojenja), konzumiranje tople vode pomaže u izbacivanju toksina.

Pijenje više vode generalno pomaže u održavanju zdravlja bubrega razblažujući otpad u krvotoku. Pored toga, reumatolozi su primetili da je konzumiranje vode ključno za ispiranje tela, borbu protiv zapaljenja i stalno podmazivanje zglobova.

12. Može ublažiti simptome ahalazije

Ljudi sa ahalazijom, retkim poremećajem koji otežava gutanje hrane i pića, mogu imati koristi od pijenja tople vode. U jednoj studiji, osobe sa ovim stanjem doživele su veće bolove i druge probleme sa gutanjem kada su pile hladnu vodu. Izjavile su da su se ovi simptomi poboljšali kada su konzumirali tople ili vruće napitke.

U koje je doba dana najbolje da se pije topla voda

Najbolje doba dana za ispijanje tople vode lični je izbor. Za nekoga topla voda odmah nakon buđenja može biti alternativa kafi. Drugima je umirujući način da se opuste za dobar san ako je popiju neposredno pre spavanja.

Potencijalni rizici ispijanja tople ili vruće vode

Praksa pijenja tople ili vruće vode generalno se smatra bezbednom. Ipak, postoje neki potencijalni rizici i bezbednosne mere koje treba uzeti u obzir kada je reč o vrelim pićima, kao što su:

  • oštećenje tkiva jednjaka
  • mogućnost da se privremeno opeku čulni pupoljci
  • opekotine jezika

Neka istraživanja sugerišu da topli napici mogu bezbedno da se konzumiraju i da se u njima uživa ako im je temperatura na oko 58℃, mada neko možda više voli nešto manje toplo. Da biste bili bezbedni, uvek pustite da se vreli napitak ohladi na ugodnu temperaturu pre nego što počnete da ga pijete.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo