Osim zbog zatvora, u toaletu možemo predugo da ostanemo i skrolujući na telefonu, što može da ima posledice po naše zdravlje Foto Shutterstock
Iako ne postoji definitivno medicinsko istraživanje koje utvrđuje optimalno vremensko ograničenje za sedenje u toaletu, zdravstveni radnici i drugi stručnjaci generalno se slažu da je najbolje ograničiti odlazak u toalet na ne više od 10 minuta.
Hemoroidi su otečene vene u anusu ili sluznici anusa i donjem delu rektuma. Javljaju se kada postoji preveliki pritisak oko anusa. Ovo se često dešava zbog dugotrajnog sedenja, posebno sedenja na dasci toaleta. Zatvor, naprezanje tokom pražnjenja creva i podizanje teških predmeta takođe mogu izazvati hemoroide.
Simptomi hemoroida razlikuju se u zavisnosti od njihove lokacije. Simptomi mogu da budu:
Da bi se sprečili hemoroidi, važno je izbegavati dugotrajno sedenje u toaletu i naprezanje prilikom pražnjenja creva. Opcije lečenja uključuju lekove za ublažavanje bolova bez recepta, sedenje u toplim kupkama i unos adekvatne količine vlakana i tečnosti svaki dan.
Mišići karlice podržavaju bešiku, creva i, kod žena, matericu. Dugotrajno sedenje u toaletu i naprezanje radi pražnjenja creva mogu oslabiti mišiće karlice.
Kada mišići karlice oslabe, mogu se pojaviti različiti simptomi:
Redovne vežbe mogu da ojačaju mišiće karličnog dna.
Prolaps rektuma je stanje kada deo rektuma izlazi iz anusa. Može se desiti odmah nakon pražnjenja creva pre nego što se vrati u anus. Kada je rektalni prolaps ozbiljniji, rektum se možda neće vratiti nazad u analni kanal.
Ovo stanje je češće kod osoba starijih od 50 godina, posebno kod žena. Međutim, može se dogoditi svakome. Jedan od primarnih uzroka prolapsa rektuma je naprezanje prilikom pražnjenja creva. Ostali uzroci uključuju:
Lečenje prolapsa rektuma zasniva se na njegovoj ozbiljnosti. U težim slučajevima može zahtevati operaciju.
Ljudi provode dodatno vreme sedeći na toaletu iz različitih razloga. Jedan od razloga je poteškoća sa pražnjenjem creva zbog zatvora. Zatvor je zdravstveno stanje koje karakteriše manje od tri pražnjenja creva nedeljno. Stolica takođe može biti suva i tvrda. Može biti teško obaviti nuždu ili može da se ima osećaj kao da creva nisu potpuno ispražnjena.
Zatvor se obično može lečiti kod kuće promenama u ishrani. Može da pomogne konzumiranje hrane bogate vlaknima, pijenje dovoljno vode i redovno vežbanje. Još jedan savet jeste korišćenje klupice za podizanje nogu tokom pražnjenja creva. Ovo može pomoći da se opuste mišići i olakša pražnjenje creva.
Da bismo izbegli negativne posledice prekomernog boravka u toaletu, treba da:
Kao i uvek, pijte dovoljno vode i jedite puno vlakana. Ovo će pomoći u sprečavanju zatvora i olakšati kretanje creva.
Zdravlje sistema za varenje važan je deo celokupnog zdravlja. Ako imate zatvor i ne možete da ga rešite kućnim tretmanom, obratite se lekaru. Takođe se posavetujte sa lekarom ako sumnjate da imate hemoroide, rektalni prolaps ili oslabljene mišiće karlice. Lekar može proceniti situaciju i obezbediti plan lečenja za ublažavanje simptoma koji pomažu u smanjenju vremena provedenog u toaletu.