Nije do kraja poznat sam mehanizam usled kojeg je došlo do povrede jetre i bubrega Foto: Shutterstock
Energetska pića uglavnom se koriste kao stimulans, veruje se da pojačavaju budnost, mentalne i fizičke sposobnosti. Često ih koriste mladi ljudi u jutarnjim časovima kao „energetsku bombu“. Stručnjaci upozoravaju da ova pića sadrže visoke doze kofeina, a njihova upotreba povezana je sa brojnim rizicima, posebno na kardiovaskularnom sistem. Poznato je da energetska pića povećavaju vrednosti krvnog pritiska, ali stručnjaci dodaju da svojim delovanjem mogu da ugroze i rad drugih vitalnih organa, prvenstveno bubrega i jetre.
Neumerena i stalna upotreba energetskih pića sa velikim količinama šećera i kofeina može da ugrozi pravilnu funkciju bubrega, kaže specijalista opšte medicine dr Sermed Mezher iz Londona.
– Kada konzumacija jednog energetskog pića nedeljno, preraste u jedno energetsko piće dnevno, može da dođe do ozbiljnih problema u radu bubrega. Poznato je da kod osetljivih osoba visok sadržaj kofeina može da povisi vrednosti krvnog pritiska. Takođe, mnoge osobe piju energetske napitke umesto vode verujući da na taj način hidriraju organizam, a ne shvataju da kofein ima diuretički efekat i da primorava telo da izbacuje više tečnosti nego što je što je to uobičajeno. U ovoj situaciji, ako posle energetskog pića ne popijemo vodu, može da dođe do dehidracije koja oštećuje rad bubrega – kaže dr Mezher.
Dovoljne količine vode neophodne su bubrezima za normalan rad. Ukoliko nema dovoljno vode da pročišćava bubrege i urinarni sistem stvaraju se uslovi za razvoj urinarnih infekcija, pojavu kamena u bubregu. Urolozi kažu da su pacijenti sa kamenom u bubregu uglavnom osobe koje piju izuzetno male količine vode.
Ukoliko se ne unosi dovoljno tečnosti u toku dana, postoji minus vode u organizmu i dolazi do stvaranja prezasićenog urina, mineralnim solima koje su osnova za stvaranje peska, objašnjavaju stručnjaci.
Energetska pića mogu da dovedu i do problema sa regulacijom nivoa šećera u krvi.
– Energetska pića sadrže velike količine šećera. Moguće je da kod nekih osoba dođe do rasta šećera u krvi, posebno kod osoba koje imaju genetsku sklonost ili i druge faktore rizika za razvoj dijabetesa kao što su hipertenzija, povišene masnoće, povišena telesna težina, slaba fizička aktivnost. Kofein i drugi aditivi koji se dodaju ovim pićima kao što su taurin i guarana, mogu da izazovu suženje krvnih sudova, povećaju broj otkucaja srca i tako dodatno preopterete bubrege – kaže doktor.
Dr Mezher objašnjava da je nelečeni visok krvni pritisak faktor rizika za bolest bubrega, jer oštećuje male krvne sudove bubrega i tako narušava funkciju ovog vitalnog organa.
– Povremeno konzumiranje energetskih pića kod zdravih osoba neće dovesti do problema, samo nemojmo preterivati – naglašava doktor. Njegovo upozorenje podržava i studija objavljena 2020. godine u časopisu Journal of Medical Case Reports.
U ovoj studiji predstavljen je slučaj žene od 62 godine sa simptomima jakog umora, mučnine, gubitka apetita, konfuzije, koji su bili posledica akutne bubrežne isuficijencije i akutnog hepatitisa povezanog sa „prekomernom konzumacijom energetskih pića„.
Autori ove studije navode da je do poboljšanja stanja pacijentkinje došlo posle odgovarajućeg lečenja tokom koje je poboljšana funkcija jetre i bubrega, uz potpuni prestanak upotrebe energetskih napitaka.
– Nije do kraja poznat sam mehanizam usled kojeg je došlo do povrede jetre i bubrega, ali smatra se da su sastojci iz energetskih pića imali značajnu ulogu. Neželjeni efekti energetskih pića nisu još u celosti proučeni, uočava se ipak da su kod osoba koje često piju veće količine ovih pića učestaliji slučajevi akutne bubrežne isuficijencije i akutnog hepatitisa – navodi se u studiji.
Sličan slučaj desio se i 2016. godine kada je British Medical Journal dokumentovao slučaj akutnog hepatitisa izazvanog prekomernom upotrebom energetskih pića, koja su imala veliku količina vitamina B3 (niacin).
Pacijent se posle izvesnog vremena požalio na mučninu i povraćanje, posle čega je došlo do promene boje urina i žućkaste nijanse kože. Pregledom su utvrđeni visoki nivoi transaminaza, enzima jetre koji ukazuju na njeno oštećenje. Dijagnostikovan je hepatitis zbog korišćenja energetskih pića. Svaka čaša energetskih pića sadrži 40 miligrama nijacina, odnosno 200 odsto od preporučenih dnevnih potreba. Veće doze nijacina mogu toksično da deluju na jetru. Stručnjaci upozoravaju da veće doze nijacina šire krvne sudove, a moguće je da dođe i do čira na želucu.